کد خبر: 87752

ششمین اتوبوس مطالبه‌گری کرمان به ایستگاه شورای شهر رسید

ششمین اتوبوس مطالبه‌گری بسیج رسانه استان کرمان امروز میزبان اعضای شورای شهر کرمان بود، خبرنگاران فرصت را مغتنم شمرده و در کنار مسائل عمرانی و مشکلات مردم به طرح سؤالات مختلف خود از اعضای شورای شهر پرداختند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ، ششمین اتوبوس مطالبه‌گری بسیج رسانه استان کرمان میزبان اعضای شورای شهر کرمان بود، در این برنامه فرشاد، چناریان، قنبری، میرحسینی، بهرامی، خدادادی، خیاط‌زاده، نکویی و ایرانمنش اعضای شورای شهر کرمان حضور داشتند که از پارک شورا و بازار کرمان بازدید شد.

پارک شورا اولین مقصد کاروان اتوبوس مطالبه‌گری بود که محمد فرشاد رئیس شورای شهر کرمان، امکانات موجود در آن را نزدیک به استاندارد ارزیابی و اظهار کرد: این میزان کافی نیست و باید به استاندارد برسد، هر چند امکانات، نسبتا خوب است.

وی حضور در شورای شهر را برای همگان آزاد بیان کرد و ابراز داشت: شورای پنجم تاکنون مصوبه‌ای بدون حضور اصحاب رسانه نداشته، این نشان‌دهنده این موضوع مهم است که خبرنگاران مردم استان را مطلع می‌کنند.

فرشاد در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که انتقاد تندی از خرید زمین‌های میلیاردی توسط اعضای شورا و یا آشنایانشان کرد با تاکید بر اینکه هر کدام از خبرنگاران و یا افراد دیگر سندی در این رابطه دارند، ارائه کنند تا بررسی شود، تصریح کرد: هیچ کدام از اعضای شورا نه خرید و نه فروش دارند، اصحاب رسانه نباید به شایعات دامن زده بلکه اطلاعات را به درستی دریافت و آن را منتشر کنند، مردم نیز اخبار خود را از هر رسانه‌ای دریافت نکنند.

 

رئیس شورای شهر کرمان با بیان اینکه جلسات تخصصی شورا بدون حضور اصحاب رسانه برگزار می‌شود چرا که حضور آنان قانونی نیست، ابراز داشت: مصوبات شورا در مرحله نهایی و در صحن علنی تصویب می‌شوند که حضور خبرنگاران برای انتشار اخبار بلامانع است.

فرشاد در ادامه با سوالی از پروژه‌های نیمه‌تمام و مشکلات مردم در این زمینه مواجه شد و گفت: از زمانی که شورای جدید تشکیل شده است، همه تمرکز و البته اولویت کاری خود را روی تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام گذاشتیم.

وی بیان کرد: پروژه باغ ملی به بهره‌برداری رسید و همین‌طور تکمیل پل سیدی را نیز داشتیم، پروژه‌های آزادی و ابوذر نیز اعتبار آنان تکمیل و قرارداد روشنایی آنان نیز منعقد شده است، پروژه ابوذر نیز طی سه ماه آینده تکمیل می‌شود، زیرگذر آزادی تا 22 بهمن ماه امسال تکمیل و بهره‌برداری می‌شود، پروژه‌های امیرکبیر و راه‌آهن (سردار بادپا) نیز در دستور کار جدی شورا قرار گرفته و تا پایان سال آینده به اتمام می‌رسد.

زیرگذر آزادی 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

محمدعلی قنبری معاون حمل‌و‌نقل و امور زیربنایی شهردار کرمان نیز در تکمیل  صحبت‌های رئیس شورای شهر ابراز داشت: زیرگذر آزادی 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، در این پروژه بزرگ، 36 هزار متر شمع‌ریزی شده است، روکش آسفالت آن در خیابان استقلال تکمیل و در بهمنیار در حال مراحل پایانی است، قرارداد روشنایی آن نیز منعقد و یک هفته قبل مراحل کار در ان آغاز شده که تا بهمن ماه به پایان می‌رسد.

وی ادامه داد: پل ابوذر نیز که مدتی به دلیل کمبود اعتبارات تعطیل شده بود، مجددا تکمیل آن شروع شده و روزانه در آن دو سگمنت نصب می‌شود، تا دو هفته آینده کار نصب آن‌ها پایان می‌یابد.

