کد خبر: 51538

شبیه ساز توربین های بادی با حمایت ستاد توسعه فناوری هوافضا در کشور ساخته شد.

به گزارش افکارنیوز ، توربین های بادی از اجزای تشکیل دهنده، مکانیزم ها، سنسورها و سامانه کنترلی زیادی بهره می گیرند که این شبیه ساز اکثر آنها را پیاده سازی کرده و دانشجویان و محققان حوزه انرژی های نو را با نحوه عملکرد و الگوریتم های کنترلی و مکانیزم های مکانیکی توربین بادی آشنا می کند.

اجزای اصلی تشکیل دهنده این شبیه ساز شامل پره توربین بادی، هاب، شفت سرعت پایین، گیربکس افزاینده، شفت سرعت بالا، سه مدل یاتاقان برای قسمت های مختلف، ترمز، بادسنج، بادنما، ژنراتور، سنسور اندازه گیری جریان، سنسور اندازه گیری ولتاژ، باتری، برج توربین بادی، کابین توربین بادی، سامانه موتور یاو، تونل باد، کیف حمل ست آلومینیومی و… هستند.

سامانه کنترلی این سیمولاتور به نحوی طراحی شده است که با بهره گیری از کنترل کننده صنعتی PLC به جای پردازنده های AVR, ARM, PIC سامانه کنترلی ایمن تر و قابل اطمینان تری داشته باشد، با بهره گیری از PLC این سیستم قادر است الگوریتم های کنترلی را به صورت مستتر برای کاربر به نمایش بگذارد و با بهره گیری از نرم افزار برنامه نویسی برنامه کنترل توربین بادی قابل تغییر خواهد بود. بعد از اتقال ست آموزشی به رایانه، فایل خروجی برنامه برای تغییر الگوریتم کنترلی به PLC دانلود می شود.

صفحه HMI صنعتی که مجهز به یک نمایشگر رنگی و لمسی هفت اینچی است، تمامی مقادیر دینامیک توربین بادی را در حین عملکرد به نمایش می گذارد و همچنین تمامی دستورات کنترلی جهت تغییر سرعت باد و فعالیت های دیگر نیز توسط این سامانه مانیتورینگ، انجام می شود.

شبیه ساز آموزشی توربین بادی که با حمایت ستاد توسعه فناوری هوافضا و به همت شرکت فناوری پیشرفته ساخته شده، صبح روز یکشنبه ۱۲ آبان ماه همزمان با برگزاری چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی علم تا عمل با حضور مهندس سید مهدی فرحی، رییس ستاد توسعه فناوری هوافضای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مصلای تهران برگزار می شود.

چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی «علم تا عمل» از روز شنبه ۱۱ آبان تا روز سه شنبه ۱۴ آبان ماه در مصلای تهران برپاست.