کد خبر: 72551

معاون عمرانی استانداری کرمان:

معاون عمرانی استانداری کرمان از وجود ۵۹هزار کنتور آب خراب در استان کرمان خبر داد و گفت: در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار نفر حاشیه‌نشین در اطراف شهر کرمان سکونت دارند.

به گزارش کرمان خبر ، محمد جواد کامیاب معاون عمرانی استانداری کرمان ، با اشاره به اینکه شورای آب استان کرمان از سه ماه پیش جلسات متعدد خود را آغاز کرده است، اظهار کرد:در این شورا طرحی جامع برای صرفه‌جویی در تمام بخش‌های آب کشاورزی، شرب و صنعتی تعریف شده است که با صرفه‌جویی در17 بند، بخش عظیمی از مشکل بحران آب استان را رفع می‌کند.

معاون عمرانی استانداری کرمان، افزود: این مسئله به معنای غفلت استان از طرح انتقال حوزه به حوزه نیست، بلکه در شرایطی قرار داریم که ناگزیر به اجرای طرح صرفه‌جویی در مصرف آب هستیم.

مصرف 5 میلیارد و 910 میلیون متر مکعب آب در کشاورزی

کامیاب، اظهار کرد: از 6.2 میلیارد مترمکعب آبی که در استان کرمان برداشت می‌شود، 5 میلیارد و 910 میلیون مترمکعب آن در کشاورزی استفاده می‌شود.

وی تصریح کرد: از 66 شهری که شبکه آب شهری دارند، حدود 20 شهر دچار بحران هستند که 30 درصد شهرهای استان را در برمی‌گیرد.

جانشین مدیریت ستاد بحران استان کرمان، افزود: از 2هزار و  64روستای استان نیز 514 روستا دچار بحران کم آبی هستند و اغلب با تانکر آب رسانی می‌شوند.

وجود بیش از 10 هزار نفر حاشیه نشین در اطراف شهر کرمان

وی با اشاره به معضلات حاشیه‌نشینی اطراف شهر کرمان، گفت:بیش از 10هزار نفر از افرادی که در شهر وروستاهای خود منزلتی داشته‌اند، به سبب خشکسالی، در این شهر حاشیه‌نشین شده‌اند.

کامیاب، افزود: یکی از اهداف طرح پنج ساله‌‌ای که در بحث صرفه‌جویی در بخش‌های مختلف آب استان تعریف شده، نجات مزارع و احیا زندگی در روستاها است.

معاون عمرانی استانداری کرمان، تصریح کرد: در این طرح بخش‌هایی چون خاموشی موتورپمپ‌ها، انسداد چاه‌های غیرمجاز، اجرای آبیاری تحت فشار و برقی کردن چاه‌ها اجرا می‌شود که سبب صرفه‌جویی در حجم زیادی از منابع آبی می‌شود.

با خاموشی موتور پمپ‌ها 300 میلیون مترمکعب آب صرفه‌جویی می‌شود

وی بیان کرد: با خاموشی یک تا سه ماهه موتور پمپ چاه‌ها می‌توان 300میلیون مترمکعب آب صرفه‌جویی کرد.

کامیاب با اشاره به برقی کردن چاه‌ها در این طرح، گفت: شرکت‌های توزیع برق و آب باید به برقی کردن 10هزار حلقه چاه کمک کنند.

وی افزود: در مجموع طرح‌ها در بخش کشاورزی می‌توان به صرفه جویی یکهزار و 725 میلیون مترمکعب آب دست یافت که برای رسیدن به این هدف 5هزار و 490میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

817 چاه آب شرب استان را تامین می‌کند

معاون عمرانی استانداری کرمان، افزود: با نصب کنتورهای حجمی برای 817چاه در اختیار شبکه آب فاضلاب شهری وروستایی، می‌توان صرفه‌جویی قابل توجهی را داشت.

کامیاب گفت: 23 درصد آب شهری به سبب فرسوده بودن شبکه‌های آبرسانی هدر می‌رود که برای جلوگیری از هدر رفت 62 میلیون متر مکعب آب در این بخش باید 820 میلیارد تومان اعتبار هزینه کرد.

وی با تاکید بر وجود 65هزار انشعاب غیرمجاز در استان کرمان، گفت: با قطع انشعابات غیرمجاز، 16.2میلیون مترمکعب آب صرفه جویی می‌شود.

وجود 59هزار کنتور آب خراب در استان کرمان

معاون عمرانی استانداری کرمان، تعداد کنتورهای خراب آب استان را 59 هزار کنتور ذکر کرد و افزود: تعویض این کنتورها نیز کمک بزرگی به صرفه‌جویی آب شرب می‌کند.

وی با اشاره به مصرف 270 میلیون مترمکعب آب در بخش شرب استان، گفت: با اجرای این طرح‌ها 47 میلیون مترمکعب آب در بخش شرب نیز صرفه‌جویی می‌شود.

کامیاب، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه پروژه انتقال آب به کرمان در مراحل اولیه اجرا است، طرح صرفه جویی آب نیز می‌تواند کمک خوبی به استان در رفع بحران آب کند.

تسنیم