کد خبر: 73147

رئیس کل دادگستری استان کرمان:

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: لازم است برای ورود مقولات دینی از جمله فرضیه امر به معروف در عرصه اجتماع از چهارچوب قانونی وارد شویم تا حرمت افراد حفظ شود و این فریضه باید طبق مراتب، با علم به شرایط و با زبان دوستانه انجام شود.

به گزارش کرمان خبر به نقل از تسنیم؛ یدالله موحد صبح امروز در جلسه شورای معاونان دادگستری کرمان با تسلیت فرا رسیدن ایام محرم، به مناسبت دهه امر به معروف و نهی از منکر، اظهار کرد: امر به معروف و نهی از منکر از ضروریات دین است و مطابق آیات متعدد در کلام الهی و روایاتی که بر فریضه امر به معروف و نهی از منکر وجود دارد این فریضه الهی از ضروریات دین و جزء بالاترین فرایض است.

رئیس کل دادگستری کل استان کرمان، افزود: اساس نبوت پیامبران الهی بر امر به معروف و نهی از منکر بنا نهاده شده است.

موحد در تبیین جایگاه امر به معروف و نهی از منکر،گفت: «امر به معروف» و «نهی از منکر» دو فریضه بزرگ و دو فرع از فروع ده‌گانه دین مبین اسلام محسوب می‌شوند، که در حدود 30 آیه از آیات قرآن کریم با الفاظ و عبارات مختلف در خصوص آن‌ها نازل گردیده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با توجه به ضرورت نقش امر به معروف و نهی از منکر در اصلاح جامعه و فرد، بیان کرد: طرح بحث از این دو واجب بزرگ الهی بر کسی پوشیده نیست اگر این حقیقت را باور کنیم که امر به معروف باعث احیاء دین و ضامن اجرای قوانین و دستورات اسلام است، لازم است با طرح این مباحث مردم را به این وظیفه مهم آشنا کرد.

موحد، افزود: متأسفانه در طرح و تبیین این مباحث هنوز بسیاری از افراد از مسائل امر به معروف و نهی از منکر بی‌اطلاعند، و اقدام مجلس در تصویب قانون در این زمینه گام بزرگی محسوب می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان، تصریح کرد: بدیهی است برای تشویق دیگران بر امر به معروف و نهی از منکر نخست باید اهمیّت این دو همچنین شرایط و سایر خصوصیات آنها برای مردم بیان گردد تا با آگاهی کامل به این وظیفه مهم اقدام کنند زیرا شرط موفقیت در هر کاری آگاهی و بینش کافی نسبت به آن کار است در غیر این صورت انسان به هدف نمی‌رسد بلکه چه بسا از هدف و مقصد دور گردد.

موحد اظهار کرد: در چارچوب تفکر دینی اصول امر به معروف و نهی از منکر دارای سلسله مراتبی است و باید در انجام آن ترتیب رعایت شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان، خاطرنشان کرد: لازم است برای ورود مقولات دینی از جمله فرضیه امر به معروف و نهی از منکر در عرصه اجتماع از چهار چوب قانونی وارد شویم تا حرمت افراد حفظ شود و این فریضه باید طبق مراتب، با علم به شرایط و با زبان دوستانه و آرام انجام بپذیرد.