کد خبر: 74052

مصرف سرانه گوشت قرمز پولدارها همواره چندین برابر بی‌پولهاست اما این موضوع اصلا به نفع پولدارها نیست.

کرمان خبر: دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا دریافته‌اند که بدن انسان گوشت قرمز را به عنوان عامل مهاجم تلقی کرده و به آن پاسخ ایمنی می‌دهد. ده‌ها سال است که گوشت قرمز با سرطان مرتبط دانسته می‌شود و پژوهش‌ها نشان می‌دهند مصرف مقادیر زیاد گوشت گاو یا گوسفند ریسک تومورهای مرگ‌آور را افزایش می‌دهد. برای نخستین بار دانشمندان دلیل این اتفاق را دریافته‌اند.

مهر نوشت:پژوهشگران همواره در تعجب بوده‌اند که چرا سایر پستانداران با وجود رژیم غذایی سرشار از گوشت قرمز دچار تومور نمی‌شوند؛ اکنون کشف شده که گوشت گاو و گوسفند حاوی قندی است که توسط گوشتخوارانی جز انسان تولید می‌شود. این بدان معناست که وقتی انسان گوشت قرمز مصرف می‌کند، بدنش علیه قند مذکور واکنش ایمنی ترتیب داده و پادتن‌های تولید شده سبب التهاب و نهایتاً سرطان می‌شوند. در سایر گوشتخواران سیستم ایمنی تداخل نمی‌کند، چرا که این قند ((Neu5Gc از آغاز در بدنشان بوده است.

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا ثابت کرده‌اند که موش‌های دستکاری شده با مهندسی ژنتیک که این قند را تولید نمی‌کردند، پس از تغذیه با آن دچار تومور گشته‌اند. دکتر اجیت آرکی، استاد پزشکی سلولی مولکولی دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید: «این نخستین بار است که مستقیماً نشان داده‌ایم تقلید شرایط بدن انسان، سرطان‌های خودبخودی را در موش افزایش می‌دهد.»

گوشت قرمز منبع خوبی از پروتئین، ویتامین و مواد معدنی است؛ اما پژوهش‌های متعددی مشخص کرده‌اند که مصرف طولانی مدت و روزانه بیش از حد آن برای سلامت بدن مضر است. متخصصان سلامت مصرف کمتر از 70 گرم در روز گوشت قرمز را پیشنهاد می‌دهند که برابر است با 3 برش ژامبون یا یک تکه گوشت گوسفند یا دو برش گوشت برشته گاو در روز.

طی مقاله‌ای از دانشگاه هاروارد در ماه ژوئن، بیان شد که رژیم غذایی حاوی مقدار زیاد گوشت قرمز ریسک سرطان سینه را در خانم ها 22% افزایش می‌دهد. در مقاله ای در سال 2005 نیز مشخص شد افرادی که بطور مرتب روزانه تا 160 گرم گوشت قرمز مصرف می‌کنند، یک سوم بیشتر از سایرین به سرطان روده مبتلا می‌شوند.فرهنگ نیوز