کد خبر: 71488

نخستین همایش مدارهای توسعه نیافتگی مناطق جنوب کرمان

عباسعلی رستمی‌نسب اظهار داشت: ما برای جدا کردن منطقه جنوب‌ تلاش می‌کنیم و فریاد می‌زنیم که مسئولان استان کرمان به دلیل گسترش‌ جمعیت و منابع قادر به کنترل منطقه نیستند، لذا نخستین راه برای پیشرفت و توسعه فرهنگی و اقتصادی منطقه تفکیک و جداسازی است.

به گزارش کرمان خبر، عباسعلی رستمی‌نسب پیش از ظهر امروز در نخستین همایش مدارهای توسعه نیافتگی مناطق جنوب کرمان در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر اظهار داشت: انقلاب اسلامی به سبب وجود جوانان دانشجو رقم خورد و امروز جوانان ما در سنگرهایی دیگری در پی انقلاب در آبادانی کشور هستند.

وی با بیان اینکه مسئولان استان باید برای رفع محرومیت‌زدایی در مناطق جنوب کرمان برنامه‌ریزی کنند، گفت: چرا مسئولان ما نمی‌خواهند در واقعیت برنامه‌ریزی کنند و فریاد مردم منطقه محروم منطقه را نمی‌شنوند.

رستمی‌نسب تصریح کرد: در اوایل انقلاب چون همدلی بود همه در کنار هم بدون هیچ چشم‌داشتی برای عمران و آبادانی کشور قدم برمی‌داشتند، زیرا عشق به ولایت در سایه فرمان‌های محرومیت‌زدایی سرلوحه کار همه بود تا انقلاب اسلامی بتواند بایستد.

رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: انقلاب با همین نسل جوان پایدار شد و امروز این جوانان با برگزاری این همایش به جمع نخستین انقلابیون محرومیت‌زدایی در جنوب کرمان پیوستند.

وی با تاکید بر مطالعه تاریخ و فرهنگ مردم در جنوب کرمان‌ افزود: روزگاری جیرفت مرکز فرهنگ و تمدن بشری بود و هنر از مردم این منطقه آغاز شد، مردمان این منطقه جزو نخستین کسانی بودند که متوجه نقش هنر در انتقال عقاید شدند‌.

رستمی‌نسب با اشاره به  قدمت تاریخی قلعه منوجان و کهنوج‌ گفت: ما باید این مناطق را بازشناسی و احیا کنیم.

وی بیان داشت: ما برای جدا کردن منطقه جنوب‌ تلاش می‌کنیم و فریاد می‌زنیم که مسئولان استان کرمان به دلیل گسترش‌ جمعیت و منابع قادر به کنترل منطقه نیستند، لذا نخستین راه برای پیشرفت و توسعه فرهنگی و اقتصادی منطقه تفکیک و جداسازی است.

رستمی‌نسب عنوان کرد: مسئولان ما به سبب هجمه‌های مدیریتی نمی‌توانند کارها را پیش ببرند و کارها از دست آنها خارج و سبب تعطیلی آنها شده است.

وی با تاکید بر اینکه ما می‌خواهیم فرهنگ گذشته منطقه جنوب کرمان را احیا کنیم، خاطرنشان کرد: برای اینکه منطقه محل ورود سیاحان و گردشگران شود، تلاش می‌کنیم.

رستمی‌نسب با اشاره به محرومیت‌های بهداشتی، امنیتی و … در جنوب کرمان بیان داشت: امروز دیدن این صحنه‌ها در جنوب کرمان برای مسئولان جای شرمندگی دارد.

وی با بیان اینکه همه در آن بالا بالاها می‌نشینند و جنگ اصولگرایی و اصلاح‌طلبی راه می‌اندازند و ما را به این مسائل مشغول می‌کنند، گفت: همه حرف از اجرای اسلام می‌زنند و می‌خواهند اسلام را اجرا کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان تصریح کرد: فرهنگ باید از درون سبک زندگی عادی مردم رشد و توسعه یابد، زیرا اگر از خارج بیاید نابود می‌شود.

وی اظهار داشت: بین فرهنگ و علم یک رابطه تنگاتنگ وجود دارد و نکته‌ای که ما به عنوان یک فرد ایرانی باید به آن توجه کنیم این است که فرهنگ ما، فرهنگ توحیدی و الهی است، لذا حرف‌ها و تعاریف غربی‌ها مشکل ما را برطرف نمی‌کند.

رستمی‌نسب گفت: غربی‌ها دین را جزو فرهنگ می‌دانند، اما ما معتقدیم که دین فرهنگ می‌سازد‌.

وی با بیان اینکه امروز مبنای ما در کارها فرهنگ غرب شده است، بیان داشت: این تفکر جای فرهنگ و ‌تفکر قرآنی که تاجیک‌ها و شهسواری‌‌ها را می‌ساخت، ‌گرفته است.

رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید باهنر کرمان افزود: شهدای ما براساس فرهنگ قرآنی رشد کردند و توانستند که در مقابل دشمن بایستند، لذا جوانان و دانشجویان ما امروز بدون تکیه بر مسئولان با تاسی از دستورات الهی و فرهنگ قرآنی آستین‌ها را بالا زده و برای آبادانی محرومیت‌ها در شهر و کشورشان تلاش کنند.

وی با اشاره به اینکه افراد تحصیل کرده بسیاری از مناطق جنوب برخاسته‌اند، خاطرنشان کرد: همه این جوانان و تحصیل کرده‌ها باید دست به دست هم بدهند و در کنار مردم منطق‌، جنوب کرمان را از فقر و محرومیت نجات دهند.

رستمی‌نسب خطاب به دانشجویان گفت: الگوی شما در زندگی و جامعه باید افکار و اندیشه شهدا، ایثارگران و جانبازانی باشند که با تاسی از فرهنگ الهی در مقابل دشمن ایستادند و نگذاشتند یک وجب از این خاک به دست دشمن بیفتد.

منبع:  فارس