قنبری با تاکید بر اینکه از برنامه زمان‌بندی شده برای پایان پروژه‌های نیمه‌تمام در کرمان جلوتر هستیم، عنوان کرد: تولید سگمنت‌های پل راه‌آهن از اوایل هفته آینده آغاز می‌شود.

ایستگاه دوم اتوبوس مطالبه‌گری؛ بازار کرمان

حسین چناریان عضو شورای شهر کرمان در بازار کرمان و در مواجهه با دست‌فروشانی که مواد ممنوعه مخدر را عرضه می‌کردند، از اهمیت کار فرهنگی گفت و با اشاره به اینکه دستگاه‌های مختلف متولی این موضوع هستند تا جلوی این پدیده نازیبای شهر را بگیرند، بیان کرد: شورای شهر حمایت‌کننده شهرداری است، شهرداری نیز می‌تواند این مجموعه را تعطیل کرده و آن را به دیگر نهادهای مربوطه واگذار کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره زمین‌های قلعه‌دختر، با بیان اینکه در اجرای طرح قلعه‌دختر و در کمیسیون برنامه و بودجه، زمینی مربوط به شورای شهر نه شنیده و نه به آن برخورد کرده‌ام، عنوان کرد: اطلاعات خود را به شورا ارائه کرده تا بررسی شود.

 

چناریان ادامه داد: بر اساس طرح‌هایی که شهرداری دارد، تفاهم نامه‌ای میان شهرداری و مردم منعقد می‌شود و شهرداری موظف است معادل نقدی زمین را پرداخت کرده و یا زمینی دیگر را جایگزین آن کند این نوع برنامه‌ها وارد کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر می‌شوند.

رئیس شورای شهر کرمان نیز گفت: شورا در جزئیات زمین‌ها دخالت نمی‌کند و تنها صحت زمین را مورد ارزیابی خود قرار می‌دهد.

قنبری معاون حمل‌و‌نقل و امور زیربنایی شهردار کرمان ابراز داشت: شهرداری قیمت‌گذاری زمین را انجام نمی‌دهد، این نهاد آن را به کارشناسان قوه قضائیه واگذار می‌کند و آن‌ها هستند که با بررسی دقیق به قیمت تکمیلی می‌رسند.

وی از پارکینگ بازار کرمان گفت و با اشاره به اینکه طرح ارگ، پارکینگ زیادی دارد، خاطرنشان کرد: مردم می‌توانند در آینده به جای آن از طرح ساروج استفاده کنند.

رد سیاسی کاری در شورای شهر کرمان

رئیس شورای شهر کرمان در جواب سوال یکی از خبرنگاران در ارتباط با سیاسی‌کاری در شورا، این موضوع را به شدت رد کرد و با اشاره به اینکه هر کسی در خارج از شورا حق دارد اقدامات خود را داشته باشد، گفت: شورای شهر تاکنون برای اتخاذ تصمیم‌های خود، رویکرد سیاسی نداشته و از افرادی که سیاسی هستند، تحت هیچ شرایطی در جلسات کارشناسی دعوت نشده است.

فرشاد، همدست شدن در شورای شهر برای تصویب طرح‌ها را رد کرد و عنوان داشت: برای اینکه کار اصولی و کارشناسی باشد، همدلی و همراهی در شوری شهر وجود دارد اما اعضا در پروژه‌ای خاص با هم همدست نمی‌شوند.

رئیس شورای شهر کرمان از شفافیت در این نهاد گفت و با اشاره به اینکه جامعه باید شفاف باشد تا هر کسی وظایف خود را بداند، ابراز کرد: همه طرح‌ها، قراردادها، هزینه‌ها، درآمد و ... در سایت شورای شهر قابل ملاحظه است.

حسین چناریان عضو شورای شهر کرمان نیز با تاکید بر اینکه هر گروهی که تاکنون برای مردم کار کرده‌اند، زیر سایه آرامش بوده است، تصریح کرد: در این شورا نیز تاکید بر این شده است تا بتوانیم در سایه هماهنگی، همراهی و صمیمیت برای مردم کار انجام دهیم که اقدامات خوبی نیز صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: نگاه تخصصی به ساختارهایی از جمله ساختار درآمدی، در سایه همین همراهی‌ها بوده است، همواره سعی بر این بوده است که در سایه وحدت و آرامش کار کنیم.

