کد خبر: 71923

شمارش معکوس برای اجرای پروژه 150 میلیون دلاری گودال خشت‌مال‌های کرمان توسط سرمایه‌گذاران خارجی آغاز شده است.

به گزارش کرمان خبر ، بالاخره گودال خشت‌مال‌های کرمان پس گذشت بیش از نیم قرن به روزهای شکوفایی نزدیک می‌شود، زیرا با انجام 10 درصد تملک باقیمانده زمین مورد نیاز این پروژه به زودی شاهد آغاز عملیات اجرایی طرح 150 میلیون دلاری گودال خشت‌مال‌ها توسط سرمایه‌گذار عمانی هستیم.

گودال خشت‌مال‌ها چگونه درست شده است؟

گودال خشت‌مال‌های کرمان همان طور که از نامش مشخص است یک گودال بسیار بزرگ و قدیمی در یکی از محله‌های قدیمی شهر کرمان به نام محله «قلعه محمود» است، این گودال در نزدیکی بازار تاریخی و بزرگ کرمان واقع شده است.

اینکه چرا گودال خشت‌مال‌های کرمان این نام را به خود گرفته است، سند و روایت مشخصی وجود ندارد، اما بعضی‌ها اینگونه روایت کرده‌اند که افغان‌ها در زمان حضور محمود افغان در کرمان در این مکان حضور یافته‌اند و خشت‌هایی را برای قلعه و دژِ محمودِ افغان تهیه کرده‌اند.

روایت دیگری هم وجود دارد که می‌گوید: مردم کرمان برای تهیه خشت مورد نیاز خود آن قدر از خاک این منطقه برداشته‌اند که به گودالی بزرگ تبدیل شده است.

سابقه 50 ساله شکایت‌های مردمی از گودال خشت‌مال‌ها

جالب این است که بدانید از حدود نیم قرن قبل مردم کرمان به علت وضعیت نامناسب گودال خشت‌مال‌ها از نظر امنیتی و بهداشتی خواستار رسیدگی مسئولان به این مکان بوده‌اند، کرمانی‌ها نامه‌هایی را به انجمن شهر قدیم کرمان نوشته‌اند و از وضع نامطلوب گودال خشت‌مال‌ها شکایت کرده‌اند.

هرچند که گودال خشت‌مال‌های کرمان به یک پارک بزرگ تبدیل شده بود، اما با توجه به قرار گرفتن این مکان در نزدیکی کوچه «باغ» که یکی از پاتوق‌های اصلی فروش مواد مخدر، داروهای غیرمجاز، فعالیت مالخرها و البته وجود افراد ناسالم از جمله معتادان و زنان خیابانی بود، مردم کرمان رغبتی برای حضور در این پارک نداشتند.

برجی که ساخته نشده، فرو ریخت

حدود 16 سال قبل بود که طرحی با عنوان «برج هزار» برای سر و سامان دادن به وضعیت نامطلوب گودال خشت‌مال‌ها به تصویب رسید و عملیات اجرایی این طرح با تخریب کامل پارک آغاز شد، اما اجرای این پروژه به علت مواردی مانند نداشتن توجیه اقتصادی و مغایرت با مقررات میراث فرهنگی متوقف شد.

با توقف پروژه «برج هزار» درد دیگری بر دردهای همسایگان گودال خشت‌مال‌ها افزوده شد، زیرا این بار یک گودال بزرگ خاکی جایگزین پارک شده بود و ناامنی‌ها روزبه‌روز در این منطقه قدیمی بیشتر شد و علاوه بر آلودگی شاهد تخریب بخش زیادی از پیاده‌روهای اطراف گودال خشت‌مال‌ها هم هستیم.

عمانی‌ها وارد گودال خشت‌مال‌ها شدند

چهار سال قبل بود که ابوالقاسم سیف‌اللهی شهردار کرمان خبر ساماندهی وضعیت نامطلوب گودال خشت‌مال‌ها را اعلام کرد و بیان داشت: یک شرکت بزرگ عمانی برای حضور در شهر کرمان و اجرای پروژه در گودال خشت‌مال‌ها اعلام آمادگی کرده است.

