کد خبر: 88879

ستاد بحران استان کرمان در ارتباط با سامانه بارشی پرقدرتی که در راه استان است تشکیل جلسه داد و برای شمال و شمال غرب استان هشدار قرمز داده شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، جلسه ستاد مدیریت بحران استان کرمان صبح امروز به ریاست علی زینی وند استاندارکرمان و با حضور معاون امورعمرانی استاندار و جمعی و مدیران عضو این ستاد در سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری کرمان برگزار شد.

در این جلسه سیدمصطفی آیت‌اللهی‌موسوی معاون امورعمرانی استاندار کرمان با اشاره به دلایل تشکیل این جلسه اظهار داشت: سازمان هواشناسی هشدارهایی مبنی بر بارندگی شدید در سطح استان داده و دلیل تشکیل این جلسه بارندگی‌های در پیش است.

وی با بیان اینکه نامه‌ای از سازمان مدیری بحران کشور ارسال و از اقدامات ستاد مدیریت بحران استان کرمان در سیل خوزستان و در شهر حمیدیه قدردانی شده است افزود: کرمان در سیل خوزستان به‌عنوان معین شهرستان حمیدیه انتخاب شد و خدمات زیادی برای امدادرسانی به مردم در حمیدیه انجام داد.

معاون امورعمرانی استاندار کرمان با اشاره به اینکه تفاهم‌نامه‌هایی با قرارگاه جنوب‌شرق ارتش بسته شد و لایروبی رودخانه‌های استان آغاز شده است گفت: با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) نیز تفاهم‌نامه داریم که به‌زودی کار ترمیم پل‌ها و آبنماها و لایروبی رودخانه‌ها و سیلبند آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی استان نیز همکاری بسیار خوبی برای مدیریت بحران استان داشته‌اند که برای اولین بار در کشور شرکت‌ها به کمک دولت آمدند افزود: 9 جبهه کاری در استان برای لایروبی رودخانه‌ها در حال فعالیت است.

آیت‌اللهی‌موسوی با اشاره به اینکه سه ایستگاه لرزه نگاری جدید با تکنولوژی روز در استان فعال شده و تعداد ایستگاه‌ها به 11 ایستگاه افزایش پیدا کرده است گفت: دهیاری‌های استان نسبت به تجهیزات روز امدادرسانی و اطفای حریق مجهز شدند که 12 میلیارد ریال هزینه شده است.

وی با بیان اینکه تمام فرمانداری‌های استان کرمان ژنراتور برق اضطراری دارند افزود: با کمک منابع طبیعی حوزه‌های آبریز استان شناسایی شده و ساماندهی شدند تا از این بابت تهدیدات کمتر شود.

معاون امورعمرانی استاندار کرمان با اشاره به اینکه در شرق استان کرمان 13 بند سیمانی به کمک منابع طبیعی اجرا شده است گفت: در جنوب نیز ایجاد بند خاکی آغاز شده و تاکنون ایجاد سه بند خاکی به اتمام رسیده است.

وی با بیان اینکه تمام مدیران ستاد بحران استان پای کار بوده و در بحران‌ها همدل و همراه هستند ادامه داد: به‌دلیل ابلاغ قانون جدید مدیریت بحران ستاد شهرستان‌ها باید توسط فرمانداران تشکیل شود و کار را مدیریت کنند و دستگاه‌های اجرایی نیز باید در زمان بحران در اختیار فرمانداران باشند.

مجید سعیدی مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری کرمان در این جلسه با بیان اینکه سامانه بارشی از ظهر امروز فعالیت خود را در استان کرمان آغاز می‌کند اظهار داشت: این سامانه از غرب استان وارد می‌شود و باید نسبت به تهدیدات این سامانه چاره اندیشی شود و هشدارهای لازم از سه روز پیش داده شده است.

وی با بیان اینکه در دو سال گذشته توزیع نامتقارن بارندگی در استان را داشتیم که حتی قابل پیش‌بینی نبوده است گفت: ابتدای سال سیل در روستای جهر در شهداد غافلگیر کننده بود و باعث خسارات زیادی شد.

تورج جدیدی مدیرکل هواشناسی استان کرمان در این جلسه با بیان اینکه بر اساس آخرین نقشه‌های هواشناسی سامانه بارشی پرقدرتی وارد استان شده و از امروز شاهد باران‌های رگباری در استان خواهیم بود اظهار داشت: بیشترین حجم بارش در شهرستان‌های شمالی از جمله زرند، راور و کرمان خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان زرند در دشتخاک، هجدک و کیان‌شهر و در شهرستان راور در فیض‌آباد میزان بارش خیلی بیشتر خواهد بود افزود: احتمال سیلاب در این نقاط وجود دارد و باید تمهیدات لازم اندیشیده شود.

مدیرکل هواشناسی استان کرمان با بیان اینکه در کوهپایه احتمال طغیان رودخانه‌ها و سیلابی شدن مسیل‌ها وجود دارد گفت: شدت بارندگی در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه خواهد بود و دمای هوا 6 تا 8 درجه کاهش پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه در برخی نقاط بارش‌ها 70 تا 80 میلیمتر تجمع بارندگی نقطه‌ای خواهیم داشت و در ارتفاعات انتظار بارندگی برف خواهد بود افزود: از اول مهر تاکنون که سال زراعی استان آغاز شده 11 میلیمتر میزان بارندگی بوده که سال قبل در همین مدت 13 میلیمتر بوده است.

جدیدی با بیان اینکه امسال کوهبنان و زرند تاکنون بارندگی‌ها خوب بوده اما در جنوب استان بارندگی کم بوده است و انتظار می‌رود با بارندگی‌های پیش رو متوسط بارندگی استان نسبت به کشور را افزایش دهد گفت: برای شهرستان‌های شمال و شمال غرب استان هشدار سطح قرمز داده می‌شود و فرمانداران باید آمادگی کامل داشته باشند.

