کد خبر: 88579

نخستین سوگواره ملی تعزیه روستای ده‌زیار از شب گذشته کار خود را آغاز کرده و در ایام برگزاری این سوگواره ۳۰۰ نفر از هنرمندان تعزیه‌خوان از سراسر کشور به صحنه می‌روند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از تسنیم از کرمان، نخستین سوگواره ملی تعزیه روستای ده‌زیار شامگاه چهارشنبه و با اجرای تعزیه شهادت امام رضا(ع) کار خود را آغاز کرد.

این سوگواره از 22 خرداد ماه آغاز شده و تا 2 تیرماه به مدت 12 شب برگزار می‌شود که 10 شب از این سوگواره به بخش رقابتی و 2 شب به بخش جنبی اختصاص دارد.

نخستین سوگواره ملی تعزیه روستای ده‌زیار با حضور تعزیه‌خوانانی از سراسر کشور از شب گذشته کار خود را آغاز کرده و تا 12 شب آینده 300 هنرمند تعزیه‌خوان از پنج استان کشور به رقابت می پردازند.

وحید محمدی معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در حاشیه آغاز بکار این سوگواره با اشاره به اینکه روستای ده‌زیار از جمله خواستگاه‌های تعزیه در استان و کشور محسوب می‌شود اظهار داشت: استان کرمان جایگاه و ظرفیت خوبی در حوزه تعزیه دارد که باید به این مسئله در استان به طور جدی پرداخته شود.

وی با بیان اینکه در حاشیه برگزاری این سوگواره کارگاه‌ها آموزشی با حضور اساتید مطرح کشوری تعزیه در راستای ارتقای سطح کیفی تعزیه استان برگزار می‌شود گفت: تلاش ما بر این است تا در این زمینه ورود کرده و کمک کنیم تا آسیب‌هایی که متوجه این آئین و هنر مذهبی و سنتی ماست به حداقل برسد.

ثارالله انکوتی دبیر نخستین سوگواره ملی تعزیه ده‌‌زیار با اشاره به اینکه بیش از 30 اثر از استان‌های مازنداران، گیلان، اصفهان، تهران، خراسان رضوی، اراک، قزوین، فارس، کرمانشاه و نقاط مختلف استان کرمان به دبیرخانه سوگواره ارسال شده است گفت: در نهایت مقرر شد تا پنج گروه از استان کرمان و پنج گروه کشوری از استان‌های اصفهان، تهران، قزوین و اراک در این سوگواره به اجرای تعزیه بپردازند.

وی با بیان اینکه آئین هر ساله به مناسبت سالروز ارتحال امام خمینی(ره) در این روستا برگزار می‌شود یادآور شد: تاکنون شش دوه این سوگواره برگزار شده و از دوره سوم سوگواره به صورت تخصصی بوده است.

دبیر نخستین سوگواره ملی تعزیه ده‌‌زیار با اشاره به اینکه برگزاری تخصصی این مراسم به تحریف‌زادیی و آسیب‌زدایی مجالس تعزیه کمک می‌کند افزود: سوگواره امسال با موضوع تعزیه شهادت حضرت مسلم ابن‌عقیل(ع) برگزار می‌شود و همه گروهها در بخش رقابتی باید به اجرای این تعزیه بپردازند.

به گزارش تسنیم نخستین سوگواره ملی تعزیه ده‌‌زیار تا دوم تیرماه به مدت 12 شب با حضور هنرمندانی از سراسر کشور برگزار می‌شود.

انتهای پیام/ ت