کد خبر: 88868

استانداری کرمان و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) جهت لایروبی رودخانه‌ها و احداث سیلبند در استان کرمان تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، تفاهمنامه همکاری استانداری کرمان و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) در زمینه لایروبی رودخانه‌ها و احداث سیل‌بند در استان کرمان با حضور علی زینی‌وند استاندار کرمان و سردار سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) امضا شد.

در این جلسه سیدمصطفی آیت‌اللهی‌موسوی معاون امورعمرانی استانداری کرمان با بیان اینکه شش تقاطع غیر همسطح در استان کرمان توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) ساخته و به بهرهبرداری رسیده است اظهار داشت: کرمان ابتدای امسال درگیر سیل بود و با کمک سپاه امدادرسانی خوبی در منطقه انجام شد.

وی با بیان اینکه 26 فروردین امسال در جلسه ستاد مدیریت بحران استان توافق شد که از کمک قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) برای ایجاد سیلبند در جنوب استان کرمان استفاده شود افزود: در حوزه راهداری، آب منطقه‌ای و منابع طبیعی پروژه‌ها بررسی شدند.

آیت‌اللهی‌موسوی با اشاره به اینکه امروز تفاهمنامه همکاری استانداری کرمان و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) در زمینه لایروبی رودخانه‌ها و احداث سیل‌بند در استان کرمان امضا می‌شود و در آینده این تفاهمنامه منجر به قرارداد خواهد شد گفت: امکان استفاده از ظرفیت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) در معادن استان نیز وجود دارد که در قالب این تفاهمنامه می‌شود به آن پرداخت.

در این جلسه علی رشیدی مدیرعامل آب منطقه‌ای استان کرمان با بیان اینکه سامانه آبرسانی به شهر کرمان از سد شهیدان امیرتیموری به کرمان در حال اجرا است افزود: کرمان در تابستان‌ها با مشکل شدید کم آبی روبه‌رو است.

وی با اشاره به اینکه سد شهیدان امیرتیموری 89 درصد پیشرفت فیزیکی دارد گفت: 77 کیلومتر خط انتقال آب این پروژه است که 61 کیلومتر آن اجرا شده است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان کرمان با بیان اینکه 11 کیلومتر این پروژه در حال ساخت است که در اولویت قرار دارد افزود: یکسال و نیم است که ساخت تونل تعطیل شده و امیدواریم مجددا عملیات ساخت تونل آغاز شود.

مهدی رجبی‌زاده مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان با بیان اینکه در حوزه منابع طبیعی مدیریت روان آب و کنترل سیل را به عهده داریم اظهار داشت: در سه سال گذشته در کشور اعتبارات صندوق توسعه ملی به دستور مقام معظم رهبری به کمک منابع طبیعی آمده است.

وی با اشاره به اینکه از 10.5 میلیون هکتار حوزه آبخیزداری استان تقریبا 13 درصد توانستیم فعالیت کنیم گفت: در سال گذشته 470 میلیون متر مکعب روان آب در استان مدیریت شده است.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان با بیان اینکه در شهر کرمان حوزه آبخیز بند مملکت مشرف به شهر کرمان است افزود: حدود 40 میلیارد تومان پروژه آماده در اطراف شهر کرمان است که نیاز است به آن پرداخته شود.