کد خبر: 71299

ابراهیم حاتمی‌کیا در برنامه" راز" :

خدا کند اخطار آقا را توجه کنند. اگر گوش نکنند من باز هم سر و صدا راه می‌اندازم و فریادم را سر دوستان می‌زنم. در سینما برخی اعتراض‌ها برای شهرت است اما امیدوارم مسئولان گول نخورند.

به گزارش کرمان خبر، ابراهیم حاتمی کیا در برنامه چهارشنبه شب" راز" در شبکه چهار سیما، در گفت وگو با نادر طالب زاده گفت: آرزوی ما هم هست که فیلم هایمان توسط جمع زیادی از مخاطب دیده شود اما تا فیلم را نسازیم نمی توان فکری کنیم اما باید جذابیت و قصه گویی و حرف زمان و. . را داشته باشد تا بتواند مخاطب را جذب کند.

وی ادامه داد: در اصل باید بدانیم برای چه آمده ایم، چه می خواهیم بگوئیم در این سینما. فیلم هایی هستند که در لحظه جذب مخاطب می کند و برخی فیلم ها در طول زمان دیده می شوند و می توانند به عنوان سردمدار شناخته شوند.

*می خواستم هم به مخاطب اکنون جواب بدهم و هم به فکر آینده باشم

حاتمی کیا همچنین گفت: مهمترین مسأله من در" چ" همین حرکت در مسیر زمان است. فیلم ساختن درباره شهید چمران برایم ریسک بود. می ترسیدم. چون که شناخت های متفاوتی از شهید چمران وجود دارد و من باید به جنگ این شناخت ها می رفتم و در آن نفوذ می کردم. باید حرفی که مستقل خودم هست را می زدم؛ برای همین نمی توانستم در زمان ساخت" چ" فکر کنم که مخاطب آیا با من راه خواهد آمد یا نه؟

* از اخلاقیات من است به موضوعی توجه کنم که کمتر از آن بحث شده

این کارگردان در ادامه تأکید کرد: مسأله من بود که چه مقطعی را برای روایت" چ" انتخاب کنم؛ از اخلاقیات من است که به موضوعی توجه کنم که کمتر از آن بحث و حرف زده شده. احساس کردم دوران ابتدایی زندگی شهید چمران در انقلاب کمتر مطرح شده است.
گفته شده؛ دوران انقلاب تحت تأثیر جنگ قرار گرفت و در همان دوران بسیار پرتلاطم و پرتغییر را سپری کردیم؛ این مقطع را دوست داشتم.

حاتمی کیا گفت: شاید منم محافظه کارم؛" چ" را من درست کردمٰ" مران" را باید بقیه بیایند پای کار [چمران = چ+مران] . تخصصم در محدود بودن اتفاق و یک دوره است. وقتی فیلم پخش شد می گفتند مگر چنین اتفاقی هم رخ داده بود بعد از انقلاب؟ در واقع می خواستم از چیزی حرف بزنم که رخ داده بود اما کمتر از آن اطلاع داشتیم. من فقط یک گوشه کردستان ابتدای جنگ را نشان دادم.

این کارگردان همچنین در این باره توضیح داد: من می خواستم به سؤال زمان حال جواب بدهم و به درد آینده هم بخورد. چمران را بیشتر چریک دیده بودیم درحالیکه او چهره دیگری دارد و به دنبال ختم خیر کردن ماجرا بود؛ احساس کردم به درد الان می خورد.

*کسی که دغدغه نظام دارد باید" چ" را تحلیل کند

وی همچنین در ارتباط با تحلیل فیلم افزود: کسی که دغدغه اش حرف نظام است باید بیاید و این فیلم را تحلیل کند. چمران هم علم دارد و هم تجربه و… می خواست یک غائله را ختم کند. فیلمنامه" چ" دو قسمت دارد مذاکره برای صلح و دیگری جنگ برای صلح.

حاتمی کیا ادامه داد: در فیلم" چ" می خواستم به آن داشته ها برگردیم و الان دارد همان اتفاقات رخ می دهد. پاوه خط مقدم آن زمان بود و یک عده از همین بچه های ما و اقلیتی باید مدافع اکثریتی می بودند که در مذاکره هم کوتاه نمی آمدند.

*اعتراضم مگر به جایزه است؛ پس به این همه فیلم های قبلی ام که اعتنا نکردید چه؟

وی تأکید داشت: احساس کردم این مسأله امروز سینما نیست. برخی گفتند چون جایزه نگرفته ای اعتراض می کنی! ! در حالیکه من خیلی فیلم ها ساخته ام که جایزه نگرفته. بوی پیراهن یوسف، برج مینو و… فیلم هایی بودند که در دوره خودش به آن اعتنایی نکردند اما دیده شدند. الان اگر اعتراض کردم به جایزه نبود بلکه هشدار دادم به متولی سینما که چرا به این موضوعات توجه نمی کند.

