کد خبر: 71803

ویژه‌نامه «نگاهی به مطبوعات استان کرمان» در حالی عرضه می‌شود که به یقین ایرادات و نواقصی شکل و محتوای آن را در بر گرفته. ما را در تکمیل اطلاعات و به دنبال آن، رفع ایرادات کنونی، یاری نمایید. دانسته‌های شما از مندرجات مطبوعات، به خصوص مطبوعات محلی استان، ما را در غنای محتوای این ویژه‌نامه یاری می‌کند.

به گزارش کرمان خبر ،  ویژه‌نامه «نگاهی به مطبوعات استان کرمان» در حالی عرضه می‌شود که به یقین ایرادات و نواقصی شکل و محتوای آن را در بر گرفته. ما را در تکمیل اطلاعات و به دنبال آن، رفع ایرادات کنونی، یاری نمایید. دانسته‌های شما از مندرجات مطبوعات، به خصوص مطبوعات محلی استان، ما را در غنای محتوای این ویژه‌نامه یاری می‌کند. برای این منظور می‌توانید نقطه نظرات خود را به پست الکترونیکی matboat@chmail.irارسال کنید.

فایل پی دی اف را می توانید از اینجا دانلود نمایید .

به دلیل انتشار نامنظم اکثریت نشریات استان و وجود اندک روزنامه‌ها، ویژه‌نامه «نگاهی به مطبوعات استان کرمان» به صورت گاه‌نامه برای شما ارسال می‌گردد.
این ویژه‌نامه را در اختیار دیگران قرار دهید تا افراد بیشتری با نگاه حاکم بر مطبوعات و اتفاقات روی داده در آن‌ها آشنا شوند.

نشریه: آینده ما  …مورخ ۵ خرداد ۹۳

عنوان خبر: پناهیان هم به مدافعان دولت پیوست

توضیح: انتشار بخشی از سخنان حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان در خبری بدون منبع. در متن اصلی خبر، پناهیان عمل مقاومتِ مذاکره کنندگان را به مقاومت رزمندگان تشبیه کرده است، در حالی که این نشریه به نقل از پناهیان و با تحریف سخنان وی، مأموریت مذاکره کنندگان را چیزی جز مقاومت رزمندگان ندانسته است.

به نظر می‌رسد برخی رسانه‌ها که خود را در صف حامیان دولت یازدهم قرار داد‌ه‌اند، تمام سعی خود را برای خلق دشمن از منتقدان دولت به کار بسته‌اند؛ کما این‌که تأکید این نشریه بر پیوستن حجت‌الاسلام پناهیان به مدافعان دولت، انکار تلویحی وجود منتقدین و مبیّن وجود مهاجمان و دشمنان در مقابل مدافعانی است که نشریه‌ی آیند‌ه ما سعی در قرار دادن حجت‌الاسلام پناهیان در زمره‌ی آنان دارد.

نشریه نگارستان … مورخ ۳ خرداد ۹۳

عنوان خبر: چشم به راه قوم به حج رفته

توضیح: نوشته‌ای طنز‌گونه در اعتراض به عدم حضور متمولین شهرستان سیرجان در یک نمایشگاه خیریه. نویسنده علاوه بر اشاره‌ی چند باره به قشر مذهبی در کنار سایر اقشار متمول که در این نمایشگاه خیریه حاضر نشده‌اند، با انتخاب تیتر مذکور و جملاتی در متن، سعی در جهت‌دهی فکر مخاطب به سمتی دارد که نشان دهد قشر مذهبی ترجیح می‌دهند پول‌شان را در مسائل عبادی و برای زیارت و امثال آن خرج کنند، نه در راه کمک به نیازمندان.

