کد خبر: 72853

رئیس مجلس در اختتامیه نمایشگاه کتاب دفاع مقدس:

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکایی ها ماجراجویی در منطقه را شروع کرده و می بینیم که در بحران های منطقه همواره ردپای آن ها و غربی ها وجود دارد.

به گزارش کرمان خبر؛ علی لاریجانی  رئیس مجلس شورای اسلامی  در مراسم اختتامیه پنجمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس که در سالن خلیج فارس باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد با بیان اینکه آثار دفاع مقدس از نظر کمیت و کیفیت پیشرفت خوبی داشته است گفت: خاطرات دفاع مقدس هر چند مانند اسناد رسمی سندیت ندارد اما زوایای خوبی از آن دوران را نشان می دهد.

جنگ اخیر غزه نشان از پیوند آن ها با انقلاب اسلامی است

وی با بیان اینکه دفاع مقدس ادامه انقلاب اسلامی است گفت: این حادثه چند دهه منطقه را تحت تاثیر خود قرار داد و زلزله ای در منطقه به وجود آورد. جنگ های 33 روزه، 22 روزه، هشت روزه و جنگ اخیر غزه همگی نشان از پیوندهایی با همان جرقه ای به نام انقلاب اسلامی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این مطلب که وضع امروز ناشران از لحاظ اقتصادی مساعد نیست و احتیاج به کمک دارد اظهار داشت: همان طور که فیلم های دفاع مقدس احتیاج به حمایت دارد در نشر آثار دفاع مقدس نیز باید حمایت کرد و کم نگذاشت.

وی با تاکید براین نکته که دفاع مقدس فقط بزرگداشت یک امر مهم نیست گفت: برگزاری بزرگداشت ها و چنین مجالسی کمک می کند که ما شرایط امروز را بهتر درک کنیم و راه را به درستی شناسایی کنیم. حوادث قبل، حین و پس از جنگ قابل مطالعه است و باید تحلیل شود و با کالبد شکافی راه امروز خود را بهتر بشناسیم.

 

ضعف نیروهای مسلح دشمن را به وسوسه می اندازد

رئیس مجلس شورای اسلامی به عواملی که باعث شد صدام جنگ هشت ساله را به ایران اسلامی تحمیل کند اشاره کرد و گفت: یکی از دلایلی که باعث شد این جنگ صورت بگیرد ضعف نیروهای مسلح در داخل کشور ما بود و دشمن این مطلب را متوجه شده بود. ارتش به دلایل مختلف ضعیف شده بود و بسیج و سپاه هم هنوز شکل منسجمی نگرفته بود. نکته مهم این است که هر زمان نیروهای مسلح ضعیف شده و یا جلوه ضعیفی داشته باشند این شرایط برای دشمنان وسوسه کننده است و در مقابل اگر نیروهای مسلح مقتدرانه در صحنه حضور داشته باشند جنبه بازدارندگی دارد.

سپاه پاسداران قدرتمندترین بخش نظامی در خاورمیانه است

وی در همین زمینه افزود: نقش بازدارندگی نیروهای مسلح بسیار مهم است و باید به این موضوع توجه ویژه ای کرد. امروز سپاه پاسداران یکی از قدرتمندترین بخش های نظامی در خاورمیانه است و ارتش نیز در کنار سپاه به پاسداری از تمامیت ارضی مشغول بوده و بسیج به عنوان یک پشتوانه در صحنه حضور دارد.

آشفتگی سیاسی کشور صدام را تحریک به حمله به ایران کرد 

لاریجانی عامل دومی که باعث شد صدام تحریک به حمله به ایران شود را آشفتگی سیاسی در داخل کشور دانست و گفت: بنی صدر با حیله هایی رئیس جمهور شد و در ابتدای کار خود شروع به تخریب رهبران حزب جمهوری اسلامی نمود. مرحوم شهید رجایی که برای نخست وزیری آمده بود؛ بنی صدر نگذاشت یک روز آب خوش از گلوی وی پایین برود و هر روز مانع تراشی می کرد و البته گروه های سیاسی مختلف در آن زمان به این آشفتگی داخلی دامن زدند.

 

آمریکا و غربی ها عامل سومی بودند که رییس مجلس از آن به عنوان محرک صدام برای حمله به ایران نام برد و گفت: آن ها با انقلاب درگیر شدند و دیدند این انقلاب پای حرف خود ایستاده است. آمریکایی ها، فرانسوی ها، انگلیسی ها و همچنین شوروی ها در جهت منافع خود به صدام کمک کردند و بعد از یک مدتی هم او را کنار زدند.

ردپای آمریکا و غرب در بحران های منطقه

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: امروز همین ها ماجراجویی در منطقه را شروع کرده و می بینیم که در بحران های منطقه همواره ردپای آمریکا و غرب وجود دارد. این ها صدام را تحریک کردند و پس از مدتی وقتی دیدند که دیگر صدام منافع آن ها را تامین نمی کند برسر او زدند و وی را به آن روز انداختند.

لاریجانی با بیان اینکه اوباما گفته بود ما داعش را از بین می بریم اما این در حالی است که در حال از بین بردن زیرساخت های سوریه هستند گفت: نماینده پنتاگون گفته بود ما در عراق برخوردمان تاکتیکی است اما در سوریه راهبردی برخورد می کنیم و دلیل این رفتارها این است که آمریکایی ها برای این کشورها برنامه جدیدی دارند.

وی در پایان خطاب برخی رهبران منطقه گفت: غرض صدام این بود که قهرمان عرب شود اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه وی به تفاله عرب تبدیل شد. کشورهایی که شانه های خود را زیر بال آمریکا می دهند حواس خود را جمع کنند که آمریکا همان کاری را که با صدام انجام داد با آن ها هم انجام می دهد.

بسیج پرس