وی همچنین به تأکیدات رهبر معظم انقلاب در حوزه فرهنگ اشاره کرد و گفت: رهبر انقلاب صراحتاً به موضوع فرهنگ اشاره می کند و خدا کند که دوستان به یک ابلاغ کارشان را قطع نکنند. من امیدوارم جلسات فرهنگی علنی بگذارند و دغدغه های رهبری را پیدا کنند و دنبال مسأله باشند.

*برخی منتقدین ما انگار از این کشور نیستند

جزء سربازان و مدافعان این نهضت هستم و دنبال همینم که گفته شود. برخی منتقدین انگار در کوبا و… سیر می کنند و انگار به جای کشورمان از بورکینافاسو حرف می زنیم. دنیای آرمانی معمولاً دشمن کم ندارد و اتفاقاً دشمنان بزرگ هم دارد و این نشانه بزرگی ماست اما این کجا در سینمای ما جلوه دارد و کدام فیلم های ما این را نشان میدهد.

*" چ" بازگشت به انقلاب است

وی تأکید داشت: این مشکلات ربطی به همکاران فیلمساز ندارد و مشخصاً باید سکانداران فرهنگی پاسخگو باشند. فیلم" چ" بازگشت به انقلاب است و از اینها تا دلتان بخواهد برای گفتن داریم. سینماگر من وارد این حوزه ها شود و دنبال استفاده از آنان برای پاسخگویی به مسائل روز باشد.

*من عشق سینما هستم اما نه اینکه زیر بیرق آن سینه بزنم

حاتمی کیا در ادامه عنوان کرد: من عشق سینما هستم اما قرار نیست زیر این بیرق سینه بزنم. ابتدائاً دغدغه ام جامعه مان است. اما چرا این دغدغه سینمای ما نیست. اگر مشکل از ممیزی است رفع کنند. اما آیا فقط درد سینمای ما این است؟

این کارگردان توضیح داد: واقعاً مهم است که سال ۹۳ همه مسئولان فرهنگی دغدغه را مطرح کنند باید تحلیل ها و نشست ها و… بگذارند. واقعاً برخی جاها از اتفاقات جشنواره فجر خسته می شدم. از افتادن در این ورطه متنفرم اما وظیفه داشتم که برخی مسائل را مطرح کنم.

وی با اشاره به حواشی جشنواره فیلم فجر تأکید داشت: من فیلمسازم و با فیلم هایم حرفم را می زنم و بقیه باید روی آن تحلیل بکنند. من شاید فریادی بزنم اما همین صدا نشانه ای است که باید بقیه به آن توجه کنند. جالب وقتی من داد می زدم می گفتند او که خورده و برده چرا داد می زند! ؟ حرف را به بی راهه می بردند. من سینمای مرتبط با مردم را دوست دارم اما می بینم که کاری نشده.

*انتظار دارم ناله های مرا تحلیل کنند

حاتمی کیا یادآور شد: بعد از اینکه حضرت آقا دغدغه های فرهنگی خود را مطرح کردند امیدوارم عده ای پای کار بیاند. من هم انتظار دارم که ناله های مرا تحلیل کنند نه اینکه بگویند هر وقت فیلم ساخته، خورده و برده و شش میلیارد خرج فیلمش کرده و از این حرفا… متأسفانه مسئولان همیشه عقب تر بوده اند.

با بیان اینکه مسئولان باید فرهنگ را جدی تر بگیرند، گفت: خدا کند اخطار آقا را توجه کنند. اگر گوش نکنند من باز هم سر و صدا راه میاندازم و فریاد می زنم. در سینما برخی اعتراض ها برای شهرت است اما امیدوارم مسئولان گول نخورند. حرف من این است که باید جریان سینمای انقلاب و دفاع مقدس باید همیشه تحلیل شود و نترسیم.

حاتمی کیا اضافه کرد: من در پشت صحنه خیلی از فیلم هایم لباس سپاه و جنگ تنم بود. چون برای این لباس گریه کردم و جنگیده ام. گول جنگولک بازی ها را نخورییم. برخی سر و صداها که ارزشی ندارد.