رد شایعات فضای مجازی مبنی بر عقیم‌سازی سگ‌ها

در ادامه مسیر اتوبوس بحث به سمت ساماندهی سگ‌های بدون صاحب در کرمان کشیده شد که علی خدادادی عضو شورای شهر کرمان با توضیح در این باره، شایعات موجود در فضای مجازی را رد کرد و با بیان اینکه آمپول عقیم‌سازی علاوه بر اینکه بسیار گران است، غیر انسانی نیز است، ابراز کرد: برای نگهداری این نوع سگ‌ها از سایت جاده اول کوهپایه استفاده می‌کنیم، البته در زمینه عقیم‌سازی نیز اقداماتی صورت گرفته است، اما داروی آن یک میلیون تومان هزینه دارد و چندان نمی‌توان به این سمت پیش رفت.

وی در واکنش به حضور متکدیان نیز گفت: در رابطه با متکدیان، وظیفه شهرداری تنها جمع‌آوری است که با کمک نیروی انتظامی آن را بر عهده دارد، البته شهرداری ساماندهی را نیز متقبل شده است، دیگر نهادها باید بلافاصله بعد از جمع‌آوری متکدیان به کمک شهرداری آمده و برای ساماندهی آنان اقدام کنند.

نکویی نیز در همین بحث، از نبود مکانی برای نگهداری خانم‌ها و کودکان انتقاد کرد و گفت: شهرداری آنان را جمع‌آوری می‌کند اما به دلیل این که دیگر نهادها کمک‌کننده نیستند و جایی برای نگهداری خانم‌ها و کودکان وجود ندارد، بعد از چند روز آزاد و کار شهرداری مجددا آغاز می‌شود، البته آقایان را در کمپ ماده 16 نگهداری خواهیم کرد.

نکویی از بازسازی حمل و نقل عمومی شهر کرمان سخن به میان آورد و گفت: سیستم فرسوده ناوگان حمل و نقل باید عوض شود، در این رابطه پنج دستگاه را نوسازی کردیم که به تازگی برای خدمت به مردم شهر آماده شده‌اند.

وی اضافه کرد: در زمینه BRT نیز کارهای کارشناسی صورت گرفته و طرح‌های ترافیکی آن را نیز داشته‌ایم و در تلاش هستیم تا بتوانیم ناوگان سریع‌السیر را در کرمان داشته باشیم.

 

بهرامی دیگر عضو شورای شهر کرمان نیز عدم تعادل و هماهنگی میان کسبه بازار را یکی از فضاهای نامناسب دانست و با اشاره به اینکه برخی از مغازه‌های بازار دیگر در اختیار ایرانی‌ها نیست، تصریح کرد: برخی دیگر نیز تخلف کرده و اکنون از ثبت، سند دریافت کرده‌اند و نمی‌توان آنان را متقاعد کرد.

وی با اشاره به دیدار با رزم‌حسینی استاندار سابق کرمان، از پیگیری‌ها برای ساماندهی افاغنه گفت و ابراز کرد: در آن جلسه استاندار وقت، این مشکل را مشکلی ملی خواند و گفت: باید در سطح کلانِ کشوری در این مورد بحث شده و تصمیم گرفته شود.

واکنش رئیس کمیسیون فرهنگی به انتقاد از نداشتن مصوبات عفاف و حجاب

زهرا ایرانمنش رئیس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورای شهر کرمان نیز نسبت به انتقادی در شورای شهر که چرا این شورا به سمت اسلامی پیش نرفته و تاکنون در رابطه با عفاف و حجاب مصوباتی نداشته است واکنش نشان داد و گفت: طرح‌های خوبی در شورا داشته‌ایم، پارک‌های بانوان به این دلیل نیست که بخواهیم بانوان را جدا کرده و آنان را در گوشه‌ای نگه داریم، این پارک‌ها برای همین معنا ساخته شده و در اختیار بانوان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: برنامه بازدید از خانواده‌های شهدا، که طرح قبلی را بازدید از 30 خانواده شهید قرار دادیم و حضور شهردار نیز در آن الزامی بود، یکی دیگر از انواع اقدامات در این زمینه است.

ایرانمنش از جلسه با نماینده ولی‌فقیه در استان در همین زمینه گفت و از لزوم ادامه کار و بررسی ان در شورای فرهنگ عمومی سخن به میان آورد و افزود: در جلسه با امام جمعه کرمان مسائل و مشکلات بررسی شد، شهرداری همکاری لازم را با شورای فرهنگ عمومی دارد و همه گرایش‌ها می‌توانند به این مهم وارد شوند.

منبع/ فارس

انتهای پیام/