کد خبر: 88652

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان گفت: با توجه به ارزیابی‌های صورت گرفته در سال 97، رتبه فضای کسب و کار استان کرمان در کشور شانزدهم بود که در بهار امسال این رتبه در سطح کشور ارتقاء یافته و به دوازدهم رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از ایسنا، دکتر "جعفر رودری" امروز 5 شهریورماه در چهارمین روز از هفته دولت و در بیست و یکمین جشنواره شهید رجایی استان کرمان اظهار کرد: در این جشنواره که امسال پانزدهمین جشنواره شهید رجایی کشور است،ع ارزیابی و سنجش عملکرد دستگاه های اجرایی استان در سال 97 را مرور خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه شعار جشنواره امسال "افزایش اعتماد عمومی" است که از طریق ارتقاء فرهنگ سازمانی، شفافیت و سلامت اداری، توسعه دولت الکترونیک و ... است، افزود: بنای اساسی در جشنواره شهید رجایی راهبردهای برنامه جامع نظام اداری و سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در زمینه اصلاح نظام اداری است که در دور دوم اجرای برنامه هستیم. (برنامه نخست سه ساله ناظر به سیاست ها و راهبردهای اصلاح نظام اداری کشور و استان بود).

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان در ادامه بیان کرد: در حکمرانی مطلوب تاکید بر این است دولت‌ها به جای حکومت کردن، حکمرانی کنند و اینکه دولت فقط بازیگر توسعه نیست و شرکایی دارد که باید با تشریک مساعی مباحث توسعه را پیش ببرند و در این موضوع بحث کمیّت و اندازه دولت کمتر مطرح است و بیشتر کیفیت و نقش دولت مدنظر است.

وی افزود: دولت به عنوان یک نهاد مهم در امر توسعه دارای یک سازمان ارائه خدمات است و باید خود را خوب ارائه و خدمت خود را در مقایسه با دیگر سازمان ها با قیمت اقتصادی خوب، مبتنی بر اصل مشتری مداری، احترام متقابل و ... بدهد.

رودری اظهار کرد: خدماتی که امروز از سوی دولت ارائه می شود به لحاظ قیمت تمام شده خیلی گران است و خدمات با هزینه گزافی ارائه می شود، در صورتی که در بخش غیردولتی این کار به شکل منطقی تر و با قیمت پایین تر اتفاق می افتد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با تاکید بر اینکه، در صورتی قیمت خدمات کاهش می یابد که دولتی کارآ و اثربخش داشته باشیم که نظام اداری ابزار و مسیر پیاده سازی این برنامه هاست گفت: دولت یک نقش ارائه خدمات به شکل مستقیم دارد که باید هزینه خدمات را کاهش بدهد و ایجاد بستر برای دیگر سازمان ها، بازیگران توسعه و شرکت ها به منظور ارائه خدمت به نقش تنظیم کنندگی دولت برمی گردد.

وی افزود: نظام اداری در هر کشوری نقش بسیار بسزایی دارد و اداره سازمان ها و دستگاه های اجرایی حتما باید مبتنی بر مدیریت نوین، منطقی، همراه با اثربخشی و کارآیی باشد و براین اساس در برنامه جامع نظام اداری 10 برنامه دیده شده که به مولفه های مربوط به اصلاح نظام اداری می پردازد.

رودری با بیان اینکه جشنواره شهید رجایی و ارزیابی عملکرد برهمین اساس و رویکرد تعریف شده که بتواند نگاه نظارتی و پایش مستمر بر نظام اداری کشور را نهادینه کند، با اشاره به در نظر گرفتن شاخص های عمومی و اختصاصی در ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی عنوان کرد: با توجه به ارزیابی در سال 97 رتبه فضای کسب و کار استان کرمان شانزدهم بود که در بهار امسال این رتبه در سطح کشور ارتقاء یافته و به دوازدهم کشوری رسیده ایم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان در رابطه با حقوق شهروندی عنوان کرد: توصیه بر این است شهروندان حق و حقوق تبیین شده خود را شناخته و مطالبه بکنند و سیستم پایش و دریافت اعتراضات و شکایات مردمی در استان دیده شده است.

انتهای پیام/