کد خبر: 74092

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس جمهوری ونزوئلا

حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار با نیکلاس مادورو ضمن تجلیل از مواضع و اقدامات ونزوئلا بویژه مقابله با رژیم صهیونیستی، علت دشمنی جبهه استکبار با این کشور را پافشاری بر همین مواضع شجاعانه و اثرگذاری راهبردی در منطقه امریکای لاتین خواندند.

کرمان خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار  از هوگو چاوز رئیس جمهور فقید ونزوئلا به عنوان دوست خوب ایران یاد کردند و با اشاره به روابط نزدیک دو کشور خطاب به آقای مادورو گفتند: تصمیم قطعی جمهوری اسلامی ایران، ادامه و افزایش همکاری های همه جانبه با ونزوئلا است و شما نیز در دوره مسئولیت خود این همکاری ها را ادامه داده و با شجاعت بر مشکلات و توطئه های تحمیلی دشمنانتان فائق آمدید.

رهبر انقلاب همچنین کاهش عجیب قیمت نفت در یک مدت کوتاه را حرکتی سیاسی و غیر اقتصادی خواندند و افزودند: دشمنان مشترک ما از نفت به عنوان یک حربه سیاسی استفاده می کنند و قطعاً در این کاهش شدید قیمت نفت نقش دارند.

ایشان با تأیید توافقات صورت گرفته میان رؤسای جمهور ایران و ونزوئلا برای مقابله هماهنگ با کاهش قیمت نفت خاطرنشان کردند: البته همکاری های دو کشور منحصر به مسائل نفتی نیست و باید سطح مبادلات و سرمایه گذاریهای میان دو کشور را که اکنون کمتر از حد انتظار است، افزایش داد.

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه با تجلیل از مقاومت، مواضع و اقدامات ونزوئلا در عرصه منطقه ای و بین المللی گفتند: کشورهای امریکای لاتین در واقع عمق استراتژیک ونزوئلا هستند و آرمانهای ونزوئلا موجب بیداری بسیاری از ملت های آن منطقه شد، که علت دشمنی امریکا با دولت و ملت ونزوئلا نیز همین مسئله است.

رهبر انقلاب در همین زمینه به مواضع بسیار خوب دولت ونزوئلا در جنگ 51 روزه غزه و همچنین سخنان رئیس جمهور ونزوئلا در این دیدار اشاره کردند و افزودند: رژیم صهیونیستی در دنیا و بخصوص در میان ملت های منطقه ما، کاملاً منفور است و مواضع شجاعانه شما علیه این رژیم، دوستان زیادی برای شما در بین ملت ها پدید خواهد آورد.

ایشان همچنین با آرزوی موفقیت برای دولت ونزوئلا، خطاب به آقای مادورو تأکید کردند: شما جوان و برخوردار از عزم و اراده هستید و تصمیم قطعی جمهوری اسلامی نیز ادامه و افزایش همکاریهایی است که سالهاست بین دو کشور آغاز شده و استمرار و تقویت آنها به نفع هر دو کشور است.

در این دیدار که آقای روحانی رئیس جمهور نیز حضور داشت، رییس جمهور ونزوئلا با تشکر از کمک ها و حمایت های جمهوری اسلامی ایران، گفت: آقای چاوز همواره در سخنان خود، رهنمودهای جنابعالی را یادآوری می کرد و احترام ویژه ای برای ملت، جایگاه و تاریخ ایران قائل بود و ما نیز همچون او، ایران را خانه خود می دانیم.

وی اعتماد بین دو کشور را سرمایه ای ارزشمند برای توسعه روابط دانست و افزود: باید با استفاده از توانمندی ها و ظرفیت های دو کشور، در مسیر توسعه جهشی روابط گام برداریم.

رییس جمهور ونزوئلا در ادامه با اشاره به افت جهانی قیمت نفت گفت: در تلاش هستیم که اجماعی را برای کنترل قیمت نفت میان کشورهای عضو اوپک و همچنین دیگر کشورهای صادرکننده نفت از جمله روسیه ایجاد کنیم تا با همکاری و بهره گیری از مکانیسم های نوین، قیمت نفت را به حد قابل قبولی بازگردانیم.

آقای مادورو در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله فلسطین اشاره و تأکید کرد: فلسطین یکی از آرمان های اصلی بشریت است و ملت و دولت ونزوئلا، خود را مدیون آرمان فلسطین می داند و اطمینان داریم که روزی، فلسطین آزاد خواهد شد.

رئیس جمهور ونزوئلا همچنین گفت: فلسطین قربانی سیاست های استکباری و ویرانگر دولت امریکا شده و دولت امریکا تلاش می کند چهره ضد بشری و سلطه گر خود را پشت هزار چهره موجه پنهان کند.