کد خبر: 72438

عاون عمرانی استانداری کرمان:

معاون عمرانی استانداری کرمان گفت: طرح ۵ ساله صرفه جویی در مصرف آب شرب و کشاورزی استان کرمان تهیه شده که پس از تایید در کمیته آب استان اجرایی می‌شود.

به گزارش کرمان خبر؛ محمدجواد کامیاب شامگاه جمعه در جلسه کمیته آب استان با اشاره به اینکه طرح پنج ساله صرفه‌جویی در مصرف آب شرب و کشاورزی استان کرمان دارای 17 بند اجرایی و مدیریت است، اظهار کرد: با اجرای این طرح می‌توان صرفه‌جویی قابل توجهی در مصرف آب استان در حوزه شرب و کشاورزی انجام داد.

وی با بیان اینکه استان کرمان 17 سال گرفتار خشکسالی شده است، گفت: در حال حاضر 34 هزار و 612 چاه آب در استان وجود دارد که از این تعداد بیش از 10 چاه غیرمجاز است.

معاون عمرانی استانداری کرمان با اشاره به اینکه متوسط بارش سالانه در استان 134 میلی متر معادل 24.5 میلیارد مترمکعب است، تصریح کرد: سالانه 18 میلیارد و 870 میلیون مترمکعب آب در سطح استان تبخیر می‌شود.

کامیاب با تاکید بر اینکه یکی از راهکارهای صرفه‌جویی در مصرف آب کشاورزی، استفاده از سیستم‌ها نوین آبیاری است، گفت: در حال حاضر 100 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان تحت آبیاری قطره‌ای قرار دارد که باید تا پنج سال آینده 300 هزار هکتار دیگر از اراضی استان به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شود.

وی با بیان اینکه کل اراضی  و باغات استان کرمان 800 هزار هکتار است، اظهار کرد: باید تا پایان طرح پنج ساله صرفه جویی در مصرف آب استان، نیمی از این اراضی تحت آبیاری قطره‌ای قرار گیرد که با این اقدام 1300 میلیون مترمکعب آب صرفه‌جویی می‌شود.

معاون عمرانی استانداری کرمان با اشاره به لزوم خاموشی و عدم بهره‌برداری از موتور پمپ‌های کشاورزی در فصول عدم نیاز باغ‌ها و مزارع، خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح در 495 هزار هکتار، 425 میلیون مترمکعب آب در مدت پنج سال صرفه‌جویی می‌شود.

کامیاب لوله‌گذاری در سطح مزارع و باغات و ایجاد خطوط انتقال آب را یکی دیگر از راهکارهای صرفه‌جویی در مصرف آب استان عنوان کرد و افزود: با اجرای آن 300 میلیون مترمکعب آب در مدت پنج سال صرفه جویی می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه با نصب 20 هزار کنتور هوشمند آب و برق روی کلید چاه مجاز می‌توان در مدت پنج سال 200 میلیون مترمکعب آب در سطح استان صرفه‌جویی کرد، بیان کرد: در حال حاضر 220 هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت محصولات زراعی است که با حذف کشت‌های با مصرف آب زیاد می‌توان 170 میلیون مترمکعب آب در مدت پنج سال صرفه‌جویی کرد.

معاون عمرانی استانداری کرمان کاهش میزان بهره‌برداری از چاه‌های کشاورزی تا سقف 25 درصد را یکی از مهمترین راهکارهای صرفه‌جویی در مصرف آب برشمرد و تصریح کرد: با اجرای این طرح 100 میلیون مترمکعب آب صرفه‌جویی می‌شود.

کامیاب با بیان اینکه با اصلاح و بهبود روش‌های آبیاری، تجهیز، نوسازی و یکپارچه سازی اراضی می‌توان در مدت پنج سال 45 میلیون مترمکعب آب در سطح استان صرفه‌جویی کرد، افزود: با استفاده از روش‌های به زراعی و کاهش تبخیر و تعرق آبی، تشکیل شورای حفاظت از منابع آب شهرستان‌ها، همسو کردن نهادهای اجرایی در انسداد چاه‌های غیرمجاز و آموزش بهره‌برداران و انتقال دانش نوین آبیاری به کشاورزان می‌توان صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای در حوزه آب کشاورزی استان کرمان به عمل آورد.

وی با اشاره به اینکه میزان مصرف سالیانه آب در بخش کشاورزی استان پنج میلیارد و 910 میلیون مترمکعب است، خاطرنشان کرد: با اجرای طرح‌های 12گانه می‌توان در مدت پنج سال دو میلیارد و 545 میلیون مترمکعب معادل 43 درصد در مصرف آب در بخش کشاورزی صرفه‌جویی کرد.

تسنیم-گروه استانها