کد خبر: 73288

معاون حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد:

معاون حمایت‌های اجتماعی و مشاور مدیر کمیته امداد گفت: 2 میلیون و 500 هزار زن سرپرست خانوار در کشور شناسایی شده‌اند و این کمیته یک میلیون و 50 هزار خانوار زیرپوشش دارد.

کرمان خبر/ آذر اسماعیلی صبح امروز در جمع مشاوران امور بانوان و خانواده دستگاه‌های اجرایی استان کرمان اظهار داشت: 22 سازمان مسئولیت رسیدگی به زنان سرپرست خانوار را دارند.

وی بیان داشت: نیاز داریم، سازمان‌ها در کنار هم قرار گیرند تا مشکلات زنان سرپرست خانوار به عنوان مظلوم‌ترین قشر جامعه را کاهش دهیم.

معاون حمایت‌های اجتماعی و مشاور مدیر کمیته امداد امام خمینی ادامه داد: کمیته امداد به سه علت در بحث زنان سرپرست خانوار از جمله گستردگی جمعیت تحت‌پوشش ورود کرده است.

اسماعیلی اضافه کرد: بر اساس آخرین سرشماری در سال 90 حدود 2 میلیون و 500 هزار زن سرپرست خانوار در کشور شناسایی شده‌اند و کمیته امداد امام خمینی یک میلیون و 50 هزار خانوار زیرپوشش دارد.

وی افزود: در سال‌های اخیر رشد قابل‌توجهی در پدیده سرپرستی زنان سرپرست خانوار داشته‌ایم و در جهان هم روند همین‌طور است.

اسماعیلی با اشاره به اینکه افزایش زنان سرپرست خانوار علل مختلفی دارد، تصریح کرد: افزایش تصادفات جاده‌ای، اعتیاد و مسایل اجتماعی منجر به افزایش تعداد زنان سرپرست خانواده می‌شود.

وی عنوان کرد: اعتقاد داریم اگر به‌موقع به زنان سرپرست خانوار رسیدگی نشود این زنان متاثر از فضای آسیب‌های اجتماعی می‌شوند و بر جامعه هم تاثیر می‌گذارند.

معاون حمایت‌های اجتماعی و مشاور مدیر کمیته امداد امام خمینی بیان داشت: ستاد فرماندهی واحد برای رسیدگی به زنان سرپرست خانوار وجود ندارد و ما مطالبات خود را به قوای مختلف ارایه کردیم.

اسماعیلی اظهار داشت: کمیته امداد حدود چهار دهه خدمت‌رسانی به زنان سرپرست خانوار داشته است و 300 هزار زن زیر پنجاه سال بیمه تامین اجتماعی شده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه باید خود را برای مقابله با پدیده‌های نوظهور آماده کنیم، اظهار داشت: بسته‌های عمومی و تخصصی برای پوشش نیازهای زنان سرپرست خانوار در نظر گرفته می‌شود.

معاون حمایت‌های اجتماعی و مشاور مدیر کمیته امداد امام خمینی گفت: با افزایش طلاق و کاهش سن زنان سرپرست خانوار مواجه هستیم و میانگین سنی طلاق در کشور 24 سال است.

اسماعیلی همچنین خودسرپرستی دختران را از دیگر پدیده‌های اجتماعی برشمرد و افزود: سطح نیازهای زنان سرپرست خانوار هم متفاوت است و باید نیازهای واقعی آنها را در نظر بگیریم.

وی با بیان اینکه ازدواج مجدد زنان سرپرست خانوار را در کمیته امداد امام خمینی تعریف کرده‌ایم، اضافه کرد: به همسران این زنان وام داده می‌شود و مبلغی هم به عنوان هدیه به این زنان می‌دهیم.

اسماعیلی تصریح کرد: در زلزله اقتصادی فقرا زیر آوار مانده‌اند و  فقیرترین آنها هم زنان سرپرست خانوار هستند.

وی اظهار کرد: زنان سرپرست خانوار به‌علت بر دوش کشیدن مشکلات زندگی از 50 سال به بعد دچار مشکلات جسمی و روحی می‌شوند.

این مقام مسئول ادامه داد: بعضی از زنان سرپرست خانوار و فرزندان آنها از سوی خانواده طرد می‌شوند.

اسماعیلی اضافه کرد: کمیته امداد امام خمینی از کمک خیران و حامیان برای ایتام بهره می‌برد تا پشتیبانی مالی و عاطفی از این کودکان داشته باشند.فارس