کد خبر: 73765

قاچاق سوخت معضل اصلی حمل و نقل

مدیرکل حمل ونقل وپایانه های استان کرمان شمار مسافران جابجا شده در سال گذشته را نیزحدود ۶میلیون و۱۵۰هزار نفرذکر کرد وگفت:این مسافران عمدتا به مقاصد استان های هرمزگان، خراسان رضوی وسپس تهران و یزد جابجا شده اند.

به گزارش کرمان خبر به نقل از بوتیا، مسعود جمیلی کرمانی در نشست خبری که به مناسبت ۲۶آذر روز حمل ونقل برگزار شد ، افزود: در حال حاضر ۵۰موافقت اصولی برای ساخت مجتمع های بین راهی انجام شده است که اغلب درگیر مکاتبات اداری هستند.

وی از رسیدن ۱۸مجتمع به مرحله ساخت خبرداد واظهار کرد: تفاهم نامه همکاری بین استانداری کرمان وسازمان راهداری کشور برای کاهش مدت زمان اجرای این پروژه ها انجام شده وحتی کار ساخت رمپ های این مجتمع ها را نیزراهداری کشور انجام خواهد داد.

جمیلی با بیان اینکه استان کرمان از چندین جهت موقعیت ممتازی در کشور دارد گفت: ۶درصد راههای کشور ،تنوع وگوناگونی بارهای حمل شده،واتصال بین شمال وجنوب کشور توسط کرمان ازجمله این شرایط ممتاز برای کرمان است.

مدیرکل حمل ونقل وپایانه های استان کرمان با اشاره به جابجایی ۱۹میلیون و۱۶۸هزار تن بار در سال گذشته افزود:سیرجان در راس بیشتری بار جابجا شده استان قراردارد و در حوزه مسافربری نیز کرمان در راس بیشترین مسافر جابجا شده است.

وی شمار مسافران جابجا شده در سال گذشته را نیزحدود ۶میلیون و۱۵۰هزار نفرذکر کرد وگفت:این مسافران عمدتا به مقاصد استان های هرمزگان، خراسان رضوی وسپس تهران ویزد جابجا شده اند.

جمیلی کرمانی شمار رانندگان حوزه جابجایی بار را۱۷هزار نفر دارای کارت هوشمند دانست وگفت: خوشبختانه ناوگان حمل بار کرمان نسبت به ناوگان کشوری جوان تر است ولی یکی از مشکلاتی که همواره در این حوزه اسباب نگرانی ما را فراهم کرده است مسئله جابجایی باربدون بارنامه وغیرقانونی است.

وی بیشتر این جابجایی ها را در حوزه شهرهای معدنی کوهبنان وزرند دانست وگفت: متاسفانه گاها صاحبان معادن نیز برای کاهش هزینه های خود حاضر به دریافت بارنامه نبوده و بارهای زیاد را با کامیون یا خودروهای با ظرفیت پایین جابجا می کنند که خسارت های این جابجایی ها تا سالها قابل جبران نیست.

مدیرکل حمل ونقل و پایانه های کرمان با اشاره به برقرار بودن فرایندغیرقانونی قاچاق سوخت در استان کرمان گفت:به سبب نزدیکی به مرزهای جنوبی وشرقی قاچاق سوخت معضل همیشگی کرمان است.

جمیلی تاکید کرد: گاهی برای برخورد با متخلفین افراد دیگر نیز معطل شده وافزایش هزینه های حمل ونقل گاها ضررش کمتر از قاچاق نیست.

وی خواستار حل مشکل قاچاق سوخت از مبادی اصلی کار شد وتصریح کرد: با مقداری برنامه ریزی می توان جلوی ضررهای جبران ناپذیر اقتصادی این پدیده غیرقانونی را گرفت.

وی نیز تصریح کرد: خوشبختانه با محدود کردن سرویس های برخی اتوبوسها جلوی قاچاق سوخت از طریق اتوبوس های مسافربری گرفته شده است وبا قانون مند کردن ترددها قطعا جلوی قاچاق توسط وسیله نقلیه عمومی گرفته می شود.

جمیلی به کاهش تصادفات فوتی استان در چند سال اخیر اشاره کرد وگفت: البته در ۷ماهه ابتدای امسال مقداری افزایش تصادفات در مجموع تصادفات استانی داشتیم که باید همه دستگاههای متولی فکری برای جلوگیری از وقوع این مسئله کنند.

