کد خبر: 46902

محققان دانشگاه ییل دریافته اند ژنی که خون را از وجود سرطان مصون می دارد، توسط ذرات ریز RNA کنترل می شود؛ این یافته می تواند راه ها و حتی درمان های جدیدی را برای تشخیص سرطان خون پیش رو بگذارد.

به گزارش افکارنیوز ، محققان چند سال پیش متوجه نقش اساسی ژن" TET۲" در حفظ سلامت سلول های خونی شدند.

جهش های این ژن، در حدود ۲۰ درصد سرطان های خون مشاهده شده بود و باور بر این می رفت که در ۸۰ درصد بیماران، این ژن با سرطان خون مرتبط نیست و در نتیجه به عنوان شاخص ضعیفی در تشخیص این بیماری در نظر گرفته می شد.

طی این تحقیق، نظر دیگری به جامعه علمی معرفی شده است. محققان متوجه نقش عواملی شده اند که بدون حضور" TET۲" های جهش یافته، میزبان" RNA" های DNA که به عنوان پروتئین رمز گذاری نشده اند، مسوؤل بروز بسیاری از سرطان های لوسمی است.

آنها دریافتند بیمارانی که میزان زیادی از" RNA" های ذکر شده را در بدن خود دارند، حتی بدون ایجاد هیچ گونه جهش در خطر بالایی برای عملکرد مختل" TET۲" و به دنبال آن بروز انواع مهاجم سرطان قرار دارند.

دکتر" جان لو" سرپرست این تحقیق در این رابطه می گوید: اگر این نشانگرها در بدن افراد وجود نداشته باشد و" TET۲" نیز جهش یافته نباشد، ۵۰ درصد بیماران لوسمی از درمان های سختی مانند شیمی درمانی های دوز بالا یا پیوند مغز و استخوان در امان خواهند بود و علاوه بر این می توان" microRNAs" را در راستای درمان سرطان های خونی مهار کرد.

این پژوهش به صورت آنلاین در مجله" Cell Report" منتشر شده است.