نشریه: کرمانشهر…مورخ ۳۰ اردیبهشت ۹۳

عنوان خبر: کرمانی‌ها با عشق زندگی کرده‌اند، آن را پاس بدارید
توضیح: نویسنده(میرسیدعباس روح الامینی) در مطلبی که به تبیین عشق زمین و آسمانی پرداخته، مثال‌‌هایی از ورود عشق به هنر و ادبیات آورده است. نکته‌ی قابل توجه، اشاره به بخشی از شعر هوشنگ ابتهاج است که در آن به آزادی‌خواهان در تبعیدگاه خارک اشاره کرده و گفته تا زمان آزادی آن‌ها نباید از عشق زمینی سخن گفت.
گفتنی است هوشنگ ابتهاج که به وضوح خود را دارای گرایشات سوسیالیستی معرفی کرده و به حزب توده ادای احترام نموده، در این شعر به اعضای تبعید شده‌ی حزب توده بعد از کودتای ۲۸ مرداد اشاره دارد.
رو‌ح‌الامینی در انتهای این نوشته نیز با بیان این‌که عشق در کرمان با هوس و گناه آلوده نشده و اینک در تندباد هجوم امواج ماهواره و فرهنگ بیگانه قرار گرفته، در توجیه استفاده از ماهواره نوشته:«باید از این تکنولوژی استفاده کرد، اما نباید اسیر و برده‌یآن‌ها شد.»

نشریه:همراه کرمان…مورخ ۵ خرداد ۹۳

عنوان خبر: توسعه استان و کارآمدی نظام
توضیح: مصاحبه با خلیل‌الله همایی‌راد، مدیرکل حوزه استانداری، مشاور استاندار و مدیرکل روابط عمومی استانداری کرمان. همایی در بخشی از سخنان خود در پاسخ به این سوال که چرا از رسانه‌ها به عنوان یکی از ناظران مثلث توسعه نام برده نشده، گفته:«… وقتی می‌گوییم جمهوریت و مردم‌سالاری، باید بدانید جمهوریت بدون داشتن رسانه نقص دارد. جمهوریت بدون احزاب و اتحادیه‌ها و سازمان‌هایمردم‌نهاد مشکل پیدا می‌کند… جمهوریت یعنی گردش مدیران و انتخابات. اگر رسانه‌ها را از مردم سالاری بگیرند، مثل این است که انتخابات را گرفته‌اند. اگر اتحادیه‌ها را از مردم بگیرید، جمهوریت بدیل می‌شود به حکومت.»

همایی در نوشته‌‌های اینترنتی خود جمهوریت را فرزند حکومت پنداشته، اعتقاد دارد تنها در دولت یازدهم نظام به وجود آمده است و تا پیش از آن در مرحله‌ی نهضت و انقلاب بوده‌ایم. لذا در بسیاری موارد به شعارهایی از قبیل«نه سازش، نه تسلیم» اعتراض کرده است و آن‌ها را متناسب با نهضت دانسته، نه نظام و جمهوریت.

ذکر این نکته در خصوص مثلث توسعه ضروری است که ناظر حسن اجرای آن، از سوی استاندار ائمه‌ی جمعه اعلام شده‌ و رسانه‌ها به عنوان ارگان اطلاع‌رسانی فعالیت خواهند نمود. مطرح کردن این سوال از ناحیه‌ی نشریه‌ی همراه، نوعی اعتراض تلویحی به نحوه‌ی برنامه‌ریزی برای اجرای طرح مثلث توسعه و نادیده گرفتن نقش رسانه‌ها محسوب می‌‌شود.

نشریه: تناوران…مورخ ۷ خرداد ۹۳

عنوان خبر: تجدید نظر جامعه ورزش استان در حمایت از چهره‌‌های سیاسی
توضیح: نویسنده با اشاره به حمایت‌ اهالی ورزش استان از کاندیداهای انتخابات شورای شهر و بی‌توجهی کنونی همه‌ی اعضایی که از توان ورزشکاران برای رأی آوردن استفاده کرده‌اند-به جز دکتر جوانمرد که از وی نام برده شده- تهدید کرده که شاید در آینده‌ای نه چندان دور از ورود آن‌ها به اماکن ورزشی جلوگیری شود. نویسنده به سختی کار این افراد در کسب رأی در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی نیز اشاره کرده است.
ذکر این نکته ضروری است که در این شماره از نشریه تناوران در یادداشتی به قلم سردبیر نیز مطلبی اعتراضی خطاب به افرادی که اهالی ورزش را وسیله‌ی رسیدن به مقاصد خود قرار داده‌اند، درج شده است.

