کد خبر: 71778

مدیرعامل شرکت آبفا کرمان:

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کرمان با بیان اینکه هم اینک حدود ۱۳۰ هزار مترمکعب در شبانه روز و نزدیک به ۱۵۵۰ لیتر بر ثانیه آب وارد شهر کرمان و مصرف می‌شود، گفت: شهر کرمان در وضعیت حاد آبی قرار دارد.

به گزارش کرمان خبر ، محمد طاهری عصر دیروز  در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: برآورد نیاز تابستان 93 و فصل گرما برای شهر کرمان 2100 لیتر بر ثانیه آب بوده که حدود 600 لیتر بر ثانیه در شهر کرمان کم داریم تا بتوانیم نیاز و رضایت مردم را در حد مطلوب برآورده کنیم.

وی تصریح کرد: این کسری را هم اینک با مدیریت مصرف و موکول کردن نوبت ذخیره آب به پایان شب اداره می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کرمان گفت: ظرفیت تامین آب در محدوده شهر کرمان بیشتر از 1500 یا 1600 لیتر نیست، به همین سبب توصیه اکید به شهروندان کرمانی این است که در مصرف آب صرفه جویی  کنند.

طاهری با بیان اینکه مردم باید به اندازه نیاز آب مصرف کنند، افزود: به سبب قرار داشتن در وضعیت بحران کم آبی، شهروندان باید از مصارف غیرضروری مانند شستن خودرو و حیاط منازل به طور جدی خودداری کنند.

باغچه‌ها نباید در ساعات اوج مصرف آبیاری شود

وی اظهار کرد: باغچه‌ها نباید در ساعات اوج مصرف آبیاری شود، بلکه باید در ساعات پایانی شب و با حداقل مصرف انجام شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان از انجام مکاتبات با ادارات، مراکز آموزشی و نظامی و شهرداری‌ها برای بهینه سازی مصرف آب خبر داد و خاطرنشان کرد: این مکاتبات از اسفند ماه گذشته انجام و از این مراکز خواسته شده تاسیسات خود را بازسازی و بهسازی کنند تا مصرف آب به حداقل برسد.

طاهری گفت: همچنین از ادارات استان خواسته شده به هر شکل نشتی آب را بگیرند و آبیاری فضای سبز را مدیریت کنند تا آب بی رویه مصرف نشود، زیرا بخش عمده آب در مراکز دولتی و عمومی مصرف می‌شود.

آب شهر کرمان هنوز جیره‌بندی نشده

وی تصریح کرد: آب شهر کرمان جیره‌بندی نشده که یک منطقه آب داشته و منطقه دیگر آب نداشته باشد، بلکه از ساعت 11 شب تا نیم ساعت قبل از اذان صبح شبکه را ذخیره سازی می‌کنیم تا مردم در ساعات اوج گرما و مصرف در رفاه باشند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان گفت: معمولا ساعاتی که ذخیره‌سازی آب انجام می‌شود، بیش از 90 درصد مردم مصرفی ندارند و این روش نسبت به جیره‌بندی تبعات کمتر و رضایتمندی بیشتری دارد.

طاهری افزود: در سایر شهرهای استان به جز یکی دو شهر کوچک مشکل خاصی وجود ندارد، به طوری که در شهرهای قلعه گنج و رودبار در جنوب استان به ازای هر اشتراک دو مترمکعب آب تولید می‌کنیم، در حالی که به ازای هر اشتراک در شهر کرمان، کل ظرفیت تامین 800 لیتر در شبانه روز است.

وی گفت: با این وجود در قلعه گنج و رودبار مشکل داریم که دلیل آن انشعابات غیرمجاز است، به طوری که معادل دو برابر انشعابات مجاز، انشعاب غیرمجاز وجود دارد.

تامین آب کوتاه مدت کرمان از سد شهیدان امیر تیموری

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان با بیان اینکه جمع آوری انشعابات غیرمجاز توسط شرکت آب و فاضلاب به تنهایی و بدون  کمک سایر نهادها، امری محال است، اظهار کرد: گرچه پیمانکاران متعددی را به کار گرفتیم تا انشعابات را جمع کنند، اما از ائمه جمعه، مجموعه‌های فرهنگی، اجتماعی، قضایی و انتظامی درخواست می‌شود شرکت آب و فاضلاب را کمک و یاری کنند تا بتوانیم این مشکل را حل کنیم.

طاهری درباره اقدامات زیربنایی برای تامین آب شهر کرمان نیز گفت: طرح تامین آب کوتاه مدت کرمان از سد شهیدان امیر تیموری است که هم ساخت سد و هم پروژه انتقال آب توسط  شرکت آب منطقه ای کرمان در حال اجراست، اما این طرح از کمبود منابع مالی رنج می‌برد.

به نظر می‌رسد زودتر از پنج تا شش سال آب به شهر کرمان نرسد

وی با تاکید بر اینکه امیدواریم این طرح با تخصیص منابع مالی سرعت گیرد، افزود: اما به نظر می‌رسد زودتر از پنج تا شش سال آب به شهر کرمان نرسد، به همین سبب باید خود را آماده کرده و با وضیت حاد شهر را اداره کنیم و مردم نیز به حداقل مصرف عادت کنند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان خاطرنشان کرد: هم اکنون به جز شهر کرمان، در سایر شهرستان‌های استان از نظر تامین آب در وضعیت خوب و پایداری هستیم که امیدواریم تا پایان تابستان این وضعیت بهبود یابد.