کد خبر: 72568

استاندار کرمان:

استاندار کرمان گفت: زلزله آب در استان کرمان ایجاد شده است و باید مراقب لرزه‌های آن بود.

به گزارش  کرمان خبر ، علیرضا رزم‌حسینی شامگاه شنبه در نشست کمیته آب استان که در سالن پیامبراعظم استانداری کرمان برگزار شد، اظهار کرد: شورای آب از نظرات همه نخبگان، کشاورزان و بزرگان کشاورزی استفاده کرده و مسئله کمبود آب را با حوصله پیگیری می‌کند.

وی با بیان اینکه کاری که 100سال قبل انجام نشده را نمی‌توان سریع جلو برد، گفت: این کار حکم حکومتی دارد و قابل اجرا است.

استاندار کرمان افزود: یکی از برنامه‌های استان در دو ماه آینده اعزام سفیران آب با کمک معاونت عمرانی و با هماهنگی مدیران آب، به نقاط مختلف استان است.

رزم‌حسینی تصریح کرد: باید مردم را با بحران‌ها و اتفاقات آشنا کرده و اطلاع رسانی شود، بعد از آن کشاورزان مسئولیت پذیر برای نجات خود وارد عمل می‌شود.

وی اجرای طرح صرفه‌جویی در آب را در تمام استان لازم‌الاجرا دانست و بیان کرد: این طرح محدودیت برای کشاورزی نیست، بلکه کمک به کشاورزان است که مشخص شدن حقابه‌ها و جلوگیری از بیلان منفی آب حداقل نتایج این طرح است.

استاندار کرمان گفت: نبایدعجولانه کار کرد، نخستین کار این طرح باید کنترل آب از مبدا باشد.

‌وی با تاکید بر اینکه در ابتدا باید کنتورهای هوشمند مرکز کنترل آب در آب منطقه‌ای مستقر ‌و از مانیتور مشخص شود چه میزان آب از کدام چاه‌ها برداشت می‌شود، تصریح کرد: ‌اجرای این طرح دشت به دشت و روستا به روستا فرق می‌کند.

‌رزم‌حسینی اظهار کرد: اگر توانستیم صرفه‌جویی انجام دهیم انتقال هم انجام خواهد شد، البته آب شرب به مقدار محدود منتقل می‌شود.

وی خواستار فعالیت صداو سیمای مرکز کرمان در حوزه آب شد و گفت: برگزاری میزگردهایی با حضور افراد بزرگ و تاثیر‌گذار در حوزه آب می‌تواند به انجام رسالت صداوسیما در اطلاع رسانی کمک کند.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه پلیس آب بحث روان شناسی دارد و مدیریت کشت، برداشت و فروش از استان کرمان باید شروع شود، افزود: وظیفه وزارت جهاد کشاورزی است که این کار را انجام دهد، اما تاکنون اقدامی انجام نشده است.

وی خاطرنشان کرد: برای نهایی کردن آمار و ارقام طرح صرفه‌جویی، باید آن را با کشاورزان مجرب و اساتید دانشگاه در میان بگذاریم تا به نتایج بهتری برسیم.