کد خبر: 73631

کرمان خبر گزارش می دهد

شهرداری و اداره کل اوقاف کرمان در کمیسیون کلانشهرهای شورای اسلامی شهر برای ملک‌های وقفی تصمیم‌گیری کردند.

قرار شده است، شهرداری کرمان در بدو فروش یک ملک وقفی از اداره کل اوقاف استعلام بگیرد و اوقاف هم نوع و میزان وقف را قید کند و شهرداری این نوع و میزان وقف را به کارشناسان اعلام کند تا بر این اساس قیمت‌ها مشخص شود.

2100 طلبه کرمانی در قم

نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان در حالی شامگاه شنبه با حضور تمام اعضاء برگزار شد که شورایی‌ها میزبان سه مهمان بودند.

حجت‌الاسلام محمدرضا حاجی‌آبادی مسئول موسسه زلال اندیشه شهیدین استان کرمان و حجت‌الاسلام حسنی معاون امور تبلیغی این موسسه و مهدی سلطانی مشاور فنی شورای اسلامی شهر کرمان مهمانان ویژه اعضای شورای شهر بودند.

به گزارش کرمان خبر به نقل از فارس، مسئول موسسه زلال اندیشه شهیدین استان کرمان اظهار داشت: از سال 85 با همکاری طلبه‌های کرمانی مقیم قم که حداقل 10 سال درس حوزه را خوانده بودند وارد دبیرستان‌های استان کرمان شدیم.

محمدرضا حاجی‌آبادی از انعقاد تفاهمنامه بین موسسه زلال اندیشه شهیدین استان کرمان و آموزش و پرورش خبر داد و خاطرنشان کرد: در حالی حضور در دبیرستان‌های کرمان را با 13 طلبه و چهار درس آغاز کردیم که طی سال‌جاری 180 طلبه وارد مقاطع ابتدایی و دبیرستان شده‌اند.

وی ادامه داد: شعبه اصلی موسسه زلال اندیشه شهیدین استان کرمان در قم است و فکر نمی‌کردیم آمار طلبه‌های کرمانی مقیم زیاد باشد، اما پس از رصد انجام شده مشخص شد، 2 هزار و 100 طلبه استان کرمانی در قم داریم.

حاجی‌آبادی از شناسایی و آموزش طلبه‌های کرمانی مقیم قم برای ورود به بحث مدارس خبر داد و اضافه کرد: ابتدا این طلبه‌ها در شهر کرمان بودند و در حال حاضر چند شهرستان را زیرپوشش قرار داده‌ایم.

وی یادآور شد: هفت هزار معلم ضمن خدمت مبانی تربیتی و چگونگی انتقال مبانی به بچه‌ها را توسط طلبه‌های موسسه زلال اندیشه شهیدین استان کرمان فرا گرفتند.

مسئول موسسه زلال اندیشه شهیدین استان کرمان افزود: طی ماه رمضان 27 شب برنامه در پارک مطهری برگزار کردیم و مبانی تربیتی را از طریق آموزه‌های دینی به بچه‌ها منتقل کردیم.

حاجی‌آبادی با اشاره به برگزاری برنامه‌های فرهنگی از سوی موسسه زلال اندیشه شهیدین استان کرمان در پارک شورا اظهار داشت: اگر همکاری شهردار کرمان نبود، نمی‌توانستیم این برنامه‌ها را اجرا کنیم.

وی از حضور طلبه‌های موسسه زلال اندیشه شهیدین استان کرمان در 33 نقطه جنوب استان کرمان برای انجام فعالیت‌های فرهنگی خبر داد.

همچنین در این نشست فیلم کوتاهی از برخی اقدامات ضدفرهنگی در برخی مناطق استان کرمان پخش شد.

نهادهای فرهنگی باید تکانی بخورند

حجت‌الاسلام محمد ربانی عضو شورای اسلامی شهر کرمان در سخنانی بیان داشت: به‌ عنوان روحانی شورای شهر کرمان از تلاش‌های روحانیان موسسه زلال اندیشه شهیدین استان کرمان در حوزه فرهنگی تقدیر می‌کنم.

وی خاطرنشان کرد: باید دست دوستان در موسسه زلال اندیشه شهیدین استان کرمان را گرفت و به آنها یاری رساند.

این در حالی‌ است که رئیس شورای اسلامی شهر کرمان با اشاره به رویدادهای ضدفرهنگی در برخی از نقاط تصریح کرد: نهادهای فرهنگی از جمله شورای فرهنگ عمومی باید تکان بخورند، زیرا خطرات فرهنگی زیادی وجود دارد.

پته مزار امام حسین (ع) رونمایی شد

زهرا ایرانمنش رئیس کمیسیون بانوان، خانواده و مشارکت‌های مردمی شورای اسلامی شهر کرمان اظهار داشت: پته 55 متری توسط بانوان کرمانی برای مزار امام حسین (ع) دوخته شده است.

وی از نجمه فلسفی یکی از استادان دانشگاه فرهنگیان استان کرمان به‌ عنوان مسئول تیم دوخت پته مزار امام حسین (ع) نام برد و خاطرنشان کرد: دانشجومعلمان پردیس شهید باهنر کرمان با سینه‌زنی و نوحه‌خوانی از این پته استقبال کردند و طی آیینی پته مذکور رونمایی شد.

در همین حال مهدی سلطانی مشاور فنی شورای شهر کرمان که سابقه همکاری با شهرداری کرمان طی سال‌های گذشته را دارد در این نشست به ارائه سابقه کاری خود برای آشنایی بیشتر اعضا پرداخت و ابراز امیدواری کرد بتواند اقداماتی را در حوزه طرح تفصیلی شهر کرمان و همچنین کاهش مراجعه افراد به شورای شهر انجام دهد.

