کد خبر: 88838

حالی که کرونا در نقاط مختلف استان کرمان جولان می‌دهد به نظر می‌رسدکه بیشتر در تجمعات، دورهمی‌های خانوادگی و مراسم قربانی می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، کرونا در حالی در نقاط مختلف استان کرمان در حال جولان دادن است که شمال و غرب استان کرمان وضعیت بدتری دارد و تعداد زیادی از مبتلایان را به خود اختصاص داده است.

مازیار اویسی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی بم شهرستان‌های شرقی استان کرمان را پوشش می‌دهد اظهار داشت: خوشبختانه در این روزها شهرستان‌های شرقی شرایط بهتری را نسبت به دیگر نقاط استان تجربه می‌کنند که این مسئله به دلیل رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی است.

وی با اشاره به آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در شرق استان کرمان بیان کرد: با وجودی که شرق استان کرمان به تبع دیگر نقاط کشور در پیک شیوع کرونا قرار دارد و تعداد مبتلایان و فوتی‌های ما نسبت به قبل افزایش داشته اما شرایط ما نسبت به دیگر نقاط استان بهتر بوده و شیوع بیماری کمتر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بم با بیان اینکه مردم شهرستان‌های شرقی استان کرمان همیشه نسبت به دیگر شهرستان‌ها رعایت بیشتری داشتند افزود: امیدواریم که با شرایط و محدودیت‌هایی که وضع شده به سمت استفاده حداکثری در پروتکل‌ها برویم.

وی با اشاره به اینکه در آماری که داریم در هفته اخیر شیوع کرونا در شرق استان کمی آرام‌تر شده و شرایط کمی امیدوارکننده‌تر است گفت: اگر این شرایط یکی دو هفته رعایت شود امیدواریم تعداد بیماران ما کاهش پیدا کند.

اویسی با بیان اینکه کرونا در یک سال اخیر نشان داد که غیرقابل پیش‌بینی است افزود: در شرایط موجود کمبود تخت‌های بیمارستانی در شرق استان نداریم با این وجود چند مکان به عنوان پشتیبان انتخاب شده تا درصورتی که به شرایط حاد برسیم بتوانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه از نظر اکسیژن با افتی مواجه بودیم که این مشکل را با کپسول اکسیژن جبران کردیم و این هفته دو دستگاه اکسیژن‌ساز وارد مدار می‌شود ادامه داد: سهمیه داروی ما نیز افزایش پیدا کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بمفرسایش و فرسودگی کادر درمان را مهمترین مشکلی دانست که با آن مواجه هستند و گفت: کادر درمان قابل جایگزینی نیستند و این فرسایش نگران کننده است.

وی با اشاره به اینکه تعدادی از همکاران ما به کرونا مبتلا شدند که این مسئله هم از نظر روحی و هم جسمی کادر درمان را دچار آسیب و فرسودگی می‌کند تصریح کرد: درگیری و فرسایش نیروی انسانی و کادر درمان نگران کننده است.

وضعیت شیوع کرونا در جنوب استان کرمان ناپایدار است؛ خطر ابتلای خانوادگی به کرونا در جنوب استان

علی اصغر مکارم رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت نیز با اشاره به آخرین به وضعیت شیوع کرونا در جنوب استان کرمان اظهار داشت: در 7 شهرستان جنوبی استان کرمان با وضعیت بهتری نسبت به شمال استان در شیوع بیماری رو‌به‌رو هستیم.

وی با بیان اینکه هر چند وضعیت شیوع کرونا در جنوب استان بهتر است اما این وضعیت پایدار نبوده و با کوچکترین غفلت و بی توجهی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی ممکن است وضعیت شیوع کرونا در جنوب استان کرمان نیز بحرانی شود گفت: امیدواریم که با امکانات محدود درمانی که در جنوب استان کرمان داریم بتوانیم بیماری را با کمک خود مردم کنترل کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی، بسیج و دیگر نهادها در جنوب استان کرمان بیان کرد: امروز به جایی رسیدیم که باید در کنار هم قرار بگیریم تا انتقال زنجیره بیماری را به حداقل برسانیم.

وی با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کرونا در جنوب استان کرمان گفت: در شرایط فعلی 83 نفر بیمار در بیمارستان‌های جنوب استان داریم که 50 درصد آنها کویید مثبت است.

رئیس علوم پزشکی جیرفت با بیان اینکه ظرفیت تخت‌های ما در جنوب استان 200 نفر است افزود: شیب شیوع کرونا در جنوب استان ملایم است و با وجودی که وضعیت کرونا در جنوب استان کرمان بهتر از شمال است اما باید بدانیم که این وضعیت پایدار نیست.

مکارم با اشاره به اینکه مردم باید مراقبت کنند چرا در شرایط موجود پیشگیری بیشترین کمک را به ما می‌کند ادامه داد: تا کنون 50 درصد آزمایشات کرونایی که انجام دادیم مثبت بوده است.

وی با بیان اینکه آمار قطعی نمی‌توان داد اما آمار قطعاً بالاتر چیزی که اعلام می‌شود چرا که برخی بیماران علائمی ندارند گفت: در جنوب استان در هفته‌های گذشته افزایش فوتی‌ها را داشتیم و تا کنون 234 نفر فوتی کرونا در جنوب استان کرمان ثبت شده است.

رئیس علوم پزشکی جیرفت با بیان اینکه متاسفانه در حال حاضر به ابتلای دسته جمعی رسیده‌ایم و بسترهای فامیلی در بیمارستان‌های کهنوج و جیرفت نشان می‌دهد که افراد خانواده این ویروس را به یکدیگر منتقل کرده‌اند افزود: آمار مبتلایان به کووید 19 در جنوب استان کرمان به سمت هر جمع دورهمی مثل مراسمات عزا، جشن‌ها و مهمانی‌ها رفته است.

روزهای سیاه کرونایی در کوهبنان

متاسفانه تعداد افراد مبتلا به کرونا روز به روز در حال افزایش است و شهرستان کوهبنان هم از این امر بی‌نصیب نیست و در حال حاظر وضعیت شهرستان کوهبنان قرمز و بحرانی است.

محمد فصیحی‌هرندی رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان کوهبنان گفت: وضعیت مبتلایان شناسایی شده قطعی کووید 19 در شهرستان کوهبنان  تا روز گذشته 284 نفر بیمار قطعی کرونا است.

 

وی تعداد قربانیان کرونا تا روز گذشته را 22 نفر عنوان کرد و افزود: موارد در حال درمان و قرنطینه خانگی 112 نفر است و موارد بهبود یافته در این شهرستان 150 مورد است.