کد خبر: 87789

دومین جلسه محاکمه معاون سابق مدیریت شعب بانک تجارت استان کرمان امروز در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به تخلفات اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی ، برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر؛ دیروز نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این متهم برگزار و ادامه آن به امروز موکول شد. درجلسه دیروز قاضی صلواتی اعلام کرد رسیدگی به اتهام متهم در دادسرا نزدیک به ۵ سال طول کشیده و پرونده بالغ بر ۱۰۰ جلد است.

نماینده دادستان هم در قرائت کیفرخواست گفت: پرونده نسبت به برخی اتهامات متهم مفتوح و در حال تکمیل در دادسرا است که متضمن ۱۳ فقره اتهام علیه معاون سابق مدیریت شعب بانک تجارت استان کرمان است.

نماینده دادستان یکی از اتهامات عمارت ساز را اخلال در نظام اقتصادی و نظام پولی از طریق صدور ۳۴۲ فقره چک بدون محل و پشتوانه به ارزش ۵۵ هزار و ۹۶۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال و امضای ۶۳ فقره ضمانت نامه خارج از حدود اختیار جمعا به مبلغ ۹ هزار و ۳۱ میلیارد و ۷۳ میلیون و ۱۲۷ ریال اعلام کرد.

نماینده دادستان ادامه داد: علاوه بر‌ اتهام مورد اشاره متهم اتهامات دیگری از جمله پولشویی ، اختلاس توام با جعل ، معاونت در اختلاس ، جعل و استفاده از سند مجعول ، تصرف غیرقانونی در اموال توقیف شده ، اخذ رشوه ، صدور گواهی خلاف واقع ، تحصیل مال از طریق نامشروع ، خیانت در امانت و تشکیل شرکت های صوری برای پولشویی را در پرونده خود دارد.

نماینده دادستان افزود: مجموع مبالغ مورد سوء استفاده توسط متهم ۶۵۸۳ میلیارد تومان است که غیر از عواید حاصل از اتهام پولشویی به شمار می‌رود.

نماینده دادستان با تشریح روند شکل گیری این پرونده قضایی که با همکاری دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی صورت گرفت گفت شاکی اصلی این پرونده بانک تجارت است.

نماینده دادستان در ادامه افزود: با توجه به تحقیقات در شعبه بازپرسی فعالیت متهم در بانک تجارت به دو دوره تقسیم می‌شود که در دوره اول از سال 67 تا 85 متهم به عنوان کارمند عادی بود و اموال و دارایی‌های وی عادی است ، اما در دوره دوم که دوره مدیریتی وی است و از سال 85 تا سال 91 است متهم پس از ارتکاب جرایم ، اموال و دارایی‌های بسیاری را تملک کرده که با توجه به سطح درآمد ، وی فاقد توانایی مالی برای این منظور بوده است به طوری که متهم دراین دوره آن قدر اموال خود را افزایش داده که تاکنون تمام اموال وی شناسایی نشده است.

متهم با عنوان یکی از مدیران شعب بانک‌های تجارت رفتار‌های مجرمانه دیگری مانند اختلاس ، پولشویی و اخذ رشوه نیز دارد.

نماینده دادستان گفت: متهم مدعی است صدور چک های بی محل یا پاس کردن چک های بی محل بانکهای دیگر برای حل مقطعی مشکلات بانکها ، یک امر عادی است.

وی با اشاره به شگردهای متهم در ارتکاب پولشویی گفت: از جمله این شگردها می‌توان به انتقال اموال غیرمنقول به شخص ثالث و به نحو صوری یا استفاده از حساب های اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر، یا تاسیس شرکت‌های خصوصی توسط متهم برای پولشویی و موارد دیگری از این دست اشاره کرد.

نماینده دادستان گفت: متهم در مقاطعی مبادرت به تاسیس برخی شرکت‌های تجاری با مدیرعاملی صوری کرده است که از این طریق بخشی از عواید را به حساب‌های این شرکت‌ها واریز و اموال تحصیل شده از طریق نامشروع را مورد استفاده خود قرار می‌داد که می‌توان شرکت بهشت معدن را یکی از این شرکت‌های صوری نام برد.

 

 


انتهای پیام/