 

نشریه:فردای سبز….مورخ ۵ خرداد ۹۳

عنوان خبر: پیر پاریز کرمان یا پدر تاریخ معاصر
توضیح: اعتراض نویسنده(عباس دبستانی) به عمل‌کرد صدا و سیما در شناساندن باستانی پاریزی در زمان حیات وی.
نویسنده همچنین به عدم دفن باستانی پاریزی در کرمان نیز اعتراض کرده و عنوان نموده از ناحیه کرمانی‌ها کاهلی در این زمینه صورت گرفته است.
رسانه‌‌های استان بعد از فوت باستانی پاریزی سعی در معرفی وی و آثارش به عنوان یک مورخ و ادیب داشته و به افکار سیاسی و اعتقادی او هیچ اشاره‌ای نداشتند. چهره‌سازی از باستانی تا حدی وسعت گرفت که برخی نشریات از وی با نام «علامه» یاد کردند.

 

نشریه:سخن تازه…مورخ ۷ خرداد ۹۳

عنوان خبر: چو از این کویر تشنه به سلامتی گذشتی

توضیح: اشاره به بحران کم آبی در استان، به خصوص شهرستان سیرجان. نویسنده به طرح‌های انتقال آب به استان و سیرجان اشاره کرده و در دفعات متوالی سیاست‌های آبی کشور را در ۳۵ سال گذشته، یعنی دوران پس از انقلاب اسلامی، مورد اعتراض قرار داده و آن‌ها را سیاست‌هایی غلط عنوان کرده است.

نشریه: سخن تازه….مورخ ۷ خرداد ۹۳

عنوان خبر: ۶ نکته درباره دست‌گیری ۶ جوان هپی
توضیح: نوشته‌ای در حاشیه‌یدست‌گیری افرادی که اقدام به انتشار تصاویر رقص خود در فضای مجازی نموده‌اند.(به نقل از سایت عصر ایران) نویسنده در ابتدا با بیان این‌که «۶ جوان کمی رقصیده‌اند»، سعی در ساده جلوه دادن موضوع نموده.
از نکات قابل توجه در این نوشته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
-  کاستن از اهمیت موضوع با بیان این که «کلیپ محتوای فیلمی شادی جوانان بوده و در تمام جهان این عمل که روی یک موسیقی خاص شادی کنند، مرسوم است.»
-  تضعیف پلیس با بیان این‌که «اقدام پلیس علیه جوانان موجب بدبینی است و فایده ندارد. این کار منهدم کردن آینده‌ی آن‌هاست و باعث تبدیل آن‌ها به مخالفین دائمی نظام می‌شود.» و نیز بیان جمله‌ی«کار پلیس در دست‌گیریآن‌ها افتخار آمیز نبوده.»
- اعتراض به عمل‌کرد صدا و سیما با بیان این‌که «برخورد تلویزیون در زمینه‌ی انتشار تصاویر آن‌ها بعد از بازداشت، مصالح نظام را به خطر انداخته است.»
- سعی در انحراف موضوع با بیان این که« این کار(رقصیدن) بر خلاف عرف رسمی جامعه است، اما عرف عمومی جامعه این را می‌پسندد. کار این جوانان خارج کردن بخشی از عرف عمومی از لایه‌های زرین و البته غیرمشخص، و به رو آوردن آن بود.»

