کد خبر: 5593

آخرین اخبار از زلزله بوشهر حکایت از این دارد که کار جستجو و بیرون کشیدن مردم از زیر آوار رو به پایان است و تیم های امدادی مراحل اسکان را آغاز کرده اند ضمن اینکه آمار این زلزله نیز شامل ۳۷ کشته و ۸۵۰ مجروح است.

زلزله ای به بزرگی ۶.۱ ریشتر در منطقه کاکی در استان بوشهر مقارن بعد از ظهر سه شنبه حوالی ساعت ۱۶ و ۲۲ دقیقه به وقوع پیوست. پس از وقوع این زلزله مهیب عملا ارتباطات تلفنی قطع شده بود ضمن اینکه در خصوص نیروگاه اتمی بوشهر و سئوالاتی پیرامون خسارت به این نیروگاه نیز مطرح شده بود. شدت زمین لرزه بوشهر به حدی بود که تکانهای آن در استان فارس و شهرهایی نظیر شیراز، فراشبند و… نیز احساس شد.

ستاد بحران بوشهر نیز در ساعات ابتدایی زلزله در بوشهر تشکیل و نیروهای استان به منطقه اعزام شدند ضمن اینکه استاندار بوشهر نیز فورا به اطلاع رسانی درخصوص جزئیات این زلزله پرداخت و اعلام کرد که آسیبی به نیروگاه اتمی بوشهر وارد نشده است.در ساعات ابتدایی وقوع زلزله اولین آماری که منتشر شد از سوی فرماندار شهرستان دشتی بود که اعلام کرد سه نفر تاکنون در این زلزله جان خود را از دست دادند. استانهای فارس، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان نیز ازجمله استانهای معین بوشهر هستند که در مواقع بحران به کمک بوشهر می شتابند که این امر در ساعت ۱۸ از سوی هلال احمر فارس رخ داد و تیمهای امدادی به منطقه اعزام شدند.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان فارس از ارسال اقلام امدادی و غذایی به شهرستان کاکی خبر داد و بیان کرد که تعداد یک هزار تخته پتو، ۵۰۰ دستگاه چادر و مقداری اقلام غذایی در اولین ساعات پس از حادثه به این شهرستان با کامیون و تریلی به منطقه ارسال شد.
آمارهای بعدی: ۵۰۰ مجروح


در ادامه کار رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از مجروح شدن ۵۰۰ نفر در زمین لرزه بوشهر خبر داد. محمود مظفر در این رابطه گفت: به محض وقوع این زمین لرزه ۲۰ تیم ارزیاب و تیمهایی از هلال احمر فارس و خوزستان به محل اعزام شده اند.

وی ادامه داد: بر اساس آمار اولیه در زلزله منطقه دشتی ۵۰۰ نفر مجروح شده اند که ۴۵۰ نفر به صورت سرپایی درمان و مابقی به بیمارستان منقل شده اند. تیمهای امداد و نجات هلال احمر خوزستان نیز به صورت گسترده در منطقه حاضر شده و به امدادرسانی به حادثه دیدگان و همچنین عملیات جستجو پرداختند. مدیرکل هلال احمر استان خوزستان عنوان کرد: همچنین همراه با این افراد، آذوقه غذایی برای ۵۰۰ خانوار که هر کدام شامل ۳۰ کیلو مواد غذایی فاسد نشدنی شامل کنسرو، برنج، روغن، جبوبات و ماکارونی است به منطقه ارسال شده است تا این ۱۵ تن مواد، غذای ۱۰ روز این تعداد خانوار حادثه دیده را تامین کند.


آمارهای تکمیلی در ساعت ۲۰ اعلام شد: ۳۷ کشته و ۸۵۰ مجروح


در این مابین که استاندار بوشهر به صورت مستمر از طریق رسانه ها به خصوص شبکه خبر مردم را در جریان آخرین رویدادهای بعد از زلزله قرار می داد از آماری خبر داد که طی آن ۳۷ نفر کشته و ۸۵۰ نفر نیز زخمی شده اند. وی در این خصوص اعلام کرد که نیروهای استانهای معین در منطقه حاضر شده اند و با تمام قدرت به امدادرسانی مشغول هستند.

