کد خبر: 5639

آن طور که مدیرعامل اولین و تنها مزرعه کروکودیل در ایران می گوید در حال حاضر در آنجا ۳۵ کروکودیل که از کشورهایی هم چون تایلند و مالزی وارد شده اند نگهداری می شوند.

« نوپک» ، اولین و تنها مزرعه ی پرورش کروکودیل در ایران است. این مزرعه، در جزیره هنگام (نزدیک جزیره قشم) قرار دارد و مدیریت آن را مژگان روستایی بر عهده دارد.

ایشان درباره چگونگی آغاز به کار این مزرعه کروکودیل می گوید: « رشته تحصیلی من جانور شناسی است. علاقه زیاد باعث تصمیم این کار شد. از سال ۱۳۸۶ شروع به گرفتن مجوزها کردیم و از سال ۱۳۸۹ مزرعه داری را شروع کردیم» .

مژگان روستایی می گوید: « کار پرورش کروکودیل برای خانم یا آقا فرقی نمی کند. کلا کار مشکلی است ولی کار با این موجودات صبور، عاقل و دوست داشتنی بسیار لذت بخش است» .

« کروکودیل همیشه قصد حمله به کسی که وارد قلمرواش شود را دارد. ولی خوشبختانه با آموزش های داده شده به پرسنل، تا امروز مشکلی پیش نیامده است. بازدیدکنندگان در محیطی امن والبته با کمترین فاصله کروکودیل ها را می بینند» .

« کروکودیل موجودی بسیار بافکر، صبور، سریع و البته کمی خشن است» .

« از پوست کروکودیل که یکی از با ارزشترین چرم های دنیا است، استفاده می کنیم. ما نمونه چرم خودمان را به طور آزمایشی تولید کردیم و کیفیت قابل قبولی دارد» .

« کروکودیل خزنده ای خونسرد است که نیاز شدید به گرما و رطوبت دارد. البته در فصول مختلف سال باید نکاتی را در نظر داشت که به سرعت رشد حیوانات کمک می کند» .

« در رودخانه سرباز در استان سیستان و بلوچستان گونه بومی ایران با نام علمی" Palestrise" و با نام محلی" گاندو" زندگی می کند. این نوع کروکودیل پوزه کوتاه ایرانی را دیده ام. پرورش آن به دلیل سرعت رشد کم در برابر گونه پروسوس، که ما در مزرعه مان پرورش می دهیم، مقرون به صرفه نیست» .

به گفته مژگان روستایی سازمان محیط زیست اجازه پرورش کروکودیل پوزه کوتاه ایرانی را نمی دهد.

« کار مزرعه ما به صورت تحقیقاتی و مرحله ای ادامه دارد و طبق برنامه ریزی قبلی تا سال آینده به سودآوری می رسد»