کد خبر: 73174

طی ۱۰ روز گذشته

جابجایی دانش آموزان در روستاها و شهرهای جنوبی تر استان کرمان با وانت بار و خودروهای شخصی عبوری و استفاده دانش آموزان کم سن و سال از موتورسیکلت در راه مدرسه، تصویری دور از ذهن نیست، کشته و زخمی شدن یازده دانش آموز جنوب کرمانی، طی ۱۰ روز گذشته، نتیجه به مدرسه رفتن دانش آموزان با اعمال شاقه است.

کرمان خبر/دخترکانی چادرهای خود را کشیده اند روی صورت، همگی سرهایشان را خم کرده اند و پسرکانی کتاب های خود را حایل چشم ها و صورت کرده اند که وزش باد شدید کمتر اذیتشان کند؛ این تصویری کمرنگ از دانش آموزانی است، سوار بر خودرو وانت بار که از روستای محل زندگی خود به روستای همسایه یا یکی دو روستا آنطرفتر و شاید مرکز بخش می روند برای ادامه تحصیل…

اگر اول صبح یا ظهر هنگام تعطیل شدن مدارس در جاده های بین شهری و روستایی گذر کنی، دانش آموزان دختر و پسری دیده می شود، نقطه به نقطه ایستاده اند که با خودروهای عبوری به روستای خود برسند، دبیرستان های پسرانه روستاها نیز نمایشگاه موتورسیکلت های دانش آموزان است.

حمل و جابجایی دانش آموزان در روستاها و شهرهای جنوبی تر استان کرمان با وانت بار و خودروهای شخصی عبوری، تصویری دور از ذهن نیست، عدم وجود مدارس راهنمایی و متوسطه در همه روستاها، کمبود معلم، عدم وجود وسیله حمل و نقل مناسب دانش آموز و در صدر همه این ها بی تدبیری هایی است که دانش آموزان را مجبور به تحصیل با اعمال شاقه می کند.

اگر از گرما و سرمایی که دانش آموزان به جای بار در پشت وانت ها تجربه می کنند و آسیب هایی چون تصادف که جانشان را تهدید می کند، بگذریم، مسئله رانندگان و صاحبان خودروهایی است که بدون صلاحیت و معاینه فنی خودورها و مدارک لازم سرویس مدارس می شوند و البته خانواده ها نیز بدون توجه به این مسائل جگر گوشه هایشان را به دست آنها می سپارند و یا اجازه استفاده از موتورسیکلت می دهند.

۱۰ روز گذشته، روزهای غم انگیزی برای جامعه دانش آموزی جنوب کرمان بود، کشته و زخمی شدن  یازده دانش آموز شهرستان قلعه گنج و جیرفت که همه آنها مجبور به جابجایی با وسایلی غیر استاندارد و نامناسب در راه مدرسه بودند.

 

تصادف-دانش-آموز-جنوب-کرمان

اواسط هفته گذشته هفت دانش آموز روستاهای قلعه گنج سوار بر وانت باری می شوند که چند کیلومتر آن طرف تر به روستای خود برسند، بین راه خودرویی که سوار برآن بودند به دستور توقف پلیس توجه نمی کند و منجر به تصادفی می شود که حاصل آن کشته شدن، یونس و علیرضا چلیپا و دانیال غلامی و مجروح شدن باقی آنها می شود.

 

به گزارش کرمان خبر به نقل از دقیانوس، روز سه شنبه (۶آبان) و به فاصله یک هفته از سانحه مرگبار برای دانش آموزان قلعه گنجی، پنج دانش آموز روستاهای بخش مرکزی جیرفت که با موتورسیکلت به مدرسه می رفتند در اثر برخورد موتورسیکلت ها با هم تصادف و همه آنها با شکستگی های مختلف روانه بیمارستان شدند.

این حادثه ها تنها ۲ موردی بود که رسانه ای شد؛ اما در طول سال ها، محرومترین شهرها و روستاهای جنوب کرمان همواره شاهد آسیب های فراوانی به جامعه دانش آموزی و فرهنگیان بوده است.