کد خبر: 72062

گودبرداری‌ها در حریم کاروانسرای وکیل و در محدوده بازار کرمان درحالی آغاز شده که حضور ماشین‌آلات شهرداری برای حفر بیش از ۱۲ متر از عمق زمین اعتراض بسیاری از دوستداران و کارشناسان میراث‌فرهنگی را برانگیخته است.

به گزارش کرمان خبر ، به نقل از خبرگزاری میراث فرهنگی ، ساخت و سازهای غیراصولی از یک سو و حضور ماشین‌آلات شهرداری برای حفر بیش از ۱۲ متر از عمق زمین در بافت تاریخی کرمان و در حریم کاروانسرای وکیل درحالی آغاز شده که گودبرداری‌های صورت گرفته در محدوده بازار کرمان آسیب‌های جدی را به کالبد بازار کرمان وارد می‌کند.

این درحالی است که گودبرداری‌های اخیر منظر تاریخی و فرهنگی شهر و حریم بازار کرمان را به‌شدت مخدوش کرده است.

یکی از اعضا ایکوموس ایران ، شورای بین المللی بناها و محوطه های تاریخی در رابطه با گودبرداری‌های اخیر بازار کرمان می‌گوید: «طی روزهای اخیر خانه‌ها و مجموعه‌های پیرامون بازار کرمان که علاوه بر انسجام منظر هویتی ـ تاریخی، به‌عنوان پشت بند عمل می‌کنند برچیده شده‌اند. اقدامی که سبب تخریب دیوارهای حایل بازار، ایجاد ترک‌ها و رانش اولیه دیوارهای پیرامونی بازار شده است».

او می‌گوید: «از آنجایی‌که نحوه فعالیتهای ساخت و ساز در کرمان به‌گونه‌ای است که این زمین‌ها‌ تا سالها متروکه خواهد ماند همین امر باعث رانش طاق‌های اصلی بازار طی ماه‌های آینده خواهد شد.

این درحالی است که «الهه آذرنوش» معمار، در رابطه با اتفاقات اخیر و تخریب‌هایی که در محدوده بازار و بافت تاریخی کرمان انجام می‌گیرد تاکید می‌کند: «بافت تاریخی شهر و هویت معماری بومی کرمان کم‌کم در حال از بین رفتن است و مسئولین بدون دانش فنی و بدون توجه به ارزش‌های فرهنگی، تاریخی و بومی منطقه به تصمیم‌گیری برای ساخت و سازهای شهری می‌پردازند.


او با اشاره بر اینکه هیچ سهمی از هویت معماری ایرانی در شهر جدید کرمان مشاهده نمی‌شود و بافت تاریخی شهر آخرین نفس‌هایش را می کشد ادامه داد: «تخریب خانه‌های تاریخی در بافت قدیم کرمان و ساخت و سازهای غیراصولی سبب شده که تاریخ کرمان آخرین نفس‌هایش را بکشد. در‌حال‌حاضر ضروری است مسئولان و متولیان کرمان نسبت به اقدامات مخربی که در شهر کرمان صورت می‌گیرد تمهیدات جدی بیندیشند.