وارد شدن خسارت ۲۰ تا ۸۰درصدی به ۲۰۰ خانوار در منطقه زلزله زده دشتی

منطقه دشتی بیشترین خسارات را در زلزله متحمل شده و رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر میزان خسارت وارد شدن به ۲۰۰ خانوار را از ۲۰ تا ۸۰درصد اعلام کرد.

ظرف چهار ساعت ۲۲ زمین لرزه منطقه را تکان داد


از ساعت ۱۶ و ۲۲ دقیقه ساعت ۲۰ تقریبا ۲۲ زمین لرزه دیگر منطقه را لرزاند.

سه روزی عزای عمومی اعلام شد

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر نیز پس از این زلزله در بوشهر سه روزی عزای عمومی اعلام کرد.

ساعت ۲۱ بالگرد با توان پرواز در شب اعزام شد/بالگردهای استانهای معین نیز عازم منطقه شدند
با تاریکی هوا کار امدادرسانی نیز باید با کمک تجهیزات با توانایی فعالیت در شب ادامه می یافت که در این خصوص مدیر ایمنی، بهداشت، محیط زیست، مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از اعزام بالگرد با قابلیت پرواز در شب به مناطق زلزله زده دشتی خبر داد.

البته تا پیش از این نیز بالگردهای استانهای معین به ویژه استان فارس به منطقه اعزام شده بود و کار امدادرسانی را صورت داده بود.

ساعت ۲۱: ۵۵ اولین سری اجساد به پزشک قانونی تحویل داده شد


ساعت ۲۱ و ۵۵ دقیقه بود که اولین سری اجساد زلزله بوشهر به پزشکی قانونی تحویل داده شد. در این رابطه مدیرکل پزشکی قانونی استان بوشهر از تحویل اجساد۲۴ نفر از قربانیان زلزله دشتی بوشهر خبر داد. دکتر علی رضایی گفت: اطلاعات هویتی اجساد متوفیات زلزله دشتی برای شناسایی توسط خانواده ها به تفکیک آماده شده است.

اعلام ارسال اقلام جدید به مناطق زلزله زده در ساعت ۲۳


دبیر شورای اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد نیز حوالی ساعت ۲۳ بود که اعلام کرد ساعاتی پیش اقلام جدید امدادی برای زلزله زدگان شهرستان دشتی در استان بوشهر ارسال شد. این اقلام شامل شامل ۴۰کارتن بسته غذایی، ۳۵۰پتو، ۲۰۰ موکت، ۱۰۰ست ظروف، ۴۰۰ بسته پودر رختشویی، ۵۰والور، ۵۰کلمن آب و ۴۰۰بسته کنسرو لوبیا بود.

امنیت کامل در منطقه برقرار شد

به طور معمولی در چنین رویدادهایی آنچه همراه با خود رویداد، مردم را دچار اضطراب می کند امنیت چنین مناطق زلزله زده است که در این خصوص فرمانده انتظامی استان بوشهر اعلام کرد که امنیت کامل در مناطق زلزله زده برقرار است. سردار حیدر عباس زاده در گفتگو با خبرنگار مهر با تسلیت به خانواده های آسیب دیده در زمین لرزه های شهرستان دشتی، اظهار داشت: خود را در غم این حادثه با مردم شریف و ولایتمدار مناطق آسیبب دیده شریک می دانیم. وی به اقدامات صورت گرفته در این زمینه اشاره کرد و بیان داشت: از زمان بروز حادثه، نیروهای انتظامی در محل حادثه حضور یافتند و برای برقراری نظم و امنیت در این منطقه تلاش جدی داشته اند.


اعلام آمار تخریبها در ساعت ۱۷ دقیقه بامداد


استادار بوشهر در ادامه اطلاع رسانی های خود مقارن ساعت ۱۷ دقیقه بامداد به میزان تخریب منازل مسکونی در مناطق حادثه دیده نیز اشاره کرد و افزود: ۷۰۰واحد مسکونی به طور کامل تخریب شده و بیش از ۱۰۰ منزل مسکونی نیز بین ۳۰ تا ۴۰ درصد آسیب دیده است.

ادامه کار امدادرسانی تا صبح چهارشنبه/ آغاز عملیات اسکان

کار امدادرسانی در طول شب و تا صبح چهارشنبه توسط تمام ارگانهای امدادی بوشهر و استانهای معین صورت گرفت و با طی مراحل پایاین عملیات جستجو، مراحل اسکان آغاز شد. در این رابطه رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور از آغاز عملیات اسکان زلزله زدگان شهرستان دشتی خبر داد.