شنیدن آمار بالای طلاق دشوار است

رئیس کمیسیون اجتماعی، ورزش و جوانان شورای شهر کرمان هم بیان داشت: نشست این کمیسیون با حضور تعدادی از مسئولان از جمله معاون پیشگیری دادگستری استان کرمان و رئیس جهاد دانشگاهی استان کرمان با موضوع خانواده، ازدواج و طلاق برگزار شد.

صدیقه زاهدی افزود: آمار طلاق به‌گونه‌ای است که نمی‌توان این آمار را بیان کرد و حتی شنیدن آن هم برای ما دشوار بود.

در همین حال در این جلسه یوسف جعفری یکی از اعضای شورای اسلامی شهر کرمان خواستار مطالعه مصوبات شورای عمومی توسط همه اعضای حاضر در جلسه و امضای صورت‌جلسه توسط آنها شد.

ماه‌بانو معصوم‌زاده رئیس کمیسیون بهداشت، پسماند و محیط زیست شورای اسلامی شهر کرمان نیز در پاسخ به سئوالاتی درباره سلامت میوه‌ها و ماهی‌های وارداتی تاکید کرد: خوراکی‌های وارداتی باید مورد نظارت و تایید قرار گیرند، زیرا ممکن است مشکلاتی از نظر سلامت داشته باشند.

لزوم راه‌اندازی پژوهشکده مطالعات شهری در کرمان

همچنین رئیس کمیسیون فرهنگ و آی‌تی شورای اسلامی شهر کرمان عنوان کرد: در راستای مثلث توسعه فرهنگی استاندار کرمان هماهنگی‌هایی را انجام می‌دهیم.

رویا دیوان‌بیگی با اشاره به برپایی نمایشگاه ازدواج در بهمن ماه سال‌جاری در کرمان خواستار مشارکت شهردار کرمان در برگزاری این نمایشگاه شد.

راه‌اندازی پژوهشکده مطالعات شهری در کرمان نیز پیشنهادی بود که از سوی دیوان‌بیگی مطرح شد که رئیس شورای اسلامی شهر کرمان با اشاره به اینکه این موضوع در گذشته مطرح شده است، گفت: عملکرد پژوهشکده مطالعات شهری مشهد مطالعه می‌شود و پس از آنکه متوجه شدیم این پژوهشکده چه کاری انجام داده است برای راه‌اندازی این مجموعه تصمیم‌گیری می‌کنیم.

کمال جوانمرد سخنگوی شورای اسلامی شهر کرمان با اشاره به اینکه اساسنامه پژوهشکده مطالعات شهری تهیه شد، اما فضا برای ارائه این اساسنامه در شورای شهر کرمان فراهم نشد، افزود: انگار آزمون و خطا هنوز مزه می‌دهد.

دیوان‌بیگی بیان داشت: سال آینده شهرک افضلی‌پور کرمان پایلوت ارزیابی مسائل فرهنگی با همکاری شورا شهر، شهرداری و دانشگاه باهنر کرمان می‌شود.

وی همچنین از برگزاری نشست با مسئولان فرهنگی خبر داد و گفت: مسئولان صدا و سیما در زمینه برنامه‌سازی برای شورای شهر کرمان آمادگی دارند.

این عضو شورای اسلامی شهر کرمان اضافه کرد: برگزاری جشنواره فرهنگ شهروندی در دهه فجر در دستور کار قرار دارد.

مجسمه‌های جدید شهر کرمان از کجا آمده‌اند؟

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر کرمان هم در این نشست گفت: در زمینه تغییر فضای فیزیکی و زیباسازی شهر کرمان حرکت‌های خوشایندی صورت گرفته است و از شهردار کرمان تشکر می‌کنیم.

زهرا لری با اشاره به برگزاری سمپوزیوم مجسمه‌سازی در کرمان خاطرنشان کرد: خروجی این سمپوزیوم به شهر کرمان برگشت و مجسمه‌ها را در مکان‌های مختلف شهر کرمان می‌بینید.

آنچه در کمیسیون کلانشهرهای شورای شهر کرمان گذشت

اما رئیس کمیسیون عمران، نظارت و مسائل کلان‌شهرهای شورای اسلامی شهر کرمان اظهار داشت: جلسه این کمیسیون با حضور مسئولان اوقاف و شهرداری کرمان برگزار شد و زمین‌های وقفی مطرح شد که شهرداری به‌ طریقی به افراد مختلف واگذار می‌کند یا می‌فروشد و این امر ایجاد مسئله می‌کرده است.

علی‌اکبر مشرفی ادامه داد: قرار شد، شهرداری در بدو فروش یک ملک وقفی از اوقاف استعلام بگیرد و اوقاف هم نوع و میزان وقف را قید کند و شهرداری این نوع و میزان وقف را به کارشناسان اعلام کند تا کارشناسان بر این اساس قیمت را مشخص کنند.

وی متذکر شد: بر این اساس باید به خریدار ملک هم میزان و نوع وقف تفهیم شود تا وی در جریان قرار گیرد و از خریدار ملک تعهدی اخذ شود که در هنگام انتقال ملک وقفی به شخص دوم موارد مذکور را به وی تفهیم کند.

در این نشست همچنین محمدیاسین پنجعلی‌زاده رئیس کمیسیون حقوقی، املاک و سرمایه‌گذاری، منصور ایرانمنش رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی و علی منصوری رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر کرمان درباره نامه‌های رسیده به این کمیسیون‌ها صحبت کردند.