کد خبر: 89140

گفت و‌گوی اختصاصی کرمان خبر با دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کرمان درباره توهین به رئیس جمهور و گفت و گوی جنجالی با دبیر ستاد امر به معروف اصفهان

به گزارش اختصاصی"کرمان خبر"در چند روز گذشته ،اعتراض چند هموطن اصفهانی به عملکرد رییس جمهور در قالب شعار و در روز 22 بهمن, حواشی و واکنش های بسیاری را به دنبال داشت.

اخیرا حجت الاسلام مولا ، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کرمان نیز در پیامی خطاب به دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان،  نسبت به این موضوع واکنشی داشته و دلیل بروز آن را فقدان آموزش صحیح به ناهیان منکر عنوان کرده است.

در همین راستا خبرنگار ما گفت و گویی با وی داشته است  که در ادامه می خوانید:

_پیام شما خطاب به دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان حاوی نقدی بر ستاد، مبنی بر عدم آموزش صحیح به ناهیان از منکر بود لطفا در این خصوص  توضیح بیشتری بفرمایید.

سیاست های ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر استان کرمان ، اصفهان و کل کشور یکسان است و همه ما بر این اذعان داریم جوانانی که در اصفهان آن  شعارها را سر دادند دغدغه ی درستی داشتند اما روش ابرازشان غلط بود  ، البته به همین اندازه هم  معتقدیم  لعن رئیس جمهور  غلط و قطعا محکوم است.

-با این وجود شما  برای بهتر شدن روند انتقاد از عملکرد مسئولین راهکاری دارید؟

من به شخصه معتقدهستم دبیران ستاد امر به معروف و نهی از منکر هر استان وظیفه دارند آموزش  روش صحیح مطالبه گری و شکایت از مسئولینی که خطا می کنند و بر خطایشان اصرار دارند را برای مجموعه خود در اولویت قرار دهند و این می تواند اصولی ترین راهکار برای  نهی از منکر مسئولین باشد.

 

_آیا تاکنون از طرف ستاد امر به معروف و نهی از منکر بستری برای مطالبه صحیح از مسئولین ایجاد شده است؟

بله، سایتی به طور خاص برای جمع آوری امضا و ثبت شکایت از نحوه عملکرد رییس جمهور راه اندازی شده و تاکنون بیش از 200 هزار ایرانی شکایت خود علیه عملکرد رییس جمهور را در آنجا ثبت کرده اند و یکی از نمایندگان مجلس نیز رأسا پیگیر مطرح شدن آن در کمیسیون اصل 90 مجلس است که قطعا افزایش آمار امضا کنندگان تاثیر مثبتی در به نتیجه رسیدن این شکایت در بر خواهد داشت.

- آیا تاکنون  ناهیان از منکر زیر مجموعه ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر  کرمان در مورد نحوه مطالبه گری صحیح   آموزش دیده اند؟

بحمدلله گروه های جهادی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان بر اساس شیوه نامه تشکیل گروه های جهادی پیش رفته و طبق مستند 16 قانون حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر، هر گروه جهادی با ثبت فعالیت در حوزه تخصصی خود پس از یادگیری نحوه تذکر و مطالبه از مسئولین و همچنین آموختن برخی نکات حقوقی در این زمینه در صورت مشاهده خطای مسئولین وارد عمل می شوند و  در صورت بی نتیجه ماندن تذکرات اولیه به مسئولین خاطی ، در وهله بعد ستاد امر به معروف و نهی از منکر، جهت پشتیبانی از اعضا خود وارد عمل شده و موضوع را قانونی پیگیر می شود.

_چشم انداز پیش روی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کرمان را چطور ارزیابی می کنید؟ 

استان کرمان مردمی شجاع،پاک و دغدغه مند دارد و لازم است این مردم شریف که همچون چشمه در نقاط مختلف فعال هستند در یک جا به یکدیگر متصل شوند و این مهم به دست نمی آید مگر با  ایجاد اعتماد بین اقشار مختلف جامعه در خصوص عملکرد ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان که بسیار حائز اهمیت است و ما امیدواریم با کمک نهاد های انقلابی استان ،خبرنگاران و صداوسیما گامی بلند در این راستا برداشته و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته در پی اجرای منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی)  در سال 1400 نخستین قرارگاه گروه های جهادی در قالب "لشگر جوانان مطالبه گر" را در زادگاه سردار شهید "حاج قاسم سلیمانی" راه اندازی کنیم.

_از سردار بزرگ اسلام ،شهید سلیمانی نام بردید اگر از ایشان خاطره ای در خصوص امر به معروف و نهی از منکر دارید  برای مخاطبان ما بازگو بفرمایید.

یکی از دوستان و همرزمان سردار سلیمانی نقل کردند که در زمان حیات ایشان فردی از مسئولین یکی از نهادها ،در جمعی نسبت به ایشان تهمت و افترایی به کار برد که موجب رنجش بسیاری از دوستان و همرزمان و همشهریان ایشان شد، تا حدی که برای اخراج آن مسئول از شهر کرمان طوماری امضا کردند و خواستار شکایت از ایشان خدمت رهبری شدند، اما سردار سلیمانی بعد از اطلاع از موضوع  با ناراحتی دوستان خود را مورد غضب قرار داد و از آنها خواست تا سریعا از مسئول منظور عذرخواهی کرده و طومار را هم پاره کنند، سرانجام این مسئله در آن زمان به درستی حل شد و آن  فرد زمانی که متوجه شد به اشتباه به سردار تهمت زده است برای  همیشه شرمنده شد.

این درس بزرگی  از حلم و بردباری سردار سلیمانی بود که  منجر به همراه شدن افراد بسیاری با ایشان شده بود.

-در پایان لطفا بفرمایید آیا از نظر شما مقوله آزادی بیان با  نهی از منکر در ارتباط است؟

به گفته بسیاری از محققین غربی تمدن غرب از نعمت بزرگ تمدن اسلامی یعنی امر

 به معروف و نهی از منکر ، محروم است چرا که اسلام این موضوع را یک حق ولایی و یک امر واجب می داند و به کسی اجازه نمی دهد در مقابل آن بایستد.  در واقع ،تمامی مفاهیم غربی اعم از آزادی بیان، حقوق شهروندی و.... هم در امر به معروف و نهی از منکر جای می گیرد و ما بر اساس آیه 41 سوره مبارکه "حج" موظف هستیم امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه بسط دهیم و من امیدوارم ستادهای امر به معروف و نهی از منکر به درستی مجری این امر مهم  در سطح جامعه باشند.