کد خبر: 88895

ستاندار کرمان با اشاره به اینکه فرونشست زمین در استان کرمان یک تهدید است گفت: حدود ۶ میلیارد تومان از محل صنایع در حوزه منابع طبیعی هزینه شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، علی زینی‌وند در دیدار مسعود منصور معاون وزیر کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: استان کرمان منابع سرشاری در حوزه منابع طبیعی دارد.

وی بیان کرد: منابع طبیعی در این سال‌ها بعد از تأکید رهبر معظم انقلاب اقدامات بسیار خوبی انجام داده و در استان‌های شرقی و جنوب‌شرقی با رویکرد جدید و اجتماعی وارد شده است که جای تقدیر دارد.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه تغییر مشاغل در روستاها و قانع کردم مردم برای تغییر الگوی کشت با توجه به کم‌آبی از اقدامات مهم منابع طبیعی در این سال‌های اخیر بوده است گفت: تشکل‌های مردمی حوزه منابع طبیعی در استان کرمان باید تقویت شود.

وی با بیان اینکه در استان کرمان آبخیزداری بسیار اهمیت دارد عنوان کرد: حدود 6 میلیارد تومان از محل صنایع استان در حوزه منابع طبیعی هزینه شده است.

زینی‌وند با اشاره به اینکه سند سازگاری با کم آبی استان تهیه و اجرایی می‌شود گفت: کرمان با کمبود آب روبه‌رو است و نیاز است که منابع آبی موجود مدیریت شود.

وی با بیان اینکه تغییر الگوی کشت در این شرایط ضرورت دارد و استان کرمان باید زیر سطح کشت گلخانه‌ای برود تا منابع موجود حفظ شود ادامه داد: به مطالبات مردم باید توجه شود اما نیاز است که خودشان هم پای کار بیایند و برای عبور از بحران آب همکاری کنند.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه حفظ منابع طبیعی استان اولویت جدی بوده و از پایه‌های تاثیرگذار در زندگی بشر است گفت: فرونشست آب در استان یک موضوع مهم و با اهمیت است که باید با برنامه‌ریزی از این فرونشست در سال‌های آینده جلوگیری کرد.

 

وی با بیان اینکه کشاورزی استان باید به سمت مکانیزه شدن برود تا هم درآمد بیشتری برای کشاورز داشته باشد و هم زحمت کمتر ایجاد کند افزود: زراعت چوب مسئله مهمی است که اشتغالزایی نیز خواهد کرد و به فرمانداران توصیه خواهیم کرد این مهم را در سطح شهرستان‌ها پیگیری کنند.