کد خبر: 88850

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: شرکت‌های بزرگ از جمله شرکت ملی مس به تعهدات خود نسبت به انتقال حساب‌ها به استان کرمان عمل نکردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، محمدرضا پورابراهیمی صبح امروز در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان با بیان اینکه کرمان استان بسیار با ظرفیتی است و اتاق بازرگانی استان جایگاه بسیار ویژه‌ای در بین سایر اتاق‌های کشور دارد اظهار داشت: مشکلات اساسی پیمانکاران استان باید شناسایی و احصا شود تا بتوانیم از ظرفیت‌های قانونی برای رفع این مشکلات استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه از شورای هماهنگی بانک‌های استان این انتظار می‌رود که بر اساس قانون معادن، گردش مالی شرکت‌های بزرگ به کرمان منتقل شود و بانک‌ها پیگیری کنند گفت: شرکت ملی مس 20 هزار میلیارد تومان سود خالص فقط در سال 99 داشته و چند شرکت بزرگ دیگر 30 هزار میلیارد تومان گردش مالی آنها در سال جاری بوده است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه متأسفانه شرکت‌های بزرگ از جمله شرکت ملی مس به تعهدات خود نسبت به انتقال حساب‌ها به کرمان و ایجاد گردش مالی در استان عمل نکرده است افزود: بخش خصوصی استان ظرفیت کمی برای انجام فعالیت‌های عمرانی نیست و نیاز است از پیمانکاران استانی حمایت شود.

وی با بیان اینکه شاهد افتتاح پروژه انتقال آب از خلیج فارس به استان بودیم و همین پروژه وقتی با مشکل تأمین مالی روبه‌رو شد کنسرسیوم بانکی تشکیل و دو هزار میلیارد تومان با حضور 10 بانک کشور تأمین مالی شد گفت: از استان کرمان درخواست داریم خط دوم پروژه انتقال آب زمان کمتری ببرد.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین تونل انتقال آب خاورمیانه احداث شده و تمام ظرفیت‌ها وجود دارد تا برای خط دوم زمان کمتری داشته باشیم افزود: تجربه نشان داده که انجام کارهای بزرگ در استان کرمان وجود دارد و باید از این ظرفیت‌ها استفاده کرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: طرح‌های بزرگ توسعه‌ای شرکت‌های صنعتی و معدنی نیازمند حمایت است و البته حمایت تنها به تزریق پول از طرف دولت نیست.

وی با بیان اینکه جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور با حضور رهبر معظم انقلاب برگزار شد گفت: جلسات دبیرخانه شورا بر اساس تأکید مقام معظم رهبری فعال می‌شود و در چهار محور این جلسات را پیگیری می‌کنیم.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه استفاده از ظرفیت‌های مالی و اوراق بهادار مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بود که حتما پیگیری خواهیم کرد افزود: شرکت‌های بزرگ معدنی استان عملکرد بسیار خوبی داشتند.

وی با بیان اینکه در هفت ماهه اول امسال حدود 900 میلیارد تومان مازاد درآمد مالیاتی استان است گفت: از این مبلغ 20 درصد سهم قانونی استان است و اگر به استان برگشت داده شود مشکل تأمین بودجه جاری استان حل شده و باعث توسعه استان خواهد شد.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه پیگیر برگزاری جلسه با آقای نوبخت برای برگشت سهم استان از مازاد درآمد مالیاتی استان هستیم افزود: دولت مکلف است حدود 180 میلیارد تومان سهم استان کرمان را از مازاد درآمد مالیاتی را به استان برگرداند و نمایندگان مردم استان در مجلس پیگیر آن هستند.