کد خبر: 71551

معاون اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان گفت: میزان طلاق توافقی در استان کرمان در سال۹۲ نسبت به سال گذشته، ۲ درصد کاهش داشته است.

 


به گزارش کرمان خبر؛ حمید خالقی گفت: طلاق توافقی یکی از بحران های تازه خانواده های ایرانی و از آسیب های اجتماعی به شمار می رود. در حالی که در گذشته حساسیت های زیادی نسبت به طلاق وجود داشت که باعث می شد حکم طلاق صادر نشود اما امروز به راحتی حکم طلاق توافقی صادر می شود. به همین دلیل شاهد افزایش طلاق های توافقی هستیم. در طلاق توافقی زن و مرد توافق می کنند از یکدیگر جدا شوند و این توافق در حکم دادگاه ثبت می شود و از نظر قانونی ضمانت اجرایی پیدا می کند.

این در حالی است که در استان علی رغم رشد 14 درصدی طلاقها  در سال 92نسبت به سال 91، امار طلاق توافقی با 2 درصد کاهش رو به رو بوده است.

وی افزود: جوانان امروزه بدون در نظر گفتن شرایط لازم برای ازدواج و دقت به مسائل زیربنایی ازدواج، اقدام به این کار می کنند. این سطحی نگری درازدواج خود از علل بروز طلاق در سالهای آینده است و بیشتر طلاق ها نیز در بین این گروه اتفاق می افتد.

خالقی یاد آور شد: «مشاوره و آموزش های قبل از ازدواج  مهمترین را هکار جهت کاهش آمار این گونه طلاق هاست»

وی  در پایان افزود : مشاوره قبل ازدواج در الویت اول به روشن ساختن ملاکهایی می‌پردازند که برای داشتن یک انتخاب مناسب در ازدواج ضروری هستند. عدم توجه به تعیین چنین ملاکهایی و ارزش گذاری و اولویت بندی نامناسب آنها اغلب موجب ناکامیهای بعدی می‌شوند. بر این اساس در مشاوره قبل از ازدواج تلاش می‌شود ملاکهای افرادی که قصد ازدواج دارند بررسی شده و راهنمایی لازم در مورد نظر داشتن ملاکهای مناسب ارائه گردد.