کد خبر: 46905

یکی از مواد غذایی پر ارزشی که وجود آن در برنامه غذایی روزانه باعث حفظ سلامت افراد خانواده می شود، تخم مرغ است، این ماده غذایی نه تنها یکی از باکیفیت ترین منابع غذایی است، بلکه تقریبا دارای تمامی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن است.

ملت ایران: یکی از مواد غذایی پر ارزشی که وجود آن در برنامه غذایی روزانه باعث حفظ سلامت افراد خانواده می شود، تخم مرغ است، این ماده غذایی نه تنها یکی از باکیفیت ترین منابع غذایی است، بلکه تقریبا دارای تمامی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن است.

متاسفانه به دلیل باورهای غلط درمورد این ماده ارزشمند، تخم مرغ از سبد بسیاری از خانواده ها حذف شده یا مصرف آن به شدت کاهش یافته است، در نتیجه بسیاری از افرادخود را از اثرات مفید وارزشمند آن محروم کرده اند.

بیشتر وزن تخم مرغ را سفیده تشکیل می دهد، در سر پهن تخم مرغ محفظه ای از هوا وجود دارد که میزان فضای آن تازگی و کهنگی تخم مرغ را نشان می دهد.

یک عدد تخم مرغ حدود ۶۰ گرم وزن دارد و تقریبا حاوی ۷۰ کیلو گرم انرژی است و دارای پروتئین چربی، چربی غیر اشباع، کلسیم، آهن، ویتامین D و ویتامین B, C است.

پروتئین تخم مرغ یکی از کامل ترین و ارزان ترین منابع پروتئین تا به امروز بوده است و ضریب آن ۹۳.۷ درصد یعنی دارای بالاترین زیست فراوانی نسبت به دیگر منابع پروتئین است و از آن به عنوان یک معیار استاندارد جهت اندازه گیری پروتئین سایر مواد غذایی بهره می برند.

کارشناس مسئول تغذیه مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری در این زمینه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) -منطقه چهارمحال وبختیاری- با اشاره به خواص تخم مرغ، افزود: مصرف تخم مرغ همراه با مواد غذایی فقیر از پروتئین مانند نان و برنج باعث تکمیل شدن ارزش پروتئین غذایی می شود، همچنین چربی های موجود در تخم مرغ از سودمند ترین چربی هاست.

عنایت الله کلیج خاطرنشان کرد: مواد موجود در تخم مرغ در تقویت انتقال دهنده پیام های عصبی نقش عمده ای دارد، در رشد و نمو مغز و لوله عصبی جنین و نوزادان و بهبود یادگیری در آن ها، همچنین تقویت حافظه در سالمندان مفید است و ترکیب آن نیز با ویتامین B, C از پیشرفت آلزایمر جلوگیری می کند.

وی ادامه داد: بر اساس اطلاعات بدست آمده از تحقیقات علمی، کلسترول موجود در تخم مرغ هیچ نقش موثری در بروز بیماری های قلبی-عروقی ندارد، چرا که میزان چربی اشباع تخم مرغ پایین است و بخش عمده چربی های موجود در زرده تخم مرغ را چربی های غیر اشباع تشکیل می دهد.

کلیج به ویتامین ها واملاح موجود در تخم مرغ اشاره و تصریح کرد: این ماده غذایی بیش از ۱۲ نوع ویتامین و املاح مختلف شامل ویتامین های گروه B و ویتامین های A, D, E و املاحی مانند روی، سیلینیم، آهن، کلسیم و فسفر را در خود دارد.

وی خاطرنشان کرد: رنگدانه موجود در زرده آن که لوتئین وگزانتین نام دارد در سلامت چشم وجلوگیری از آب مروارید و نابینایی کهنسالی نقش پیشگیرانه دارد، همچنین گزانتوفیل ها در زرده تخم مرغ باعث اثر ضد سرطانی می شود.

به گفته وی، همه افراد می توانند روزانه یک عدد تخم مرغ مصرف کنند، به جز موارد ابتلا یا داشتن سابقه خانوادگی برخی بیماری ها مانند چاقی، دیابت، بیماری های قلبی و عروقی، فشارخون بالا و کلسترول بالا که در این مصرف سه عدد زرده تخم مرغ در هفته توصیه می شود، ولی مصرف سفیده تخم مرغ که سرشار از پروتئین و فاقد چربی است، برای این افراد محدودیتی ندارد.

کلیج با تاکید بر ضرورت مصرف تخم مرغ از کودکی، افزود: توصیه می شود از اواخر هشت ماهگی تا ۱۲ ماهگی به صورت یک روز درمیان یک عدد زرده کامل تخم مرغ به اطفال داده شود، این در حالی است که دادن سفیده تخم مرغ به کودکان زیر یک سال به دلیل احتمال بروز حساسیت مجاز نیست.

وی خاطرنشان کرد: مشخصات تخم مرغ تازه این است که وقتی در آب قرار داده شود، در ته ظرف قرار می گیرد و بعد از شکستن زرده آن با سفیده مخلوط نشود و درموقع تکان دادن لق نزند، تخم مرغ را باید در ظروف درب دار در طبقات یا محل مخصوص نگهداری آن در یخچال نگهداری کرد و به مدت ۴الی ۵ هفته در یخچال قابل نگهداری است.

رییس اداره تنظیم بازار استان نیز در گفت و گو با ایسنا، به عدم تخصیص ارز مرجع به نهاده های دامی اشاره کرد و گفت: قیمت تخم مرغ در استان نسبت به ماه های گذشته افزایشی نداشته است.

مجید بیاتی خاطر نشان کرد: به علت خرید آزاد نهاده های دامی توسط مرغداران امکان افزایش تخم مرغ در چند روز اخیر وجود دارد، اما تاکنون افزایش قیمتی اعلام نشده است و با ارائه آنالیز قیمت توسط امور جهاد کشاورزی، قیمت نهایی تخم مرغ اعلام می شود.

معاون بهبود امور دامی جهادکشاورزی چهارمحال وبختیاری نیز در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: تابستان امسال قیمت تخم مرغ کیلویی ۱۷۰۰به فروش رسید که نسبت به قیمت تمام شده آن نسبتا پایین بود و مرغداران خسارت دیدند.

برزو هیبتیان با اشاره به نزدیک شدن به فصل زمستان، تصریح کرد: با افزایش میزان مصرف تخم مرغ در این فصل خود به خود قیمت آن افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه درحال حاضر کمبود تخم مرغ در استان احساس نمی شود، افزود: سه واحد مرغداری تولید تخم مرغ در استان فعال هستند که سالانه بیش از ۲۷۰۰تن تخم مرغ تولید می کنند.

هیبتیان با اشاره به حضور و دخالت دلالان و واسطه ها در بازار، تصریح کرد: علت اصلی افزایش قیمت تخم مرغ در بازار حضور دلالان است و از این افزایش چیزی عاید تولیدکننده نمی شود.