کد خبر: 74303

به مدت یک ماه؛

به منظور صرفه جویی در مصرف گاز، کوره تولید کلینکر سه کارخانه سیمان کرمان همگام با کارخانه های سیمان سراسر کشور به منظور صرفه جویی در مصرف گاز خاموش شد.

به گزارش کرمان خبر؛ محمد ربانی با بیان اینکه در برخی روزهای سرد زمستان گازرسانی به منازل و ادارات با مشکل مواجه می شود گفت: به منظور همکاری با وزارت نیرو و اینکه به بخش مصرف خانگی مشترکان شرکت گاز مشکلی وارد نشود، در تصمیمی هماهنگ کلیه کارخانه های سیمان کشور کوره تولید کلینکر خود را به مدت یک ماه خاموش کردند که سه کارخانه سیمان استان کرمان نیز پیرو همین اقدام عمل کردند.

وی با اشاره به اینکه این مهم به پيشنهاد انجمن توليد‌كنندگان و كارخانه‌هاي سيمان کشور و با موافقت وزارتخانه‌هاي صنعت، معدن و تجارت و نفت، انجام شد، اظهار داشت: به ‌دليل انباشت و خطر بي‌كيفيت شدن كلينكر مازاد، به مدت یک ماه، توليد و عرضه سيمان با استفاده از ذخاير كلينكر كارخانه‌ها ادامه خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت سیمان ممتازان با بیان اینکه از 24 دي‌ماه جاري تا 24بهمن‌ماه امسال عرضه سوخت مازوت و گازوئيل به كارخانه‌هاي سيمان و فعاليت كوره‌هاي پخت كلينكر متوقف شده است، ادامه داد: همزماني خاموش شدن كوره‌هاي سيمان با هفته هواي پاك باعث شده تا زمينه براي كاهش آلودگي هوا بيشتر فراهم شود.

همچنین عبدالرضا شيخان دبیر انجمن سیمان کشور از دپوي 17ميليون تن كلينكر توليد داخل و پيشي گرفتن ميزان توليد از مصرف داخلي اين محصول خبر داد و افزود: توليد ماهانه كلينكر در كشور6.5 ميليون تن و ميزان مصرف كارخانه‌هاي سيمان حداكثر 5 ميليون تن در‌ماه است که با اين روند توقف يك ماهه توليد كلينكر در كارخانه‌هاي سيمان تاثيري در قيمت، ميزان عرضه يا نحوه فعاليت نيروي انساني شاغل در كارخانه‌هاي سيمان نخواهد داشت.

به گفته وي، فقط كوره‌هاي پخت كلينكر در كارخانه‌هاي سيمان كشور با قطع سهميه سوخت تعطيل و مقرر شده تا وزارت نفت از محل صرفه جويي توقف مصرف گاز و مازوت كوره‌هاي پخت، به كارخانه‌هاي سيمان يارانه پرداخت كند. بر اين اساس به ازاي هر مترمكعب گاز يا هر ليتر مازوت مصرفي اين كارخانه‌ها، وزارت نفت هفت سنت يارانه به‌عنوان بستانكاري در قبوض بعدي گاز يا مازوت اين كارخانه‌ها لحاظ خواهد كرد.