کد خبر: 88659

چند روز پیش از جیرفت، کوهبنان و اخیراً از سیرجان تصاویر و مطالبی مبنی بر حذف عنوان «شهید» از معابر و پارک‌های شهر در فضای مجازی منتشر شد که واکنش اعتراضی کاربران را به دنبال داشت و البته توضیحات تکراری برخی مسئولان که فقط با جبران مافات قابل قبول است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از فارس،  مدتی است از گوشه و کنار و رسانه‌های مختلف شنیده می‌شود که عنوان «شهید» از برخی معابر که به نام یک شهید نامگذاری شده، حذف شده است، مسئولین مربوطه بعضاً در پیگیری‌های به عمل آمده اظهار داشته‌اند که پیمانکار مقصر بوده است. هرچند این پاسخ اصلاً قانع کننده نبوده و نیست، لیکن از بار مسئولیت متولیان امر نمی‌کاهد و بایستی که جوابگو باشند.

مگر غیر از این است که نظام جمهوری اسلامی برای استحکام پایه‌های خود قریب 230 هزار شهید و 600 هزار جانباز تقدیم کرده است؟

و مگر نه اینکه می‎گویند تعداد پست‌های مهم کشوری و استانی 3000 پست است که اگر تعداد شهدا را بر آن تقسیم کنیم، در خواهیم یافت که برای هر صندلی مسؤولان به طور متوسط  72 شهید به تعداد شهدای کربلا، وجود دارد. پس چگونه توجیه کنیم حذف عنوان «شهید» را از برخی معابر؟شاید برخی تصور کنند این حرکت در راستای اجرای مخفیانه سند 2030 و حذف خشونت از در و دیوار شهر انجام شده، اما به هر دلیل که بوده، بسیار نسنجیده و نابخردانه است.

در کشورهایی که مانند ایران اسلامی دارای فرهنگی غنی ایثار و شهادت نیستند، هنوز جان‌باختگان جنگ‌های گذشته را ارج می‌نهند و به یادشان یادمان می‌سازند و هنوز برای بازماندگان آن‌ها امتیازاتی قائل می‌شوند، چگونه است که در کشور ما با این پیشینه‌ ارزشمند فرهنگی که ریشه در اسلام ناب محمدی و تشیّع علوی دارد، برخی دغدغه‌شان حذف شهداست؟

چند روز پیش از جیرفت، کوهبنان و اخیراً از سیرجان تصاویر و مطالبی مبنی بر حذف عنوان «شهید» از معابر و پارک‌های شهر در فضای مجازی منتشر شد که واکنش اعتراضی کاربران را به دنبال داشت و البته توضیحات تکراری برخی مسئولین که فقط با جبران مافات قابل قبول است.

در بسیاری از نقاط کشور نیز جوانان انقلابی به صورت خودجوش و آتش به اختیار اقدام به نصب عنوان شهید بر تابلوهای مد نظر کرده‌اند.

اما نکته قابل توجه این است که هنوز پدران، مادران، همسران و فرزندان شهدای گمنام منتظر بازگشت پیکر شهید خود هستند و هنوز بچه‌های مخلص تفحص در کوه و دشت‌های غرب و جنوب کشور به دنبال یافتن نام و نشانی از شهدا هستند و هنوز جانبازان عزیز بعضاً با تنگی نفس و خس‌خس سینه، روز را شب و شب را روز می‌کنند، که عده‌ای ناجوانمردانه به دنبال حذف عنوان «شهید» هستند.

 

 

انتهای پیام/