نشریه: سخن تازه…۷ خرداد ۹۳

عنوان خبر: خفاش روز

توضیح: در بخشی از این مطلب که به صورت طنز نوشته شده، راوی با اشاره به این‌که مأمور حراست دانشگاه هنگام مشاهده‌ی او با دخترهای دانشجو به او تذکر می‌داده، این کار او را نه برای اصلاح، که از سر حسادت مأمور حراست عنوان شده است. در این نوشته نویسنده از زبان شخصیت نوشته گفته در صورت تکرار تذکر مجدد  از سوی مأمور حراست، پاسخ او را با فحش خواهد داد.
چنین نوشته‌ای می‌تواند موجب تضعیف جایگاه نهی از منکر و ترویج برخوردهای خشونت آمیز با ناهیان از منکر شود.

نشریه: رودبارزمین….مورخ ۵ خرداد ۹۳

عنوان خبر: حکایات بایی
توضیح: در ستون طنز این نشریه که به صورت گفت‌وگو با لهجه‌ی محلی بین دو شخصیت می‌باشد، یکی از دو نفر به دیگری که دام‌دار است پیشنهاد می‌دهد محصول زراعی‌اش را که معادل ۱۵ کامیون هندوانه است، به گوسفندانش بدهد و مبلغ ناچیزی به او بپردازد.
دام‌دار ضمن قبول این مسئله، دلیل پذیرش این پیشنهاد را متنبه کردن مسئولین دولتی برای حمایت از تولید داخلی عنوان کرده است. کشاورز نیز او را با معرفت‌تر از وزیر جهاد کشاورزی توصیف می‌کند.
روند اعتراض به عمل‌کرد دولت در زمینه‌‌های مختلف در نشریات حامی دولت رو به افزایش است. رودبارزمین در شماره‌ی قبل خود نیز در دو مطلب متفاوت به انتقاد از طرح مثلث توسعه که از سوی استاندار کرمان مطرح شده و نیز به انتقاد از عمل‌کرد اقتصادی دولت مبادرت ورزیده است. اهمیت موضوع وقتی مشخص می‌شود که بدانیم یوسف‌زاده، مدیرمسئول این نشریه در دولت یازدهم به مدیرکلی امور فرهنگی دانشگاه شهید باهنر کرمان منصوب شده است. لازم به ذکر است در همین شماره از نشریه رودبارزمین مطلبی به قلم میثم لورگی درج شده که خطاب به مسئولین در سطور زیادی نواقص و کاستی‌های مدارس جنوب استان را برشمرده است و عامل این نواقص را دولت عنوان کرده است.

نشریه: استقامت…مورخ ۱۱ خرداد ۹۳

عنوان: گفتگو با مسعود نکویی- آهنگ‌ساز

توضیح: در بخشی از این گفتگو، مسعود نکویی با گلایه از عدم حمایت استاندار از وی، به ارسال دعوت نامه به استاندار و معاونین وی جهت حضور در مراسم رونمایی از آلبوم جدید خود اشاره کرده و گفته:«من برای رونمایی آلبوم به استاندار و تمام معاونین ایشان دعوت نامه دادم، امام اینقدر که میخواهند بروند خاکهای باغ فتح آباد را درست کنند، آیا این هنر مصور زنده و در حال حرکت را میبیند؟»
انتشار گفته‌های انتقادی نکویی در نشریه حامی دولت و به خصوص استاندار کرمان که در نگاه اقتصادی اشتراکات فراوانی با یکدیگر در حمایت از بخش خصوصی دارند، قابل تامل است. احیای باغ فتح آباد کرمان به عنوان یکی از هفده طرح مهم استاندار برای رونق اقتصادی در استان کرمان محسوب میشود و رسانه‌های زیادی به آن پرداخته‌اند، که اکنون مورد انتقاد قرار میگیرد.

