کد خبر: 16110

این نوع سرطان به رغم این که می توان آن را با چشم غیر مسلح و در مراحل اولیه تشخثص داد، یکی از شایع ترین بیماری های سرطانی در ازوپا به شمار می رود.

لیلیانا مدنیتسا استاد دانشگاه پزشکی صربستان در جمع خبرنگاران افزود: سرطان پوست در افراد بالا تر از ۵۰ سال و یا آن هایی که مدت طولانی در معرض آفتاب قرار دارند، شیوع بیشتری دارد.

به گفته وی، آشنا کردن مردم و تشویق آن ها برای مراجعه به پزشک و همچنین ارایه معاینه رایگان می تواند یکی از راه های پیشگیری سرطان پوست در نزد مردم باشد.

میلوش نیکولیچ استاد دانشگاه پزشکی صربستان نیز در سمیناری در این راستا به خطرات ناشی از استفاده وسایلی که برای تیره کردن پوست مورد استفاده قرار می گیرد، اشاره کرد و گفت: تحقیقات نشان می دهد که سرطان پوست در نزد کسانی که برای تیره کردن پوست خود از وسایل الکترونیکی استفاده می کنند، بیشتر است و این مساله بویژه در افراد زیر ۱۸ سال شدت دارد.

وی توصیه کرد که بچه ها، نوجوانان و بزرگسالان می بایستی حتی الامکان از اشعه ماورای بنفش دوری کنند.

موسسه بهداشت عمومی صربستان براساس جدید ترین آمار اعلام کرد که در سال ۲۰۱۰ میلادی در مناطق مرکزی این کشور، ملانوم پوستی در نزد ۲۳۳ مرد و ۲۱۰ زن تشخیص داده شده است.

این آمار حاکی از این است که در همان سال در صربستان، ۱۷۸ نفر متکشلاز ۱۱۰ مرد و ۶۸ زن به خاطر ابتلا به سرطان پوست جان خود را از دست داده اند.