کد خبر: 71476

رئیس حوزه هنری کرمان:

رئیس حوزه هنری استان کرمان با اشاره به اینکه همایش تعزیه‌خوانان استان کرمان برگزار می‌شود، گفت: انتظار می‌رود امسال۲۰۰ مجلس تعزیه در سطح استان کرمان اجرای عمومی شود.

به گزارش کرمان خبر به نقل از روابط عمومی حوزه هنری کرمان، عباس سالاری در جلسه سرپرستان گروه‌های تعزیه‌خوانی استان در حوزه هنری، از برگزاری همایش تعزیه‌خوانان استان به منظور بررسی و تبیین برنامه‌های عملیاتی گروه‌های تعزیه خوانی کرمان در سال 93 خبر داد و اظهار کرد: این همایش در راستای تحقق عنوان سال که از سوی مقام معظم رهبری سال " اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی " نامگذاری شده و تبیین برنامه های با این موضوع، برنامه ریزی شده است.

وی افزود: با وجود مخاطب بالا در یک مجلس تعزیه، گروه‌های تعزیه‌خوانی نقش موثری در برطرف کردن دغدغه‌های مقام معظم رهبری در امور فرهنگی دارند.

برگزاری 142مجلس تعزیه توسط گروه‌های فعال تعزیه‌خوانی‌ کرمان

رئیس حوزه هنری استان کرمان با اشاره به اینکه در سال گذشته 142 مجلس تعزیه توسط گروه‌های فعال تعزیه‌خوانی که عضویت حوزه هنری کرمان را دارند، اجرا شده است، افزود: انتظار می‌رود که در سال جدید که عنوان فرهنگ را هم دارد با برنامه‌ریزی دقیق، حداقل 200 مجلس تعزیه اجرای عمومی شود.

سالاری تصریح کرد: این در حالی است که فقط در فروردین ماه سال 93 در قالب سوگواره تعزیه زنگی آباد و نخستین جشنواره نمایش‌های آئینی کرمان در روستای ده زیار، 32 مجلس تعزیه برگزار شده است.

تعزیه یک هنر دینی و اسلامی است

وی با بیان اینکه تعزیه یک هنر دینی و اسلامی است که در ابعاد مختلف هنری، مذهبی و اجتماعی ظرفیت‌های بزرگی دارد، گفت: متاسفانه بعضی‌ها تعزیه را فقط از چشم عزاداری نگاه می‌کنند در حالی که بسیاری از تعزیه‌ها با موضوع اهل بیت (ع) شادمانه نیز اجرا می‌شود.

رئیس حوزه هنری استان کرمان با توجه به رشد بالای کیفیت تعزیه خوانی در استان در سال های اخیر، نقشه راه در تعزیه کرمان وجود ندارد تا از این ظرفیت عظیم هنری مذهبی استفاده بالقوه شود، خاطرنشان کرد: یکی از اهداف برگزاری همایش تعزیه خوانان استان کرمان برنامه‌ریزی برای ترسیم یک نقشه راه برای ارتقاء جایگاه تعزیه استان در سطح کشور است.

برگزاری همایش تعزیه‌خوانان استان کرمان

سالاری افزود: همایش تعزیه خوانان استان کرمان روز دوشنبه 22 اردیبهشت به مناسبت ولادت با سعادت حضرت علی (ع) در مسجد حضرت علی اکبر (ع) خیابان فتحعلی‌شاهی شهر کرمان از ساعت 17 برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان‌کرد: این همایش با جشن میلاد ولادت امام اول شیعیان همراه با برنامه‌های متنوع فرهنگی برگزار می‌شود.

انتهای پیام/