کد خبر: 40919

محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق به کشف و ثبت جهانی یک گونه جدید «آرکی» با نام زنده یاد فریدون ملک زاده در نشریه بین المللی میکروبیولوژی سیستماتیک و تکاملی شدند.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در این خصوص گفت: این گونه با نام علمی Halopenitus malekzadehii به سومین قلمرو حیات تعلق دارد که اغلب اعضای وابسته به آن قادرند در شرایط سخت محیطی از قبیل غلظت بالای نمک در حد اشباع، دماهای بسیار بالا تا ۱۲۰ درجه سانتی گراد و محیطهای بسیار اسیدی یا قلیایی زندگی کنند.

وی خاطر نشان کرد: گونه مذکور به علت ویژگی تحمل مقادیر بالای نمک از سویه محققان کشور مورد توجه قرار گرفت و بعد از طی مراحل کامل شناسایی به عنوان یک گونه جدید معرفی شد. مطالعات کشف و معرفی گونه های جدید و بومی کشور یکی از اهداف اصلی بانک میکروارگانیسم ها در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران است که با هدف تعیین تنوع زیستی و شناسایی میکروارگانیسم ها، معرفی و ثبت آنها در جامعه علمی جهانی به نام ایران انجام می گیرد و این بار نیز نامگذاری یک گونه جدید با نام یکی از مفاخر علمی کشور در کانون توجه قرار گرفته است.

فاضلی در بیان علت نامگذاری این سویه به نام زنده یاد دکتر فریدون ملک زاده افزود: نامگذاری گونه های زیستی به نام دانشمندان و مفاخر علوم زیستی امری مرسوم و پسندیده است که بعضا از سوی محققان کشورهای مختلف به منظور پاسداشت تلاش ها و مجاهدت های علمی اساتید و دانشمندان کهنه کار انجام می گیرد و ایران نیز که خود مهد علم و دانش است از این فرهنگ پسندیده بهره می گیرد.

زنده یاد دکتر فریدون ملک زاده، استاد تمام وقت میکروبیولوژی در دانشکده علوم دانشگاه تهران بود که منشأ خدمات فراوان و ارزشمند از جمله انتشار چندین مقاله علمی پژوهشی و بیش از ۳۶ جلد کتاب در زمینه های باکتری شناسی، میکروبیولوژی و ویروس شناسی است. وی در سال ۱۳۷۸ به مناسبت کشف دو میکروارگانیسم جدید از خاک های جنگلی ایران و نامگذاری آنها به نام ایران موفق به دریافت جایزه دوازدهمین جشنواره بین المللی خوارزمی شد. وی که پدر علم باکتری شناسی ایران لقب گرفته در شهریور سال ۱۳۹۱ در سن ۷۹ سالگی به دریار باقی شتافت.

تربیت شدگان محضر استاد هم اکنون در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران راه استاد را در زمینه شناسایی میکروارگانیسمها ادامه می دهند و حاصل این رهپویی، معرفی ۲۳ گونه جدید میکروارگانیسم به جامعه جهانی است.

شایان ذکر است که گونه Halopenitus malekzadehii با شماره دسترسی IBRC-M ۱۰۴۱۸ در کلکسیون نگهداری و کشت میکروارگانیسم های مرکز ملی ذخائر ژنتیکی و زیستی ایران نگهداری می شود.