*جریان فرهنگ، جریان وزارت خارجه نیست

وی به جریان تحولات و ارتباطات اخیر حوزه بین الملل اشاره کرد و گفت: آقای ظریف با لبخند و ظرافت خودش باید این مسیر را پیش ببرد و پشتش هم الحمدالله محکم است. اما جریان فرهنگی جریان وزارت خارجه نیست؛ این نوع برخوردها و لبخند زدن نباید در مسئولان ارشاد و فرهنگ وجود داشته باشد، چون ما نیاز به رک گویی داریم. لحن برخی همکاران من در سینما، عین وزارت خارجه ای هاست؛ من تعجب می کنم ما هنوز داخلمان را نمی بینم و سراغ خارج می رویم.

حاتمی کیا اینگونه ادامه داد: این نهضتی که با این همه خون نگه داشته ایم باید ببینیم آیا دغدغه دوستان فرهنگی هست؟ باید ببینم که اینها در فیلم ها جاری و ساری شده؟ فیلمساز دلش می خواهد فیلم بسازد اما وقتی به او میدان نمی دهند چه کار می تواند بکند؟ آنچه به عنوان استراتژی مطرح می شود من فیلمساز نسل انقلاب احساس غربت می کنم؛ این حس به معنی جایزه دادن و ندادن و سر و صدا کردن نیست.

*خدا کند مسئولان بنشینند و دوباره جشنواره فجر را تحلیل کنند

حاتمی کیا تأکید داشت: خدا کند بنشینیم و تحلیل کنیم که جشنواره فجر ما آیا فجر انقلاب هست یا نیست؟ الان حس می کنم این، یکی از نقاطی است که دوباره برای آن حرف بزنیم و تحلیل کنیم. آیا همه این فیلم های جشنواره فجر، جزء مسائل ماست؟

وی با تأکید بر اینکه سینمای خراجی هدفش مشخص است، عنوان کرد: " ۱۲ سال بردگی" را بارها دیدم و معتقدم بارها بهترش را گفته و ساخته اند؟ اما باز هم می سازند چون می خواهند این نگاه قطع نشود. آنها می فهمد اما ما نمی خواهیم بفهمیم.

همکاران من اگر نمیخواهید حرف مردم را بزنید پس زنده باید سینمای جشنواره ای؛ آن ور آبیها کیف هم میکنند از کارتان! برخی فیلمسازان واقعا درگیر ردکارپت شده اند. جریان نقد جریان ترجمه ای است؛ بروید ببیند مردم چطور فیلمهایی را دوست دارند؟ بروید ببینید. آن مهندس بالایی چطور؟ چقدر دغدغه ایم مسائل را دارد.
و ادبیاتمان، ادبیات انقلاب نیست و این خطرناک است.

*آیا نگاه ما هم باید اسکاری باشد؟

وی با تأکید بر اینکه دوستان غایت نگاهشان جشنواره اسکار است، گفت: ما باید بدانیم آیا نگاه ما نیز باید مانند نگاه آنان باشد؟ من نمی خواهم به همکارانم حرفی بزنم. انتقاد دارم اما به وقتش خواهم زد. الان نیاز به مهندسی فرهنگی داریم. ما که نباید نگاهمان مثل نگاه جشنواره ای همچون اسکار باشد.

*تندی جشنواره عمار مرا هول می کند

وی جشنواره فیلم عمار را نیز مورد بحث قرار داد و گفت: تندی عمار مرا هول میکند و گاه می ترسم نزدیکش شوم. ولی یک چیزی درونشان دارند؛ اینکه چرا تأسیس شده و چرا این بچه ها احساس می کنند که در جشنواره فیلم فجر جایی ندارند. من در جشنواره برلین می دیدم که ما حرفی برای آنان نداریم و مسأله ما مسأله آنان نیست.

دغدغه بچه های جشنواره عمار، همان علایق سی سال قبل من است. حرف های آن وقت مرا، اکنون در بین آنان می بینم.

*حالا بنشین و فقط ده نمکی را تحقیر کن

ابراهیم حاتمی کیا با اشاره به فیلم های پرفروش مسعود ده نمکی و انتقادهای همیشگی نسبت به او اعلام کرد؛ ببینید چرا فیلم های ده نمکی می فروشد نه اینکه هر دفعه بهانه ای بیاورید و بگویید چون بازیگر فلان و تبلیغ تلویزیونی و… داشته، چند میلیارد فروش کرده است.

وی افزود: ده نمکی را همیشه تحقیر می کنند و علیه او حرف می زنند و متلک می پرانند. درحالیکه او همچنان ترقی می کند و راهش را به خوبی می رود. به جای این کارها، تحلیل کنید که چرا و چطور پیشرفت می کند. چرا به عقبه سیاسی او توجه نمیکنند؟ اتفاقاً ببینید که چطور دارد پیشرفت می کند و چطور حتی سینماهای شهرستان بیشتر به سمت او می روند.