 

نشریه: کرمان امروز…مورخ ۱۸ خرداد ۹۳

عنوان: نردبانی از عشق بفرست

توضیح: نوشته‌ای به بهانه سالروز درگذشت هوشنگ گلشیری / نویسنده: میرسیدعباسروح‌الامینی
در حالی برای گلشیری یادبود گرفته میشود که او از موسسان کانون منحله نویسندگان ایران بوده است. این کانون در ابتدای تشکیل مورد توجه حزب توده بوده و محل حضور فعالین فرهنگی و ادبی حزب. گلشیری همچنین تا آخر عمر سردبیری ماهنامه ادبی کارنامه را بر عهده داشته. این ماهنامه که در سال ۱۳۸۳ توقیف شده، در زمان انتشار به عنوان پایگاه انتشار نوشته‌های نویسندگانی محسوب میشد که در دهه‌‌ی ۶۰ اجازه‌ انتشار نوشته‌های خود را نداشتند.
لازم به ذکر است درشماره ۴۳۸ هفته نامه استقامت نیز در مطلبی به قلم رضا شمسی، هوشنگ گلشیری و آثار وی معرفی، و وی به عنوان الگویی برای نویسندگان معرفی شده است.

نشریه:کرمان امروز….مورخ ۱۸ خرداد ۹۳

عنوان: زوال کلنل دولت آبادی پشت درهای بسته

توضیح: این نوشته اعتراض نویسنده(مهدیه‌الساداتمیرمهدی حسینی) است به روند ممیزی کتاب در کشور، به بهانه عدم صدور مجوز انتشار برای کتاب زوال کلنل محمود دولت آبادی. نویسنده خواستار انعطاف ارشاد در خصوص مجوز این کتاب شده است. در ابتدای این نوشته ممیزی سبب نابودی فرهنگ و از بین بردن فرصت و انرژی عنوان شده است. مسئله عدم صدور مجوز برای این رمان در رسانه‌های ضد انقلاب از جمله بی‌بی‌سی و دویچ‌وله منعکس شده است. این رمان شرح حال یک سرهنگ شاهنشاهی است که پنج فرزند او در بحبوحه انقلاب، جریانات سیاسی بعد از آن و دفاع مقدس کشته می شوند.
این رمان که به زبان عبری ترجمه و در فلسطین اشغالی منتشر شده است، به عنوان بمب فرهنگی ایران در اسرائیل! مورد توجه رسانه‌‌های اسرائیلی قرار گرفته است. همچنین، مترجم انگلیسی این کتاب درباره‌ آن گفته:«کلنل داستان این است که چگونه انقلاب فرزندانش را می خورد»
لازم به ذکر است علاوه بر وزارت ارشاد که به این رمان مجوز انتشار نداده است و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگوی خبری اخیر خود مجداً از عدم صدور مجوز برای آن سخن گفته، نهادهای انقلابی از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علیه آن موضع منفی اتخاذ کرده‌اند.

نشریه:صبح کرمان ….مورخ ۲۰ خرداد ۹۳

عنوان: مصوبات بهسازی بازار میدان مشتاق و میدان ارگ

توضیح: نام بردن از میدان‌‌های شهدا و توحید با نام قبل از انقلاب این اماکن. هر چند در بین مردم گاهی نام این میادین به صورت قبلی خود مورد استفاده قرار می گیرد، اما رسانه به جای سعی در اصلاح، همان رویه‌ قدیم را پیش گرفته . لازم به ذکر است در متن خبر نیز اسامی این میادین با نام قبلی خود مورد اشاره قرار گرفته‌اند.

