کد خبر: 72209

مدیر‌کل اوقاف و امور خیریه کرمان عنوان‌کرد

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان از وجود ۵۰۰ متولی موقوفات در استان کرمان خبر داد و گفت: در حال حاضر ۵ هزار و ۷۹۴ موقوفه در استان کرمان وجود دارد که بخشی از این موقوفات متصرفی و بخشی دیگر غیرمتصرفی هستند.

به گزارش کرمان خبر ، حجت الاسلام محمد قاسمی‌زاده شامگاه شنبه در همایش متولیان موقوفات و اصحاب وقف که با حضور رئیس کل دادگستری استان برگزار شد، بر اجرای نیات واقفان خیراندیش توسط متولیان تأکید و اظهارکرد: وقف سنت حسنه ماندگاری است که توسط واقفان خیراندیش و آینده‌نگر در استان کرمان رقم خورد و افرادی که متولی این موقوفات هستند مسئولیت شرعی، دینی، اسلامی و عرفی دارند و طبق نیات واقفان باید عمل کنند.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان بیان کرد: متولی باید به شرح وظیفه خود آشنایی کامل داشته باشد و طبق قانون و مقررات امورات موقوفه را بچرخاند و هم‌چنین در حفظ موقوفه تلاش کند.

حجت الاسلام قاسمی‌زاده به رقبات بسیار زیاد برخی از موقوفات اشاره کرد و گفت: رسیدگی به رقبات موقوفات کرمان بسیار مهم است و طبق ضوابط باید اجاره بهای هر رقبه توسط مستاجر پرداخت و متولی برای تنظیم بودجه و سند اجاره، اخذ حقوق موقوفه و مصرف آن طبق نیات واقف عمل کند و امورات یک متولی باید به روز باشد و در حفظ و نگهداری آن تبلیغ صحیح و درست از هزینه کرد در هر شهرستان شکل بگیرد.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان با تاکید بر اینکه در استان کرمان  500 متولی مشغول فعالیت هستند  و همگی به وظایف  خود آشنا و عملکرد خوبی دارند، افزود: در حال حاضر 5 هزار و 794 موقوفه در استان وجود دارد که موقوفات غیرمتصرفی دارای متولی و موقوفات متصرفی مستقیما زیر نظر اداره کل اوقاف و امور خیریه استان هستند.

وی به پروژه‌ مهم و سنگین ساخت  تالار احسان با 10 هزار مترمربع در استان اشاره کرد و افزود: برای ساخت این پروژه حداقل 12 میلیارد تا 15 میلیارد تومان اعتیار نیاز است.

حجت الاسلام قاسمی زاده با بیان اینکه این پروژه تا پایان امسال به بهره‌برداری خواهد رسید، خاطرنشان کرد: مصمم هستیم به شدت و با تمام قدرت از کیان موقوفات ومنافع وقف در استان دفاع کنیم.