محمود مظفر بامداد چهارشنبه در حاشیه بازدید از مناطق زلزله زده شهرستان دشتی اظهار داشت: گروه های مختلف امدادی از نقاط مختلف استان بوشهر و استان های همجوار از لحظات اولیه این حادثه به کمک زلزله زدگان شتافته اند و کمک های بسیار خوبی در این زمینه انجام داده اند. وی به حضور امدادگرانی از استان های کهگیلویه و بویر احمد، فارس، هرمزگان و خوزستان در مناطق حادثه دیده اشاره کرد و بیان داشت: عملیات امداد و نجات به شکل خوبی انجام شده است.

تا ساعت شش صبح ۵۶ زمین لرزه ثبت شد/ مسئولان از منطقه بازدید کردند


در حالیکه عملیات امدادی از بعد از ظهر سه شنبه آغاز شده بود و همچنان ادامه داشت، زلزله ها نیز یکی پس از دیگری رخ می داد به طوریکه طی روز سه شنبه تا ساعت شش ۵۶ زمین لرزه در مطنقه رخ داد. بامداد چهارشنبه نیز مسولان امر خودشان را به منطقه رساندند. استاندار بوشهر و نماینده ولی فقیه دراستان بوشهر به همراه تعدادی از مسئولان از مناطق زلزله زده شهرستان دشتی بازدید کردند. فریدون حسنوند بامداد چهارشنبه از مناطق زلزله زده شهرستان دشتی و شهر شنبه بازدید کرد و با دیدار با حادثه دیدگان این زمین لرزه، در جریان مشکلات و نیازهای آنها قرار گرفت.

۷۵۰ نفر به طور سرپایی درمان و ۱۰۰ نفر نیز بستری شده اند


استاندار در جریان بازدید چهارشنبه خود از آخرین آمار مجروحان نیز خبر داد که طی آن ۷۵۰ نفر سرپایی مداوا شدند و ۱۰۰ نفر نیز بستری هستند.

از صبح چهارشنبه تا پیش از ظهر ۴۰ زلزله دیگر رخ داد

وقوع زمین لرزه ها در شهرستان های دشتی و دیر استان بوشهر همچنان ادامه داد و از بامداد امروز حدود ۴۰ زمین لرزه نقاط مختلف استان بوشهر را لرزانده است.

نیاز بوشهر به گروه های خونی ویژه


به طور معمول در جریان زلزله نیاز به خون برای مجروحانی کی از دغدغه های جدی متولیان امر است که استان فارس با اعلام نیاز بوشهر مبادرت به ارسال گروه های خونی ویژه به خصوص گروه های خونی منفی به منطقه کرده است ضمن اینکه بالگرد اورژانس فارس نیز از صبح چهارشضنبه به منطقه اعزام شد.

پایان عملیات تجسس و انجام تعمیرات تاسیسات

در روز چهارشنبه تقریبا عملیات تجسس تمام شده بود و اقدامات لزام برای تعمیرات و وصل شدن تاسیسات به شبکه آغاز شده و بدین سبب ۱۷ ساعت امدادونجات بدون توقف در استان بوشهر نیز همچنان به کار خود ادامه داده است.

صدور ۳۵ جواز دفن برای متوفیات زلزله منطقه دشتی بوشهر


دکتر علی رضایی، مدیرکل پزشکی قانونی استان بوشهر از صدور ۳۵ جواز دفن برای متوفیات زلزله دیروز عصر منطقه دشتی خبر داد و گفت: تا کنون ۳۵ جواز دفن صادر شده و ارائه اجساد به خانواده های متوفیات آغاز شده است.

دکتر رضایی با اشاره به جنسیت متوفیان زلزله گفت: ۲۲ نفر از کشته شدگان زن و ۱۳ نفر آنها مرد بوده اند. وی همچنین در خصوص محدوده سنی جانباختگان حادثه زلزله اظهار داشت: ۸ نفر از فوت شدگان زیر ۱۰ سال (۴ پسر، ۴ دختر) ، ۸ نفر بین ۱۰ تا ۵۰ سال (۷ زن و یک مرد) و ۱۹ نفر بالای ۵۰ سال (۱۱ زن و ۸ مرد) بوده اند.

ادامه اخبار