کد خبر: 74163

دست اندرکار بازار خرما همکاری جدی در توسعه بازار خرما ندارند

رئیس اتاق بازرگانی کرمان گفت : استان کرمان اولین تولید کننده خرما در کشور است.

کرمان خبر: محسن جلال پور رئیس اتاق بازرگانی کرمان در جلسه مثلث توسعه اقتصادی شهرستانهای بم ،ریگان ، نرماشیر و فهرج  که با محوریت محصول خرما در سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری برگزار شد ، اظهار داشت : ما در بحث خرما موفقیت چندانی نداشته ایم و این عدم موفقیت در مجموعه خرما در کشور هم وجود دارد و بخشی از آن هم برای ما که به عنوان تولید کننده اول خرما در کشور هستیم وجود دارد .

وی گفت : تمام این سالها مسئولین استانی دغدغه محصولات استان بخصوص خرما را که به عنوان محصول کلیدی استان کرمان است دارند و در این مدت همه مسئولین خسارات و مشکلات ناشی از آن را تحمل کرده اند.

جلال پور ادامه داد : محصول خرما می تواند اقتصاد منطقه را تکان دهد.

رئیس اتاق بازرگانی کرمان  بیان کرد : اگر در اتاق بازرگانی و صادرات خرما اتفاقی حاصل نشده است به این دلیل است کسانی که دست اندرکار بازار خرما بوده اند همکاری جدی در توسعه بازار خرما نداشته اند.

وی افزایش محصول، استفاده بهینه از آب ، فروش مستمر خرما و تقویت بنیه اقتصادی را از اهداف استاندار کرمان در مثلث توسعه اقتصادی خرما دانست و گفت : برای رسیدن به این اهداف باید بازار فروش و بازار صادرات کار خود را انجام دهند.

جلال پور خاطر نشان کرد : در سالهای گذشته کشاورزان پسته هم رغبتی برای تولید پسته نداشته اند اما یکباره قیمت عرضه پسته زیاد شد و حرکت در باغ و بنیه مالی کشاورزی و استفاده از آب به اندازه ۱۰ سال افزایش پیدا کرد و شرایط در آن سال فراهم شد.

رئیس اتاق بازرگانی کرمان عنوان کرد : باید آبیاری بهتر خرما، افزایش برداشت در هکتار، حل مشکل آفت زنجره و … را دنبال کنیم و باید در بازار و فروش خرما در کشورمان که جزو پرمصرف ترین هاست، در حوزه داخلی و خارجی کار کرده و کلید ورود به حل مسائل، چاره اندیشی برای بازار و درآمد کشاورزان از محصول خرماست.

وی افزود : مصرف خرما در کشور ما زیاد است و ما دومین مصرف کننده خرما هستیم  و باید هر دو بازار را ببینیم و کشاورزان باید برای درآمد حاصل از فروش خرما امروز در این جلسه به یک نتیجه برسیم.بوتیا