نشریه: صبح کرمان: …مورخ ۲۰ خرداد ۹۳

عنوان خبر: سخن سردبیر / جلیل مظهری

در این نوشته که خطاب به استاندار کرمان میباشد، با اشاره به فعالیتهای استاندار، عملکرد صدا و سیما در خصوص بازتاب این فعالیتها «تاجر مآبانه» توصیف شده است. نویسنده همچنین به ظلم روا داشته شده بر باغداران پسته در دولت قبل اشاره کرده و عامل آن را مخالفت دولت قبل با شرکت پسته، به دلیل تصور دولت نهم و دهم مبنی بر مالکیت شرکت پسته توسط رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان داشته است.
در ادامه، نویسنده دست‌اندرکاران جهاد کشاورزی را در خصوص مقابله با کود تقلبی در بازار، افرادی« در خواب زمستانی» عنوان کرده و دست آخر خطاب به استاندار نوشته: « نه انجمن پسته برای باغداران کاری انجام میدهد و نه جهاد کشاورزی و فقط و فقط استاندار است که میتواند آن ها را از سر مافیای پسته رها کند»
لازم به ذکر است فعالیت شخصی جلیل مظهری در زمینه تولید پسته، و ریاست وی بر اتحادیه تعاونیهای باغهای پسته کرمان بارها منجر به درج مطالبی در این خصوص شده است؛ مطالبی که در بین آن‌ها مطالبه‌ حقوق پسته‌کاران و مباحث کلی تولید از یک طرف، و خواسته‌های شخصی وی مبنی بر لزوم بهسازی خیابان منتهی به ترمینال ضبط پسته‌ وی از طرف دیگر به چشم میخورند.

نشریه:صبح کرمان….مورخ ۲۰ خرداد ۹۳

عنوان: به کجا میرویم؟ / یک در مقابل هفت
توضیح: نویسنده(علی دریا قلی بیگی) به مشاهدات خود در یک دفتر ثبت ازدواج و طلاق اشاره کرده و این‌که این دفتر در یک روز هفت طلاق و یک ازدواج را ثبت نموده است.
تعمیم این اتفاق به کل جامعه و هشدار در خصوص این واقعه، ماهیت این نوشته را تشکیل داده است. ماهیتی مشتمل بر سیاه‌نمایی که از مرز هشدار عبور کرده است.

نشریه: صبح کرمان…مورخ ۲۰ خرداد ۹۳

عنوان: زرتشتیان سالمترین قشر جامعه هستند

توضیح: در این نوشته زرتشتیان به عنوان سالمترین قشر جامعه معرفی شده‌اند. نویسنده(محمد محمدی) با اشاره به دعوت استاندار کرمان از زرتشتیان کرمانی مقیم خارج از کشور برای حضور دوباره در کرمان، به سابقه‌ رفتن زرتشتیان از کرمان اشاره کرده و دلیل اولیه‌ و عمده‌ آن را «فعالیت مغرضانه یک روحانی مغرض علیه زرتشتیان » که منجر به مهاجرت آنها به روستای قناتغستان در نزدیکی کرمان شده، عنوان کرده است.

 

نشریه:مهرما…مورخ ۱۹ خرداد ۹۳

عنوان: برای رابطه‌ دخترها و پسرها چه فکری کرده‌ایم؟

توضیح: نویسنده(حمیدرضا عسگری) به دوستی خیابانی، اینترنتی، تلفنی و … دخترها و پسرها اشاره کرده و با ذکر این مسئله که این دوستیها از مواردی هستند که جوانان با آنها رو به رو میباشند، آنها(رابطه دختر و پسر) را در برخی موارد سازنده عنوان کرده است و در برخی موارد مضر.
در ادامه، نویسنده نبود موقعیتهای اجتماعی مناسب در جامعه و خانواده و عدم فراهم سازی شرایط لازم برای روابط سالم(دختر و پسر) در محیطهای آموزشی را علت اصلی پایین آمدن سن دوستی و ایجاد ارتباط با جنس مخالف عنوان کرده است.
نویسنده همچنین اشکال اساسی این جریان را عدم پذیرش آن به عنوان یک واقعیت از سوی جامعه عنوان کرده و خواسته جامعه ضمن پذیرش آن به جای مخالفت، بفکر برنامه‌ریزی و ساماندهی آن باشند.
در انتها نیز خواستار مشخص شدن مسئول و متولی ساماندهی این مسئله شده است.

