کد خبر: 73548

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه‌ی کرمان:

امام جمعه کرمان گفت: قاضی نباید خود را مستغنی از مراجعه به قانون ببیند و باید تمام هم و غم خود را مصروف برای تسلط بر قوانین و مقررات کند.

به گزارش کرمان خبر، آیت الله سید یحیی جعفری در نخستین دیدار دادستان عمومی و انقلاب کرمان پس از انتصاب دادخدا سالاری، گفت: قضا و قضاوت یکی از مشکل ترین مسائل جامعه اسلامی است و اگر بگوییم کاری دشوارتر و خطیرتر از مساله قضا نیست؛ سخنی به گزاف نگفتیم.

وی ادامه داد: اگر نیت را برای خدا خالص کردید اجرتان محفوظ است و با هیچ زبانی نمی شود از کار قضات تشکر کرد.

آیت الله جعفری بیان کرد: در مراجعه به قضات هر قدر هم که قاضی عادل باشد و دقت و حکم خدا و واقعی و قانونی صادر کند باز هم یک طرف دعوی ناراضی بر می گردد، مگر اینکه با ایمان، تقوا و فهیم و مقررات و حکم دادگستری را قبول داشته باشد.

امام جمعه کرمان با بیان اینکه قاضی باید مطابق شرع و قانون حکم صادر کند، ادامه داد: پرهیز از بی نیازی به مراجعه قوانین توسط قضات نیز مورد تاکید است.

وی تصریح کرد: قاضی نباید خود را مستغنی از مراجعه به قانون ببیند هرچند عالم و مسلط بر کار قضا باشد و باید تمام هم و غم خود را مصروف برای تسلط بر قوانین و مقررات کنید.

آیت الله جعفری با استناد به توصیه هایی از امام علی (ع) در نهج البلاغه، توجه به طبقات ضعیف جامعه و تمسک جستن به ریسمان قرآن را مهم دانست و افزود: آنچه مبنای اصلی کار در مسایل شرعی و حتی مسایل قضات است کتاب، سنت و سیره بزرگان و علمای دینی است.

وی قرآن کریم را منبع اصلی قانونگذاری خواند و گفت: چند سالی است که برنامه های خوبی اجرا می شود و جای امیدواری است اما هنوز حق مطلب ادا نشده است.

نماینده ولی فقیه در استان کرمان با بیان اینکه چند خصوصیت برای قرآن کریم است که سایر کتب آسمانی این ویژگی ها را ندارند، ادامه داد: عدم تحریف و جامعیت قرآن از جمله این ویژگی هاست و این کتاب تا قیامت باید مبنا و عمل کار مسلمانان باشد.مهر