کد خبر: 88550

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان از آغاز فاز دوم طرح «بسیج ملی کنترل فشار خون» از روز گذشته خبر داد و گفت: بر این اساس کار به صورت عملیاتی و اجرایی شروع شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر؛ حمیدرضا رشیدی نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اجرای طرح «بسیج ملی کنترل فشار خون» در کرمان اظهار کرد: شعار این طرح «بدانیم و اقدام کنیم» بوده و هدف اصلی این طرح آگاهی یافتن افراد از بیماری فشار خون و انجام اقدامات درمانی است.

وی با اشاره به اینکه مشمولان این طرح شامل افراد بزرگسال بالای ۳۰ سال، خانم های باردار و بیماران کلیوی هستند، افزود: فشار خون بالا به صورت مخفیانه می تواند باعث عوارضی شود که عمدتاً ارگان های حیاتی را دیگری می کند و صدمات جبران ناپذیری به سلامت فرد می کند.

رشیدی نژاد گفت: حدود ۴۰ درصد از افراد دارای فشار خون بالا از بیماری خود مطلع نیستند و اندازه گیری فشار خون می تواند در شناسایی این افراد بسیار موثر باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیان کرد: براساس آمارهای جهانی و کشوری پیش بینی می شود بین ۲۵ تا ۳۰ درصد افراد بزرگسال دچار بیماری پرفشار خونی هستند.

وی با اشاره به اینکه بیماری فشار خون اکثراً دارای علامت نیست و زمانی علامت دار می شود که فرد دچار عارضه شده باشد، افزود: با شناسایی این افراد می توان اقدامات پیشگیرانه انجام داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه با درمان های ساده فشار خون بیمار کنترل می شود، عنوان کرد: بیماری فشار خون قابل درمان نیست اما قابل کنترل است.

وی با اشاره به اینکه اجرای این طرح به مدت دو ماه به طول می انجامد، افزود: فاز اول طرح «بسیج ملی کنترل فشار خون» از ۲۷ اردیبهشت تا ۱۷ خرداد اجرا شد که مربوط به برنامه آگاهی بخشی، آموزشی، ظرفیت شناسی، زمینه سازی و روشن گری بود.

رشیدی نژاد از آغاز فاز دوم طرح گفته شده از روز گذشته خبر داد و افزود: بر این اساس کار به صورت عملیاتی و اجرایی از روز گذشته آغاز شده و فشار خون ها اندازه گیری می شود.

وی در خصوص روش های جمع آوری اطلاعات در این طرح گفت: یکی از این روش ها به صورت خوداظهاری است؛ بر این اساس افرادی که می توانند با استفاده از دستگاه ها، فشار خون را به صورت قابل اعتماد در منزل اندازه بگیرند با مراجعه به سامانه salamat.gov.ir اطلاعات مربوطه را ثبت می کنند.

رشیدی نژاد تصریح کرد: در بقیه موارد فشار خون افراد با مراجعه به پایگاه ها و مراکز درمانی و بهداشتی، پایگاه های سلامت، خانه های بهداشت ثبت و وارد سیستم می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیان کرد: حدود ۴۰۰ مرکز درمانی و بهداشتی و ۳۷۰ مراکز ثابت و سیار از جمله بیمارستان های خصوصی و مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی برای این کار مشخص شده است.

وی گفت: از افراد در خواست می کنیم در این زمینه اقدام کنند تا اقدامات درمانی انجام شود. این طرح هزینه ای برای مراجعه کنندگان در بر ندارد و یکسری آموزش ها به آنها داده می شود.