حاتمی کیا همچنین خاطرنشان کرد: بخشی از موفقیت ده نمکی شاید بخاطر غریب الغربا بودنش است و خداوند به او کمک می کند. اینقدر از او بد می گویند اما او کارش را همچنان می کند و فیلم های میلیاردی می سازد.

*بروید ببنید مردم چه فیلمی را دوست دارند

این کارگردان با انتقاد از برخی فیلمسازان، گفت: همکاران من اگر نمی خواهید حرف مردم را بزنید پس زنده باد سینمای جشنواره ای! آن ور آبی ها از فیلم هایتان لذت خواهند برد! برخی فیلمسازان واقعاً درگیر ردکارپت شده اند. جریان نقد، جریان ترجمه ای شده است. بروید ببیند مردم چطور فیلم هایی را دوست دارند؟ بروید ببینید. آن مهندس بالایی چطور [جعفری جلوه، رئیس بنیاد فارابی] ؟ چقدر دغدغه این مسائل را دارد؟

* امیدوارم فانوس هایی مثل مرتضی آوینی پیدا شوند که در سینما گمراه نشویم

این کارگردان سینما به دوران و روابط خود با شهید آوینی اشاره کرد و تأکید نمود: من واقعاً جای آقا مرتضی را خالی می بینم. چه کسی مثل او داریم که الان بیاید و جستجو کند که چرا امثال این دوپاسپورتی ها به ویژه در حوزه فرهنگ چرا اتفاق افتاده. چرا آقایان یک پایشان این طرف است و یک پایشان آن طرف آب؟ این برای ما غم انگیز است که تا ببیند خبری است دنبال عافیت باشند و جایی دیگر بروند. اگر از این مملکت هستی پای آن بایست.
سر می چرخانم که آیا جای سید مرتضی الان کسی هست؟ نمی بینم. قلم او را نداریم. کسی که مثل فانوس دریایی در بین تلاطم شدید بگوید که اینجا ساحل است. الان بیشتر جای خالی او را احساس می کنم؛ یک آدم استخوان دار. دوره او هم گل و بلبل نبود و حسابی بحث داشت. حرف او همیشه تازه بود و جلوتر از زمانه بود. متأسفم که جای او به شدت خالی است.

حاتمی کیا همچنین گفت: دوست نداشتم که به شیوه رایج در مورد مرتضی حرف بزنم؛ آقا مرتضی یک منشوری بود که انوار متنوعی داشت. متأسفانه خیلی از بخش های او را نادیده گرفتیم. ای کاش توجه کنیم که او از شکم مادرش شهید آوینی نشده، کم کم به این مرحله رسیده است. باید بخوبی در مورد او توضیح بدهیم و به مسائل او در قبل و بعد از انقلاب بپردازیم.

وی همچنین افزود: باید همه مسیرش را ببینیم تا بتوانیم با او ارتباط بگیریم که چگونه به این شخصیت رسیده است. من ندیدم بخوبی در موردش حرف بزنند. آقا مرتضی سردمدار نوگرایی بود. ای کاش بچه های آن زمان و دوران جنگ بیشتر قدرت می گرفتند. بر سر اصل و اصول تعارف نداشت با اینکه از حریم ادب خارج نمی شد.

حاتمی کیا در ادامه این گفتگو اضافه کرد: برخی از دوستانم را می بینم که لهجه شان دارد عوض می شود. ما هم خودمان را عوض نکنیم. جای این ژنرال بسیار خالی است و من بسیار دلتنگش هستم. امیدوارم به حق علی فانوس های پیدا شوند که در سینما گمراه نشویم.

*تو که به انقلاب و اسلام متعهد هستی چرا هر فیلمی را می سازی؟

وی با انتقاد به برخی فیلمسازان گفت: به برخی دوستان می گویم تو که به انقلاب و اسلام متعهد هستی این فیلم چیست که می سازی؟ باید این را بگوییم. نیامده ایم که بگوییم و بخندیم و ببریم. تعارف را باید کنار گذاشت. به من هم رک و با ادب انتقاد کنید. دعا کنید من قدرت داشته باشم تا دوران دفاع مقدس را بسازم.

وی ادامه داد: در سینمای ما هم دشمن سازی آفت شده؛ قرار نیست که اسکار برای من تعیین تکلیف کند. من حرف خودم را می خواهم بزنم. اگر حرف حقی می خواهم بزنم باید بزنم حتی اگر بقیه ناراحت شوند.

منبع: نسیم