کد خبر: 69216

متخصصان طب مدرن و سنتی هر یک دلایل متنوعی برای پرهیز از نوشیدن آب زیاد در طول روز دارند و افراد را به میانه روی در این زمینه دعوت می کنند. با این وجود هر یک از این مکاتب دلایل و توضیحات متفاوتی را در این زمینه ارائه می کنند.


مجله سیب سبز:  شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در جمع خانواده یا آشنایان تان درباره انواع و اقسام رژیم های غذایی، روش های پاکسازی و سالم سازی بدن با دوستان تان صحبت کرده و انواع و اقسام رژیم های غذایی پاکسازی را به یکدیگر معرفی کنید. با جست وجویی ساده در موتورهای جست و جوگر اینترنت درباره فواید آب و میزان نوشیدن آن در روز، خواهید دید صفحه ها و لینک های مختلفی در این باره به شما پیشنهاد می دهد که در برخی آنها نوشیدن ۸ لیوان آب در روز را به عنوان شیوه ای مناسب برای حفظ سلامت، نشاط عمومی و کاهش وزن می دانند و در برخی آنها مصرف بیش از اندازه آب و نوشیدن ۸ لیوان آب در طول روز را کاری غیراصولی، غیرپزشکی و خطرناک برای سلامت افراد معرفی می کنند و اعتبار آن را زیر سؤال می برند. متخصصان طب مدرن و سنتی هر یک دلایل متنوعی برای پرهیز از نوشیدن آب زیاد در طول روز دارند و افراد را به میانه روی در این زمینه دعوت می کنند. با این وجود هر یک از این مکاتب دلایل و توضیحات متفاوتی را در این زمینه ارائه می کنند. دکتر علیرضا عباسیان متخصص طب سنتی درباره دیدگاه های طب مدرن و سنتی درباره نوشیدن آب توصیه هایی را برای شما در میان می گذارد.

وقتی آب سمی می شود

 درمانگران و متخصصان طب سنتی بر این باورند که هر ماده ای تا حدودی خاصیت غذایی دارد. وقتی میزان آن ماده بیشتر شود در طیف دارو قرار می گیرد و وقتی این میزان خیلی زیادتر می شود از حد دارو فراتر می رود و به سم تبدیل می شود. به عنوان نمونه، شکر یک نوع غذا و خوراکی است که اگر دوز آن بیشتر شود از طیف غذا خارج شده و به طیف دارو وارد می شود. همه ما در شرایطی که دچار افت فشارخون می شویم با کمی آب قند سرحال شده و بهبود می یابیم. در حالی که مصرف بیش از اندازه از شکر برای همه خطرناک است و برای فردی که مبتلا به دیابت است سم محسوب می شود. آب نیز از دیدگاه این مکتب همین شرایط را دارد و باید به میزان لازم و متعادل مصرف شود. چرا که در شرایطی که افراد بیش از اندازه آب مصرف کنند از آنجا که باید مازاد آن را از طریق ادرار یا تعریق دفع کنند بخشی از املاح و مواد مفید بدن مانند سدیم و پتاسیم را نیز از دست می دهند و این مسئله به مرور بر سلامت آنها اثر می گذارد، به ویژه بر سلامت افرادی که دچار مشکل و اختلال در عملکرد کلیه ها هستند و به این ترتیب دچار احتباس آب در بدن می شوند و این مسئله آثار بدی بر سلامت آنها دارد.عادت هایی که بیمارتان می کند

علاوه بر آنکه برخی رژیم های غلط غذایی یا دستورالعمل های طبیعی مانند نوشیدن آب ناشتا یا آب درمانی به منظور پاکسازی بدن می تواند موجب آسیب رسیدن به دستگاه های داخلی بدن و بروز بیماری می شود، برخی عادت های غذایی ما در طول روز به مرور زمان موجب ابتلا به بیماری می شود. بسیاری از مردم عادت دارند یک ساعت پیش از خوردن وعده غذایی آب بنوشند. این نوشیدن آب یک ساعت پیش از غذا اختلال هایی را به همراه دارد. وقتی به ساعت غذا خوردن نزدیک می شویم شیره معده ترشح می شود، بنابراین وقتی ما یک ساعت پیش از غذا آب می نوشیم موجب رقیق شدن شیره معده و حتی دفع بخشی از آن با آب می شویم و با این کار هضم و جذب مواد غذایی را با مشکل رو به رو می کنیم. به این ترتیب مواد غذایی با هضم نامناسب به اخلاط خام تبدیل شده و به صورت چربی در بدن ذخیره می شوند.