مدیرحمل ونقل وپایانه های کرمان ضمن اشاره به وجود ۱۰۷شرکت فعال در حوزه مسافربری و ۲۷۱شرکت در حوزه باربری گفت: ۷۰۴۲راننده در حوزه های جابجایی مسافر فعالیت می کنند که ۳هزار ۳۲۳سواری کرایه را در خطوط بین راهی در اختیار دارند واز استان کرمان برای ۲۱مرکز استان مسیر مستقیم اتوبوس وکرایه ای وجود دارد.

جمیلی اظهار کرد: ۵۳۴دستگاه اتوبوس با سن ۱۲سال ، ۷۵۲مینی بوس با سن ۱۷سال در استان کرمان در ناوگان حمل مسافر فعال هستند وخوشبختانه سن ناوگان مسافربری ما بین ۲سال در اتوبوس تا ۹سال برای مینی بوس، کمتر از ناوگان حمل مسافر کشور است .

وی سپس به ناراضی بودن مدیران حمل مسافر از قیمت گذاری انجام شده در حوزه مسافربری کرمان خبرداد واظهار کرد: در بحث جابجایی کالا قیمت توافقی انجام می شود ولی در حوزه مسافربری وشرکت های فعال در این حوزه قیمت ها کنترل شده اعمال می شود در نتیجه نارضایتی مدیران موسسه های مسافربری وکاهش کیفیت خدمات را بدنبال داشته است.

مدیرکل حمل ونقل و امور پایانه های استان کرمان گفت: امسال و سال آینده در مجموع ۱۱مجتمع بین راهی در جاده های بین شهری استان کرمان ساخته می شود و در حال حاضر ۱۵مجتمع بین راهی فعال داریم.

جمیلی کرمانی از استقرار سیستم ارزیابی ایمنی اداره کل حمل ونقل وپایانه های کرمان در پایانه مسافربری آدینه کرمان خبرداد وگفت: درمراکز معاینه فنی خودرو هم اکنون در حال انجام سیستم تمام مکانیزه برای کاهش احتمال تخلف ،در هر ۴مرکز هستیم.

جمیلی با اشاره به رتبه اول کرمان در نصب دوربین های کنترل سرعت، بیان کرد: دوربین های کنترل سرعت ۳۱۰کیلومتر از جاده های استان را تحت پوشش دارد البته تعدادی دوربین برای پوشش تصویری جاده های استان به ویژه در نقاط حادثه خیز و گردنه های استان نصب شده است تا در تمام اوقات از مرکز کنترل وضعیت جاده ها شرایط رصد شود.

وی اظهار کرد: در برخی مقاطع حتی با نصب دوربین کنترل سرعت تصادفات فوتی تا ۷۰درصد کاهش داشته است که در حال افزایش تعداد این دوربین ها به ویژه در نقاط حادثه خیز استان هسیم.

مدیرکل حمل ونقل وپایانه های استان کرمان با اشاره به آموزش ۳هزار دانش آموز در مناطق حاشیه راههای استان گفت: به زودی درحوزه کنترل دوربین ها در قرارگاه پلیس راه استان کرمان نیز صدور قبوض جریمه استانی شده وبه روز خواهد شد.

جمیلی خاطرنشان کرد: ۴۷دوربین کنترل سرعت در استان کرمان داریم که بیش از ۱۰دوربین کنترل تصویری وبالغ بر۱۹تا دوربین کنترل سرعت در جاده ها است.

وی با اشاره به اینکه خودروسازی ها عمدتا مشکل اشتغال را مدنظر دارند گفت: نمی توان عامل خودرو را در تصادف بی تاثیر دانست ومتاسفانه در چند سال اخیر تاثیر خودروهای ساخت چین یا خودروهای بدون کیفیت ساخت داخل برهمه مشخص شد.

وی افزود: ۸۳درصد تصادفات استان مقصرش عامل انسانی بوده و در۱۵درصد تصادفات نیز خودروهای سنگین وباری مقصر بودند که پایین آمدن تاثیر خودروهای سنگین به سبب برگزاری آموزش های مختلف ویژه رانندگان است.

مدیرکل حمل ونقل وپایانه های کرمان بیان کرد: تصویب انجمن صنفی پایانه های کرمان را در دستور کار داریم زیرا اعتقاد داریم این انجمن ها در پیگیری نیازها وخواسته های رانندگان وفعالان حمل ونقل موثرتر عمل می کنند.