پروژه گودال خشت‌مال‌های کرمان تا به روی کاغذ برسد با فراز و نشیب‌هایی همراه بود از خبر لغو حضور عمانی‌ها تا امضا نکردن صورتجلسه‌های مربوط به این پروژه توسط نماینده میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری.

پروژه گودال خشت‌مال‌های کرمان هنوز بین زمین و آسمان بود که اسماعیل نجار استاندار وقت کرمان در جلسه‌ای با صراحت عنوان کرد: پروژه گودال خشت‌مال‌های کرمان باید اجرا شود، زیرا به نفع مردم است و حتی اگر قرار باشد از رئیس جمهور برای اجرای این طرح مجوز بگیرم، این کار را انجام می‌دهم.

در حالی شاهد طرح بعضی موضوعات از سوی میراثی‌ها درباره طرح گودال خشت‌مال‌ها بودیم که به گفته غلامحسین زیوری معاون معماری و شهرسازی شهردار کرمان عناصر تشکیل‌دهنده طرح پروژه گودال خشت‌مال‌های کرمان برگرفته از معماری قدیم ایرانی است و اجرای این طرح به بازار تاریخی کرمان صدمه‌ای وارد نمی‌کند.

به هر حال پروژه گودال خشت‌مال‌های کرمان به مرحله تفاهمنامه رسید، تفاهمنامه‌ای که بر اساس آن سرمایه‌گذار عمانی با مشارکت شهرداری کرمان در فضایی برابر با 220 هزار متر مربع طی مراحلی مجتمع خدماتی، رفاهی و تجاری شامل پارکینگ، هتل، رستوران، سایت اداری، مجموعه فرهنگی و تفریحی و مهد کودک موقت، سینماهای چند بعدی، فضای ورزشی و هایپر مارکت را احداث می‌کند.

علت تاخیر در اجرای پروژه 150 میلیون دلاری کرمان

شهردار کرمان به خبرنگار فارس گفت: پروژه گودال خشت‌مال‌های کرمان با سرمایه‌گذاری 150 میلیارد دلاری سرمایه‌گذار خارجی اجرا می‌شود.

ابوالقاسم سیف‌اللهی درباره علت تاخیر در اجرای پروژه گودال خشت‌مال‌ها طی سال گذشته ادامه داد: جلسات متعددی برگزار شد و بر اساس مصوبات این جلسه شهرداری کرمان باید تملک اراضی و صدور پروانه را با رعایت اصول میراث فرهنگی و شهری انجام دهد و به همین علت کار به طول انجامید.

وی از تملک بیش از 90 درصد از پلاک‌های طرح گودال خشت‌مال‌ها توسط شهرداری کرمان خبر داد و خاطرنشان کرد: اسناد این پلاک‌ها نام شرکت صاروج پارس منتقل شده است.

شهردار کرمان در پاسخ به این سئوال که عملیات اجرایی پروژه گودال خشت‌مال‌ها از چه زمانی آغاز می‌شود، تصریح کرد: بر اساس آخرین توافق با شرکت ساروج پارس مقرر شد که 5 میلیارد تومان به حساب شهرداری کرمان واریز شود تا ما بقیه تملک‌ها را انجام دهیم  و فعالیت کارگاه این پروژه دو ماه پس از تملک اراضی به طور کامل آغاز می‌شود.

انجام عملیات ژئوتکنیک در گودال خشت‌مال‌ها

سیف‌اللهی با اشاره به اینکه 3 میلیون دلار فولاد لازم در محل پروژه گودال خشت‌مال‌ها تخلیه شده است از انجام عملیات ژئوتکنیک در محل پروژه خبر داد.

وی اظهار داشت: فاز نخست پروژه گودال خشت‌مال‌های کرمان شامل 70 درصد طرح طی دو سال و نیم آینده اجرا می‌شود و این پروژه پنج تا شش سال آینده به طور کامل مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

به گزارش فارس با توجه به اینکه بافت کهن شهر کرمان فرسوده شده و جنبه اقتصادی این منطقه رو به رکود است، اجرای پروژه گودال خشت‌مال‌های می‌تواند این منطقه را زنده کند.

منبع : فارس

  • mohammad saleh |

    کارتونی درحاشیه حمله ناوگان آمریکایی به هواپیمای مسافربری
    ایران سال 67

    http://salehtoons.blogfa.com/