کد خبر: 88031

مطالبه گری از نوع بررسی وضعیت عرضه گوشت در شهر کرمان ؛

هفتمین اتوبوس مطالبه گری بسیج رسانه با موضوع گوشت صبح امروز با حضور رسانه ها و مسئولین استانی جهت بررسی قیمت ها و نحوه عرضه گوشت حرکت کرد و خبرنگاران این بار وضعیت عرضه گوشت را در سطح شهر کرمان بررسی کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ؛ هفتمین اتوبوس مطالبه گری بسیج رسانه با موضوع گوشت صبح امروز با حضور  رسانه ها و مسئولین استانی ازجمله مؤیدی رئیس اتحادیه صنف قصابان ،معین از استانداری ،عسکرپور از بسیج کشاورزی ،عباسی مدیر توسعه بازرگانی ،باقری معاونت بهبود امور دام جهت بررسی قیمت ها و نحوه عرضه گوشت حرکت کرد وخبرنگاران این بار وضعیت عرضه گوشت را در سطح شهر کرمان بررسی کردند.

دراین بازدید خبرنگاران و مسئولین استانی در مراکز غیر مجاز عرضه دام زنده و مکان‌های غیر بهداشتی ذبح و عرضه گوشت واقع در ابتدای جاده ماهان و میدان بیرم آباد حضور پیدا کردند و از وضعیت موجودآگاه شدند.

همچنین در این بازدید از چندین مرکز توزیع گوشت منجمد در سطح شهر بازدید بعمل آمد.

photo_2019-02-03_14-08-38

چند نرخی بودن قیمت گوشت در بازار ناشی از  تعیین نشدن قیمت بر اساس وضعیت هر استان است

مویدی مسئول صنف قصابان در این بازدید ضمن تایید چند نرخی بودن گوشت در بازار شهر کرمان آن را ناشی از  تعیین نشدن قیمت بر اساس وضعیت هر استان عنوان کرد.

وی گفت:گوشت درجه یک گوسفندی باید کیلویی 75 هزارتومان در سطح استان عرضه شود .

photo_2019-02-03_14-08-26

وی بیان کرد:تعیین نرخ گوشت بر اساس شرایط تولید و موجود بودن دام است که در استان کرمان متاسفانه بیشتر دام‌های تولیدی با کیفیت به استا‌ن های دیگر ارسال میشود و همین موضوع مشکل در عرضه گوشت در بازار را بوجود آورده است.

مسئول صنف قصابان بیان کرد :گوشت منجمد وارداتی در بین 12 مرکز عرضه گوشت در کرمان توزیع می شود که بازرسان دائم در حال بازرسی از این مراکز هستند بطوریکه چندین مرکز عرضه گوشت وارداتی در این زمینه تخلف داشته اند و پلمپ شده اند.

وی ضمن بازدید مستقیم از مراکز غیر مجاز عرضه دام زنده تاکید کرد :تعداد زیادی مراکز غیر مجاز عرضه دام زنده در ابتدای جاده ماهان وجود دارد که باید با آنها برخورد شود زیرا علاوه بر برهم زدن تنظیم قیمت گذاری گوشت در بازار گوشت های عرضه شده در این مکان ها در شرایط غیر بهداشتی و بسیار نامناسبی به دست مشتری می رسد .

photo_2019-02-03_14-08-47

مویدی از استاندار کرمان به عنوان مسئول ستاد تنظیم بازار استان خواست نسبت به تعیین وضعیت قیمت گوشت در بازار با توجه به شرایط خود استان کرمان اقدام و تصمیم گیری نمایند.

قاچاق یکی از معضلات اصلی بازار استان است

در این بازدید باقری معاون تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه در بحث دام و تولید مشکلی نداریم ،گفت: وجود  دام قاچاق یکی از معضلات فعلی بازار استان است ، اما علت افزایش قیمت‌ها  این است که دامداران حاضر به فروش دام خود با قیمت پایین نیستند و به همین علت به سمت فروش به استان‌ها و قاچاق آن به کشورهای دیگر با نرخ بالا می روند و بنابر این قیمت‌ها با توجه به عرضه کم و تقاضای بالا افزایش می‌یابد.

عرضه کم و تقاضای بالا سبب افزایش قیمت گوشت شده است

وی راهکار اصلی تنظیم بازار گوشت را تنها حذف و جلوگیری از قاچاق دام ، تنظیم بازار و قیمت گذاری بر اساس هر استان دانست.

 هم چنین در این بازدید عباسی مدیر توسعه بازرگانی اظهار داشت : در زمینه تامین گوشت کشور تا 90 درصد خود کفا هستیم .

وی گفت : خشکسالی شدید سال گذشته و حذف گوسفند و دام عشایر از مهم ترین علل افزایش قیمت گوشت قرمز در کشور است هم چنین قاچاق دام این مشکل را دامن می زند.

وی ادامه داد: قاچاق دام به خارج از کشور خصوصا کشورهای عربی سبب کمبود روزانه 20 تن گوشت قرمز در سطح

کشور می شود.

photo_2019-02-03_14-08-44

وی ابراز داشت : از ابتدای امسال تا 13 بهمن ماه 207 تن گوشت استرالیایی ،922 تن گوشت منجمد گوساله و 1450 تن گوشت مرغ در سطح استان توزیع شده است  که جوابگوی جمعیت استان نبوده است اما در تنظیم و کنترل قیمت ها  موثر بوده است .

عباسی ادامه داد: بازار از لحاظ مرغ و گوشت قرمز تامین است اما گرانی بعلت عرضه کمتر از تقاضا صورت گرفته است .

وی  با بیان اینکه باید بازار مرغ را در سطح ملی دید ،عنوان کرد : امسال نسبت به سال گذشته 25 درصد افزایش جوجه ریزی در استان کرمان داشته ایم که استان کرمان در زمینه تامین گوشت مرغ مشکلی ندارد اما استان های همجوار که متقاضی مرغ هستند مرغ مورد نیاز خود را از استان ما تامین می کنند لذا ما نمی توانیم قیمت مرغ را در استان کاهش دهیم زیرا با کاهش قیمت ها شاهد خروج و نبود مرغ در بازار خواهیم بود که تبعات بسیار زیادی خواهد داشت .

 

مردم استان مطالبه گر باشند و تخلفات را از طریق شماره 124 گزارش دهند

عباسی در پایان از تمامی مردم خواست که مطالبه گر باشند و در صورت مشاهده تخلف واحد های صنفی  با شماره 124 تماس بگیرند چراکه اگر تک تک مردم خود بازرس باشند قیمت ها کنترل خواهد شد و تخلفات کاهش می  یابد.                                                 

انتهای پیام/