کد خبر: 71833

معاون آبفار کرمان خبر داد

معاون نظارت بر بهره برداری شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمان از تامین ۱۰ درصد آب روستاهای استان با تانکرهای آب‌رسانی خبرداد و گفت:در حال حاضر ۱۶ هزار کیلومتر خطوط انتقال آب برای روستاهای استان کرمان وجود دارد.

به گزارش کرمان خبر ، مجید جمالی‌زاده در نشست خبری مدیران شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمان، اظهار کرد: کار آبرسانی به 2هزار و 195 روستای تحت پوشش شبکه آبرسانی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان در قالب 550 شبکه توزیع آب انجام می‌شود.

وی بیان کرد: به ازای هر نفر 70 متر شبکه توزیع و خط انتقال داریم که این سرانه 4 برابر شهر است و نشان از پراکندگی و حجم کار زیاد در شرکت آبفار کرمان است.

معاون نظارت بر بهره برداری شرکت آبفار استان کرمان با اشاره به تولید 2 هزار و 100 لیتر بر ثانیه آب روستایی،افزود:در حال حاضر 516 روستای استان کرمان که بالغ بر52هزار خانوار را شامل می‌شود، با کمبود منابع آبی روبرو هستند که برای تامین آب این روستاها  590لیتر در ثانیه کمبود آب وجود دارد.

جمالی‌زاده تصریح کرد: برای گذر از بحران کمبود آب در این مناطق نیاز به حفر 52 حلقه چاه، تجهیز 46 چاه حفر شده، اجرای  172 کیلومتر خط انتقال آب و ایجاد 10 ایستگاه پمپاژ آب است.

خشک شدن 231 چاه آب روستایی استان از سال 85 تاکنون

وی مجموع اعتبار موردنیاز برای طرح‌های کمبود آب استان را 212 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: از سال 85 به بعد  در مجموع 231حلقه چاه به شکل 100درصد خشک شده و از مدار بهره‌برداری خارج شده‌اند.

معاون بهره برداری شرکت آب وفاضلاب روستایی استان کرمان اظهارکرد: 15آزمایشگاه میکروبی و کلرسنجی در سطح شرکت آبفار استان وجود دارد که روزانه به انجام آزمایش‌های مختلف گند زدایی و کلر زنی آب مشغول هستند.

جمالی‌زاده بیان کرد: ماهانه 70 هزار آزمایش کلرسنجی در روستاها انجام می‌شود که 115درصد بیش از استاندارد کشوری کار انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: یکهزار و 900 آزمون استاندارد میکروبی نیز در حوزه آب روستایی استان انجام شده که  99.8درصد مطلوبیت آزمایش‌های میکروبی شرکت تایید شده است.

تامین 10درصد آب روستاهای استان با تانکر

معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمان، تصریح کرد: 10 درصد تامین آب روستاهای استان از طریق تانکر انجام می‌شود که به این منظور 34 تانکر سیار کار آب رسانی به 32 هزارخانوار روستایی را انجام می‌دهند.

جمالی‌زاده اظهارکرد:هم‌اینک 116 روستای استان تامین آب را به شکل خودگران توسط شوراها یا دهیاری انجام می‌دهند.

وی از بالا بودن تعرفه برق این شرکت به سبب افت منابع آبی خبرداد و گفت: به سبب پمپاژ انجام شده در قسمت‌هایی که ارتفاع آنها تا سطح آبهای زیرزمینی زیاد است ناچار هزینه‌های برق بیشتری بر دوش شرکت باقی می‌ماند.

معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمان، خاطرنشان کرد: 270 میلیارد تومان اعتبار برای رساندن روستاهای سطح دو به سطح یک که شامل بازسازی شبکه های توزیع و انتقال آب می‌باشد، نیاز است.