نشریه: سخن تازه…مورخ ۲۱ خرداد ۹۳

عنوان: باستان‌گرای متجدد
توضیح: مطلبی به بهانه سالگرد تولد سعید نفیسی کرمانی. نظر به وجود قرائن، گمان میرود این مطلب در ادامه‌ مطلب مندرج در شماره ۳۵۸ همین نشریه با محتوای توهین به حوزه علمیه و جایگاه فقه و فقاهت، درج شده است.
نویسنده(حسام‌الدیناسلاملو) در بخشی از متن متعصبان را قائل به فراماسون بودن نفیسی عنوان کرده و در ادامه سعی کرده او را ادیب و پژوهشگر تاریخ معرفی کند، تا روشنفکر و دگرندیش.
وی با اشاره به اینکه از نگاه «بنیادگرایان» همه‌ی تحصیل کردگان در غرب عامل انحراف فرهنگی کشور هستند، نوشته:«(بنیادگرایان) نباید هم چشم دیدن انتشار آثار آرامترینِ این تحصیل کردگان را نیز داشته باشند.»
نویسنده پیش از این منظور خود را ازبنیادگرایان در مطلبی که در شماره ۳۵۸ این نشریه منتشر کرده، آیت الله مصباح یزدی عنوان کرده.در شماره ۳۵۸ جمله‌ای با مضمون فوق از ایشان نقل کرده و ایشان را بنیادگرا معرفی نموده بود.
در ادامه نویسنده کتاب« در خدمت و خیانت روشنفکران» اثر جلال آل احمد را وسیله‌ای برای نثار فحش به این و آن و سرپوش گذاشتن روی خدماتی که به زعم نویسنده از سوی جلال انجام نشده و نیز خالی کردن عقده‌های دل جلال عنوان کرده است.
نویسنده همچنین با اشاره به فقر مالی و بیماری و جهل در دوره قاجار، این دوره را برای صاحبان«بنیادگرایی تعصبی» کم از بهشت ندانسته و دلیل آن را حکمرانی این گروه بر دلهای مردم عنوان کرده، و این‌که مردم با یک اشاره‌ آن‌ها صحرای محشر راه می‌انداختند. نویسنده که این گروه (بنیادگرایان متعصب) با نام «حضرات» یاد کرده، در نوشته‌ی شماره ۳۵۸ خود روحانیت را با عنوان «حضرات» معرفی کرده است.
نویسنده همچنین نفیسی را نوگرا و باستانگرایی خوانده که دلبستگی کور به مقطعی از تاریخ برای پنهان شدن پشت آن ندارد. نویسنده از این مقطع تاریخی با عنوان«گذشته‌ی زیبا پنداشته شده» یاد کرده است. در انتها نیز چنین آورده:«چه خوب که در همان دهه‌ چهل سر بر خاک گذاشت تا آوازه‌ی امروز را هم نشنود که تهی مغزان بر کرسی تدریسش نشسته‌اند و ناسزایش می گویند و با پوک‌سری برای «همه‌ی امورِ» این مُلک نسخه می پیچند. تعیین تکلیف تمامیت خواهانه‌شان برای «علم» و «تاریخ» و «ادبیات» و «هنر»و «تفکر» که جای خود دارد.

لازم به ذکر است در مطلب شماره ۳۵۸ که به انتقاد تند از حوزه علمیه، فقها و عالمان دینی پرداخته شده بود، نویسنده ضمن اشاره به مخالفت حوزویون با علوم روز، در خصوص آیت الله مصباح یزدی و در بیان ناتوانی فقه اسلامی در اداره امور کشور نوشته:«…باشد که دیگر فکر نکنند میتوان در قم نشست و همه‌ی مشکلات یک کشور را با فقه و فقاهت حل کرد»

منبع: هجرت نیوز

  • ناشناس |

    عالی و مفید

  • ناشناس |

    عالی و مفید