کد خبر: 72034

استاندار کرمان:

استاندار کرمان با اشاره به اینکه انتقال آب شرب به استان‌های کرمان و یزد از استان چهارمحال و بختیاری در دستور کار است،گفت: انتقال آب به استان کرمان حداقل تا ۵ سال آینده انجام نمی‌شود.

به گزارش کرمان خبر ، علیرضا رزم‌حسینی  در جلسه شورای آب استان کرمان، اظهار کرد: انتقال آب به استان کرمان حداقل تا 5 سال آینده انجام نمی‌شود و باید منابع موجود آبی را کنترل کرد.

وی بیان کرد: مجموع هزینه انتقال آب به استان کرمان نیز حدود 10 تا 15هزار میلیارد تومان است که این انتقال از محورهای مختلف به استان کرمان برنامه‌ریزی شده است.

انتقال آب شرب به کرمان و یزد از چهارمحال کلید می‌خورد

استاندار کرمان بیان کرد: در نشست دولت با استانداران  یزد، کرمان و چهارمحال وبختیاری، برای مسئله انتقال آب شرب مردم کرمان و یزد تصمیم‌گیری شد.

رزم حسینی با اشاره به اینکه انتقال آب شرب به کرمان و یزد از چهارمحال وبختیاری انجام می‌شود، افزود: این طرح بعد از ماه مبارک رمضان وارد مراحل اجرایی خود می‌شود.

وی با اشاره به اینکه فعال کردن پلیس یا ناظر آب در کشاورزی باید سریع‌تر اجرایی شود، گفت: برای مدیریت کنترل مصارف کشاورزی در استان باید فکر اساسی شود.

بهره‌وری کشاورزی کرمان در شرایط موجود صفر است

استاندار کرمان افزود: بهره‌وری کشاورزی در استان با وضعیت فعلی نزدیک به صفر است و تنها در محصولاتی نظیر زعفران و زرشک مصرف آب کمتر است.

رزم‌حسینی با اشاره به قیمت تمام شده محصولات کشاورزی و عدم تناسب آن با آب مصرف شده خواستار افزایش بهره‌وری در کشاورزی با استفاده از روش‌های آبیاری نوین شد.

وی تصریح کرد: باید برای کنترل منابع موجود آبی، جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای استان و دیگر دستگاه‎ها آئین‎نامه اجرایی تدوین کنند.

نصب کنتورهای هوشمند آب در کرمان

استاندار کرمان یکی از بخش‌های این آئین‌نامه اجرایی را نصب کنتورهای هوشمند آب برای تعیین میزان مصرف منابع مختلف دانست و گفت: سازمان جهاد کشاورزی با همکاری مالکان بزرگ طرح آزمایشی برای ایجاد آبیاری‌های نوین کشاورزی را اجرا کند.

رزم‌حسینی اظهار کرد: باغدار پسته‌ای که از منابع آب و برق و خاک استان استفاده و سالانه میلیاردها تومان درآمد را به خارج از استان منتقل می‌کند باید بخشی از درآمد خود را صرف مدیریت آب کشاورزی کند.

وی تاکید کرد: آب کرمان در شرایط بحرانی از چاه نفت نیز ارزشمندتر است.

جدول خاموشی برای موتور آب‌های کرمان اجرا شود

استاندار کرمان افزود: باید با کمک جهاد کشاورزی الگوهای کشت در استان تغییر یابد و جدول خاموشی برای موتورهای آب کشاورزی ایجاد شود.

رزم‌حسینی با اشاره به بازدید اخیر خود از یکی از روستاهای کرمان، گفت: در حالی که کرمان تشنه است در کنار ما آب در روستاها به شکل غرقابی برای کشاورزی مصرف می‌شود که درست نیست.

طرح جلوگیری از خروج ثروت از کرمان

وی با اشاره به اجرای طرح جلوگیری از خروج ثروت از استان کرمان در آینده نزدیک، بیان کرد: این طرح شامل جلوگیری از خروج منابعی که برای کشاورزی و صنعت استان هزینه شده اما استفاده‌‌ای برای مردم کرمان ندارد، خواهد شد.

استاندار کرمان افزود: باید به گونه‌ای عمل شود که حداقل 10درصد صرفه‌جویی در آب کشاورزی را شاهد باشیم تا از هزینه‌های میلیاردی برای انتقال آب جلوگیری شود.

رزم‌حسینی خواستار قیمت‌گذاری آب وابسته به مصارف مختلف شد و گفت: به زودی در بحث بازار آب، وضعیت مصارف آب در بخش‌های کشاورزی، صنعت و شرب مردم مشخص و قیمت‌گذاری‌ها تغییر می‌کند.

وی بیان کرد: تا پایان ماه مبارک رمضان عملیات اجرایی برای استفاده بهینه از منابع آبی در شورای عالی آب تدوین و حرکتی خداپسندانه برای مدیریت منابع آب آغاز می‌شود.

استاندار کرمان، خاطرنشان کرد: با انجام وظایف توسط دستگاه‌های مختلف باید انقلابی در کنترل منابع آبی استان ایجاد کرد.