کد خبر: 73116

معاون اداره کل ارشاد اسلامی کرمان:

معاون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: ما نیاز به اصلاحات و تجدیدنظر در رویکرد کلان نمایشگاه کتاب در استان کرمان داریم تا شاهد تحول و نوآفرینی باشد.

کرمان خبر/ وحید محمدی در نشست خبری اظهار داشت: سیزدهمین دوره نمایشگاه کتاب در تاریخ 24 مهر ماه سال‌جاری در مصلای شهر کرمان برگزار شد.

وی افزود: نمایشگاه کتاب را جشن آگاهی و دانایی می‌دانیم و یک ضیافتی است که حکمت و معرفت در آن موج می‌زند و ما وامدار حضور پرشور مردم هستیم و این رونقی که وجود داشت از نظر ما از برکت قلم و قدم عالمان و نویسندگان بود که در این نمایشگاه تجلی پیدا کرد و نقطه عطف آن حضور پرشور نویسندگان، اهالی فرهنگ و نخبگان در این نمایشگاه بوده است.

محمدی عنوان کرد: ما در سیزدهمین نمایشگاه کتاب کرمان بیش از آنکه پذیرای مسئولان باشیم، پذیرای کسانی بودیم که خود از جمع نخبگان و فرهنگ‌پروران بودند.

معاون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با اشاره به اینکه 70 درصد سخنان مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگ در زمینه کتاب و کتابخوان است، بیان کرد: هدف از برگزاری این نمایشگاه ترویج فرهنگ کتاب، کتابخوان و مطالعه است.

محمدی تصریح کرد: هدف از برگزاری نمایشگاه کتاب این بود تا ویترینی از تازه‌های نشر را پیش‌روی مردم استان قرار دهیم و تسهیلاتی بگذاریم تا مردم بتوانند از آن استفاده کنند و یک هم‌اندیشی و دیدار و گفت‌و‌گو بین نخبگان و اهالی قلم و مردم باشد و یک فرصتی هم باشد برای اینکه ناشران بتوانند یک رقابت سلام و سازنده‌ای با هم داشته باشند و توجه به اقتصاد نشر شود.

وی گفت: نمایشگاه کرمان از جمله نمایشگاه‌های تراز بالای نمایشگاه‌های کتاب استانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و قابلیت رقابت با نمایشگاه‌های بزرگ کشور را دارد.

محمدی افزود: بعد از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نمایشگاه کتاب تبریز، مشهد، خراسان رضوی، کرمانشاه، فارس و کرمان هم‌ترار بوده که قابل رقابت با یکدیگر هستند و بعضی سال‌ها افت و خیز دارد و بخشی از ظرفیتی که وجود دارد به حضور مردم و فروش برمی‌گردد.

معاون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان بیان داشت: کرمان جزو استان‌هایی است که در نمایشگاه کتاب تسهیلاتی در اختیار مردم قرار می‌دهد و به همین دلیل ناشران بیشتری حضور پیدا می‌کنند.

محمدی گفت: در سیزدهمین نمایشگاه کتاب استان کرمان 600 ناشر، 100 هزار عنوان و 10 هزار متر فضا را برای این کار پیش‌بینی کرده بودیم.

وی عنوان کرد: چند نهاد موثر فرهنگی و هنری از جمله امور کتابخانه‌ها، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، حوزه هنری و دانشگاه باهنر کرمان در برگزاری این نمایشگاه به ما کمک کردند.

محمدی گفت: امیدواریم در سال آینده حضور فعال‌تری در بزرگترین رویداد فرهنگی استان کرمان که همان نمایشگاه کتاب است، مشارکت همه نهادهای فرهنگی را داشته باشیم.

وی اظهار داشت: به‌دنبال این هستیم، دبیرخانه دائمی نمایشگاه کتاب را در استان کرمان فعال کنیم و یک ساختار سازمانی را پیش‌بینی کنیم و در محتوا کار کرده و نقاط ضعف را برطرف کنیم و کارگروه‌های ویژه‌ای را در این زمینه تشکیل دهیم.

محمدی خاطرنشان کرد: ما نیاز به یک اصلاحات و تجدیدنظر در رویکرد کلان نمایشگاه کتاب در استان کرمان داریم و امیدواریم این امر با برنامه‌ریزی انجام شود و بتوانیم سال آینده یک تحول و نوآفرینی داشته باشیم، زیرا همین تحول و نوآفرینی می‌تواند، سبب پیشرفت در کار باشد.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: ما در نمایشگاه کتاب به اهداف مورد نظر خود دست یافتیم.

فارس