کد خبر: 71470

در عمل، بسیاری تن به این فرمان فرمایشی نداده‌اند و نشان داده‌اند در ماراتن مسئولین و رانندگان نیز رانندگان برنده‌اند و مردم، بازنده

کرمان خبر- سال‌هاست با تغییر قیمت سوخت و حامل‌های انرژی، کرایه‌ها در ناوگان حمل و نقل عمومی نیز تغییر می‌کنند و با تناسبی که مورد نظر مسئولین است، بالا می‌روند. در کرمان اما رانندگان تاکسی همیشه با نرخ کرایه در مسابقه بوده‌اند و در بسیاری از مسیرهای مشخص رفت و آمد تاکسی در شهر، کرایه‌ها به صورت محسوسی بالاتر از حد معین بوده‌اند. این نشان می‌دهد برنده‌ی مسابقه‌ی بین رانندگان و قیمت‌ها، رانندگان تاکسی بوده‌اند که در تحرکاتی خودجوش، قیمت را به صورت یکسان در یک خط تعیین و تصویب کرده‌اند و دور از چشم و یا به دنبال سکوت نهادهای نظارتی، به کسب درآمد مشغول‌اند. و بازنده‌اش تنها مسافرانی هستند که مجبورند در طول روز بارها و بارها سوار بر تاکسی شوند و در هر بار مبلغی را به اجبار به رانندگان بپردازند، به بهانه‌ی افزایش قیمت سوخت. درآمدی که گاهی برای درآمدنش برخی رانندگان با مسافران دهان به دهان گذاشته و شهروندان بارها شاهد مشاجره‌ی مسافران و رانندگان بر سر مبالغ ناچیزی بوده‌اند که راننده اصرار بر گرفتن دارد و مسافر اصرار بر نپرداختن. درآمدی که ممکن است رنگ و بویی از حق‌الناس داشته باشد.

این روزها و با بالا رفتن بسیار زیاد قیمت سوخت، رانندگان تاکسی نیز نرخ کرایه‌ی خود را بالا برده‌اند. هر چند مسئولین بارها از رسانه‌های عمومی اعلام کرده‌اند بالا بردن نرخ کرایه غیرقانونی است و کسی حق افزایش خودسرانه‌ی کرایه پیش از موعد را ندارد، اما در عمل، بسیاری تن به این فرمان فرمایشی نداده‌اند و نشان داده‌اند در ماراتن مسئولین و رانندگان نیز رانندگان برنده‌اند و مردم، بازنده.

در کرمان نرخ کرایه تاکسی‌های خط‌های مشخص همواره از نرخ اعلامی که بر روی برچسب‌هایی نوشته و در تاکسی‌ها نصب شده، بیشتر بوده است. بسیاری از مسافران به دلیل حفظ حرمت خود حاضر به بحث با رانندگان بر سر این مسئله نیستند و بارها مشاهده شده شخصیت مسافری برای نپرداختن پول اضافه که ناروا بوده، در کوچک‌ترین مورد با به کار بردن الفاظ ناشایست، مورد تعرض برخی رانندگان خاطی قرار گرفته. همین مسئله، به علاوه‌ی طولانی بودن روند رسیدگی به شکایات مردمی و نیز عدم احقاق حقوق برای شخصی که زیان دیده- ولو به مقدار بسیار کم- شهروندان را از شکایت بردن به مقامات ذیربط منصرف می‌کند. چه بسا در صورت شکایت راننده‌ی متخلف هم جریمه و توبیخ شود، و هر چند در این مصاف قانون برنده باشد، اما بی‌شک باز مسافران بازنده‌ی حق اندکی خواهند بود که از دست داده‌اند.

با اعلام این خبر که نرخ جدید کرایه تاکسی‌ها از اول خرداد ابلاغ خواهد شد، موج جدیدی از گرانی به وجود خواهد آمد که یک سر رشته‌اش به دست رانندگانی است که پیش از این نیز قیمت‌ها را بالا برده‌اند و حالا با نزدیک شدن قیمت ابلاغی سازمان تاکسی‌رانی به قیمت جاری، باز خواهان بالا بردن قیمت هستند و مبنا را قیمت تعیین شده توسط خود می‌پندارند، نه دستور مراجع قانونی. سر دیگر این رشته را نیز ضعف نظارت و عدم رسیدگی به شکایات مردمی و حداقل، عدم اطلاع رسانی عمومی از اقدامات انجام شده در خصوص شکایات به دست خواهد گرفت.

شاید میانه‌ی این رشته هم به دست همشهریان نجیبی باشد که در برابر اجحاف در حق خود سکوت می‌کنند و از پیگیری مسئله منصرف می‌شوند. بی‌گمان مطالبه‌‌گری مردم به عنوان بزرگ‌ترین قشر مخاطب رانندگان- که رانندگان متخلف را هم در بر می‌گیرد- و عدم پرداخت کرایه‌ی اضافه به رانندگان زیاده‌خواه، می‌تواند راه را بر سوء‌استفاده‌ی قشر خاطی ببندد.

منبع : نقطه نیوز