نسخه های طبیعی که خطرناک هستند

باورهای مختلفی درباره نوشیدن آب در میان مردم وجود دارد که غالب آنها باورهای نادرستی است. به عنوان مثال بسیاری از مردم تصور می کنند نوشیدن آب ناشتا یا نوشیدن آب یک ساعت قبل از غذا به کاهش وزن آنها و از بین رفتن چربی های بدن کمک می کند. در حالی که از دیدگاه متخصصان طب سنتی این باوری غلط است. وقتی فردی از خواب بیدار می شود و ناشتا سراغ آب می رود در حالی به بدنش آب می رساند که بدن او به دنبال غذا می گردد، بنابراین بدن خیلی سریع آب را به عنوان غذا جذب می کند در حالی که آب جنبه غذایی ندارد، پس در این شرایط اغلب افراد حالت تهوع و تپش قلب را احساس می کنند. با نوشیدن آب ناشتا و تکرار این روند مزاج اعضای بدن به مرور سرد و تر شده و فرد دچار بیماری ها و اختلال های ناشی از سوءمزاج سرد و تر می شود، بنابراین با ادامه این روند فرد دچار بیماری هایی مثل لقوه و رعشه می شود.

دیدگاه های طب مدرن و سنتی درباره آب

درمانگران طب سنتی موادغذایی و خوراکی ها را به سه دسته مختلف تقسیم می کنند. آنها بر این باورند که انواع خوراکی ها و نوشیدنی ها به سه گروه غذاها، سموم و داروها طبقه بندی می شوند. در بسیاری از متون طب سنتی به این نکته اشاره شده که هر ماده خوراکی می تواند یک یا چند خاصیت نام برده را داشته باشد. برخی مواد خوراکی خاصیت غذایی بیشتر و برخی خاصیت دارویی قوی تری دارند و گروهی هر دو خاصیت را دارا هستند.

بهترین زمان برای نوشیدن آب

از دیدگاه درمانگران طب سنتی بهترین ملاک برای نوشیدن آب، احساس تشنگی است. اگر بدن احساس کند به آب و مایعات نیاز دارد خود به خود این موضوع را خبر می دهد. بنابراین توصیه ما این است که هر فرد وقتی احساس تشنگی می کند آب بنوشد به شرط آنکه حین غذا خوردن، یک ساعت قبل و یک ساعت بعد از غذا آب ننوشد. چراکه نوشیدن آب در این فاصله زمانی موجب اختلال در هضم و جذب مواد غذایی می شود. از طرفی باید احساس تشنگی فرد واقعی باشد. گاهی افراد دچار تشنگی کاذب می شوند به این ترتیب که تشنگی آنها به جای نوشیدن آب با نوشیدن یک فنجان آب گرم یا چای برطرف می شود. این افراد اصطلاحا دچار بلغم مالح یا بلغم شور هستند که هنگام تشنگی باید آب گرم بنوشند و بهتر است برای اصلاح مزاج و ایجاد تعادل در طبع شان به متخصص طب سنتی مراجعه کنند. اما در شرایط معمولی برای افرادی که از سلامت بدن برخوردارند توصیه ما این است که هنگام تشنگی آب بنوشند و اگر در شرایطی که با خوردن غذای شور، خشک یا پرچرب، حین غذا خوردن احساس تشنگی کردند مقداری شربت سکنجبین بنوشند. نوشیدن شربت سکنجبین علاوه بر رفع تشنگی به هضم بهتر غذا هم کمک می کند. البته باید توجه کرد که افراد مبتلا به دیابت نباید سراغ این شربت بروند و با میزان اندکی آب تشنگی شان را برطرف کنند.