رضا فلاح مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان در این جلسه با بیان اینکه جمعیت هلال‌احمر 30 حادثه را پوشش می‌دهد اظهار داشت: استان کرمان با حوادث طبیعی و غیرطبیعی زیادی روبه‌رو است.

وی با بیان اینکه پوشش تمام حوادث استان را وظیفه می‌دانیم افزود: 608 حادثه با حضور 900 تیم عملیاتی در هشت ماهه امسال امدادرسانی شدند که در این حوادث به 33 هزار نفر امدادرسانی شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان با اشاره به اینکه کرمان استان یک استان حادثه‌خیز است گفت: در سیل جنوب، شهداد و رابر جمعیت هلال احمر وارد عمل شده و به‌خوبی امدادرسانی کرده است.

وی بیان کرد: دو هزار و 500 داوطلب عضو جمعیت هلال‌احمر پای کار هستند و در حوادث ملی مانند سیل خوزستان و زلزله کرمانشاه وارد عمل شده و امدادرسانی کرده است.

فلاح با اشاره به اینکه 10 میلیارد تومان هزینه و 123 تن توزیع اقلام بین آسیب‌دیدگان در هشت ماهه گذشته از اقدامات جمعیت هلال‌احمر بوده است گفت: هفته گذشته 71 حادثه پشت سر گذاشته‌ایم که امدادرسانی شدند و در روز گذشته 7 نفر در حوادث استان جان خود را از دست دادند.

سیدعلی حاج‌سیدعلیخانی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمان با بیان اینکه 13 هزار و 300 کیلومتر راه آسفالته در استان کرمان داریم که بعد از استان اصفهان با هزار و 924 کیلومتر بزرگراه در استان در رتبه دوم قرار داریم اظهار داشت: کرمان یک استان پهناور بوده و 22 گردنه برفگیر دارد.

وی با اشاره به اینکه هر ساله از 15 آذر طرح ایمنی راه‌ها آغاز می‌شود گفت: 30 راهدارخانه در طول راه‌های استان داریم و با 25 دوربین گردنه‌های استان را نظارت می‌کنند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمان با بیان اینکه دو هزار و 500 تن نمک در انبارها ذخیره شده و برای مواقع لازم وجود دارد افزود: 240 نفر از همکاران راهداری در راهدارخانه‌ها مستقر هستند.

وی با بیان اینکه به لحاظ تجربه از سال‌های گذشته کارهای خوبی شده و 67 پل ایمن‌سازی و دهانه پل‌ها بازگشایی شده ادامه داد: 94 هزار متر مکعب لایروبی ورودی پل‌ها انجام شده است.

حاج‌سیدعلیخانی با اشاره به اینکه نگرانی ما از بارندگی‌های استان خراسان جنوبی و یزد است که آب‌های آن به سمت استان کرمان سرازیر می‌شود گفت: به‌عنوان مثال شاهد مسدود شدن جاده شهداد - نهبندان هستیم.

مالک اژدری فرماندار راور در این جلسه با بیان اینکه شهرستان راور در یک‌ماه اخیر با عملیات لایروبی آمادگی نسبی در برابر سیلاب دارد اظهار داشت: روز گذشته جلسه فوق‌العاده ستاد بحران شهرستان برگزار شده است.

وی با اشاره به اینکه بارندگی‌های استان‌های یزد و خراسان جنوبی به سمت شهرستان راور سرازیر می‌شود گفت: در بخش کوهساران که منطقه زلزله‌خیز هم هست ساخت و سازهایی انجام شده اما در مقابل سیل خطراتی وجود دارد که امیدواریم مشکلی ایجاد نشود.

علی بابایی فرماندار کرمان نیز در این جلسه با بیان اینکه ایجاد بند خاکی در ماهان این شهر را در برابر سیل و سیلاب بیمه خواهد کرد که در حال انجام است اظهار داشت: بخش راین کوهستانی است و مشکل بندهای خاکی این منطقه اجرایی شده است.

وی با عنوان اینکه 13 بند سنگ و سیمانی در حوزه شهر کرمان داریم که تاکنون تعدادی از آنها به اتمام رسیده و مشکلات به حداقل رسیده است افزود: در منطقه شهداد لایروبی رودخانه جهر در حال انجام است و بخش زیادی از آن به اتمام رسیده است.

فرماندار کرمان با بیان اینکه در منطقه کوهپایه احتمال وقوع سیلاب وجود دارد و آمادگی نسبی داریم گفت: شهر کرمان پذیرش بیش از 30 میلیمتر بارندگی را ندارد و بیش از آن باعث آبگرفتگی خواهد شد که تمهیدات لازم برای برداشت آب‌های سطحی انجام شده است.

حسین سالاری فرماندار کوهبنان در این جلسه با اشاره به اینکه در کوهبنان سیلبند در دو لایه اجرا شده و مسیر رودخانه‌ها لایروبی شده است اظهار داشت: 10 بند خاکی در سطح شهرستان کوهبنان اجرا شده و اطلاع‌رسانی به دهیاران و بخشداران انجام شده تا به مردم و کشاورزان هشدارهای لازم را بدهند.

 

سیدمحمد صابری رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در این جلسه با بیان اینکه در سیلاب‌ها آلودگی شبکه‌های آب آشامیدنی داریم که باید برای آن چاره‌اندیشی شود اظهار داشت: مادران باردار باید قبل از وقوع سیل و سیلاب‌ها از منطقه خارج شوند و دهیاران هشدارهای لازم را بدهند.