کد خبر: 71784

استاندار کرمان:

استاندار کرمان با انتقاد از روند فزاینده مصرف آب در کرمان، گفت: باید هر چه سریع‌تر پلیس آب در کرمان تشکیل شود.

به گزارش کرمان خبر ، علیرضا رزم‌حسینی ظهر امروز در نشست بررسی مسائل و مشکلات باغ فتح‌آباد کرمان، اظهار کرد: در حال حاضر آب شیرین استان کرمان به شکل غیراصولی و به روش غرقابی مورد استفاده کشاورزی قرار گرفته و هدررفت آن بسیار زیاد است.

وی با بیان اینکه باید منابع آب زیرزمینی کنترل و استفاده بهینه شود، افزود: در حال حاضر 6 میلیارد و 200 میلیون مترمکعب مصرف سالانه آب در کرمان است که 95 درصد آن جهت مصارف کشاورزی استفاده می‌شود.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه مصرف آب شرب در کرمان تنها 300 میلیون مترمکعب است، گفت: باید با تشکیل پلیس آب، به کشاورزان درباره استفاده بهینه از آب اخطار داده شود.

رزم‌حسینی با تاکید بر اینکه با تشکیل پلیس آب، کشاورزان باید در مدت سه سال روش آبیاری سنتی و غرقابی را به روش صنعتی و نوین تبدیل کنند، تصریح کرد: در شرایطی که دولت برای تامین آب استان باید میلیاردها تومان صرف هزینه انتقال آب از خلیج فارس کند، متاسفانه آب موجود در استان به شکل بسیار نادرست صرف کشاورزی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه باید از ظرفیت‌های استان کرمان در حوزه گردشگری، صنعتی، کشاورزی و غیره به شکل بهینه و مناسب استفاده کرد، گفت: باغ فتح‌آباد کرمان یک اثر ایرانی است که باید با احیای آن، از ظرفیت‌های تاریخی و گردشگری آن استفاده شود.

استاندار کرمان با بیان اینکه باغ فتح‌آباد کرمان از آثار ماندگار استان است، افزود: باید مدیریت و متولی این اثر تاریخی مشخص شود تا بر اساس یک برنامه زمان‌بندی کار مرمت و احیای آن دنبال شود.

رزم‌حسینی با اشاره به اینکه در حال حاضر باغ فتح‌آباد کرمان مراحل مرمت و بازسازی را طی می‌کند، خاطرنشان کرد: امیدوارم اداره اوقاف و امور خیریه استان و اداره کل میراث فرهنگی کرمان در راستای مرمت این اثر تاریخی، طبق ضوابط و مقررات اقدام لازم را به عمل آورند.