کد خبر: 71532

مدیرکل ارشاد کرمان:

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: کوهبنان شهر عرفان، تاریخ و شعر است که نشانه آن به جاماندن کتاب‌ها و آثار ارزشمند از مفاخر مذهبی و فرهنگی این شهرستان است.

به گزارش کرمان خبر، فرشید فلاح یکشنبه شب در چهارمین شب شعر اردیبهشت غزل در این شهرستان اظهار داشت: نگاهی گذرا به تاریخ کهن کوهبنان بیانگر این واقعیت است که این شهر از سابقه‌ای درخشان در زمینه دینداری، علم، فرهنگ و ادب برخوردار است و طی تاریخ توانسته اندیشمندان، نویسندگان و علمای بزرگی را در دامان خود تربیت کند.

وی ادامه داد: کوهبنان شهر عرفان، علم، تقوا، زهد، تاریخ و شعر است که نشانه آن به جا ماندن کتاب‌ها و آثار ارزشمند از مفاخر مذهبی و فرهنگی این شهرستان است و باید بیشتر مورد توجه و مطالعه نسل جوان قرار گیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان بیان داشت: سخن گفتن در مورد کوهبنان که جایگاه بلندی در شعر و شاعری دارد، بسیار سخت است، زیرا کوهبنان از لحاظ فرهنگی شباهت زیادی به خراسان دارد و یکی از مهمم‌ترین این مؤلفه‌ها فرهنگ حاکم بر شهرستان است.

وی تصریح کرد: آن چه کوهبنان را از اغلب نقاط کشور متمایز کرده، قدمت است که با سرمایه‌گذاری به دست آمده، همان چیزی که غربی‌ها ندارند، اما فرهنگ ما به حدی ارزشمند و غنی است و در هر جای دنیا که صدای آن ما به گوش می‌رسد، خریداران فراوانی را به دنبال دارد.

فلاح ادامه داد: کوهبنان در گذشته مأمن بسیاری از بزرگان بوده و همین سابقه درخشان سبب شده که بسیاری از علما، ادیبان، نویسندگان، شعرا و بزرگان این خطه را به عنوان وطن خود اختیار کنند که از آن جمله می‌توان به شاه نعمت‌الله ولی و افضل‌الدین کوهبنانی اشاره کرد.

وی به مفاخر قرن معاصر از جمله آیت‌الله سیدیحیی جعفری نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان، مرحوم سیداحمد جعفری شاعر، نویسنده و مفسر بزرگ قرآن و ... اشاره کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان به گوشه‌ای از زندگی شاعر مشهور و توانا حکیم عمر خیام نیشابوری اشاره کرد و افزود: ما باید به علما و بزرگان علمی و فرهنگی خود افتخار کنیم.

فلاح خاطرنشان کرد: آیین اردیبهشت غزل کوهبنان برای چهارمین دوره با دعوت از شاعران برجسته استان‌های یزد و کرمان و شعرخوانی شاعران شهرستان پیش‌بینی شده و از دست‌اندرکاران این همایش تقدیر می‌کنیم.

منبع : فارس